INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Sadržaj
|
|
Stranica |
|
Odgovornost za financijske izvještaje |
3 |
|
Izvještaj neovisnog revizora |
4 |
|
Konsolidirani račun dobiti i gubitka INA Grupe |
12 |
|
Konsolidirani izvještaj o ostaloj sveobuhvatnoj dobiti INA Grupe |
13 |
|
Odvojeni račun dobiti i gubitka INA, d.d. |
14 |
|
Odvojeni izvještaj o ostaloj sveobuhvatnoj dobiti INA, d.d. |
15 |
|
Konsolidirani izvještaj o financijskom položaju INA Grupe |
16 |
|
Odvojeni izvještaj o financijskom položaju INA, d.d. |
17 |
|
Konsolidirani izvještaj o promjenama kapitala INA Grupe |
18 |
|
Odvojeni izvještaj o promjenama kapitala INA, d.d. |
19 |
|
Konsolidirani izvještaj o novčanim tokovima INA Grupe |
20 |
|
Odvojeni izvještaj o novčanim tokovima INA, d.d. |
21 |
|
Bilješke uz financijske izvještaje |
22 |
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Odgovornost za financijske izvještaje
Temeljem Zakona o računovodstvu Republike Hrvatske, Uprava je dužna osigurati da financijski izvještaji za svaku financijsku godinu budu pripremljeni u skladu s Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja („MSFI“), koje je usvojila Europska unija, tako da daju istinitu i objektivnu sliku financijskog stanja i rezultata poslovanja društva INA-Industrija nafte, d.d. (u nastavku „Društvo“) i njegovih ovisnih društava (u nastavku „Grupa“) za to razdoblje.
Nakon provedenih istraživanja, Uprava razumno očekuje da Društvo i Grupa imaju odgovarajuća sredstva za nastavak poslovanja u doglednoj budućnosti. Iz navedenog razloga, Uprava i dalje prihvaća načelo nastavka poslovanja pri izradi financijskih izvještaja.
Pri izradi konsolidiranih i odvojenih financijskih izvještaja Uprava je odgovorna za:
· odabir i potom dosljednu primjenu odgovarajućih računovodstvenih politika;
· razumnu i razboritu prosudbu i procjenu;
· primjenu važećih računovodstvenih standarda te
· pripremu financijskih izvještaja po načelu nastavka poslovanja.
Uprava je odgovorna za vođenje ispravnih računovodstvenih evidencija, koje će u bilo koje doba s prihvatljivom točnošću odražavati financijski položaj Društva i Grupe, kao i njihovu usklađenost s hrvatskim Zakonom o računovodstvu. Uprava je, također, odgovorna za čuvanje imovine Društva i Grupe, pa stoga i za poduzimanje razumnih mjera da bi se spriječile i otkrile pronevjere i ostale nezakonitosti.
Potpisao u ime Društva i Grupe:
|
|
Sándor Fasimon, predsjednik Uprave INA, d.d.
|
|
|
Niko Dalić, član Uprave Ferenc Zoltán Horváth, član Uprave
|
|
|
Barbara Dorić, član Uprave Darko Markotić, član Uprave
|
|
József Farkas Simola, član Uprave
INA - Industrija nafte, d.d.
MB: 3586243
OIB: 27759560625
Avenija Većeslava Holjevca 10
10000 Zagreb
Republika Hrvatska
16. ožujka 2022. godine
|
|
Ernst & Young d.o.o. Radnička cesta 50, 10 000 Zagreb Hrvatska / Croatia MBS: 080435407 OIB: 58960122779 PDV br. / VAT no.: HR58960122779 |
|
Tel: +385 1 5800 800 Fax: +385 1 5800 888 www.ey.com/hr |
|
Banka / Bank: Erste & Steiermärkische Bank d.d. Jadranski trg 3A, 51000 Rijeka Hrvatska / Croatia IBAN: HR3324020061100280716 SWIFT: ESBCHR22 |
IZVJEŠĆE NEOVISNOG REVIZORA
Dioničarima društva INA – Industrija nafte, d.d.
Izvješće o reviziji godišnjih odvojenih i konsolidiranih financijskih izvještaja
Mišljenje
Obavili smo reviziju godišnjih odvojenih financijskih izvještaja Društva INA – Industrija nafte, d.d. (Društvo) i konsolidiranih financijskih izvještaja društva INA – Industrija nafte, d.d. i njemu ovisnih društava (zajedno – Grupa), koji obuhvaćaju odvojeni i konsolidirani izvještaj o financijskom položaju na 31. prosinca 2021., odvojeni i konsolidirani račun dobiti i gubitka, odvojeni i konsolidirani izvještaj o ostaloj sveobuhvatnoj dobiti, odvojeni i konsolidirani izvještaj o promjenama kapitala i odvojeni i konsolidirani izvještaj o novčanim tokovima za tada završenu godinu te bilješke uz odvojene i konsolidirane financijske izvještaje, uključujući i sažetak značajnih računovodstvenih politika.
Prema našem mišljenju, priloženi godišnji odvojeni i konsolidirani financijski izvještaji istinito i fer prikazuju odvojeni i konsolidirani financijski položaj Društva i Grupe na 31. prosinca 2021., njihovu odvojenu i konsolidiranu financijsku uspješnost i odvojene i konsolidirane novčane tokove za tada završenu godinu u skladu s Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja, usvojenima od EU (MSFI-ima, usvojenima od EU).
Osnova za mišljenje
Obavili smo našu reviziju u skladu s Međunarodnim revizijskim standardima (MRevS-ima). Naše odgovornosti prema tim standardima su podrobnije opisane u našem izvješću neovisnog revizora u odjeljku o revizorovim odgovornostima za reviziju odvojenih i konsolidiranih godišnjih financijskih izvještaja.
Neovisni smo od Društva i Grupe u skladu s Međunarodnim kodeksom etike za profesionalne računovođe, uključujući Međunarodne standarde neovisnosti (IESBA Kodeks), Odbora za međunarodne standarde etike za računovođe (IESBA), i ispunili smo naše ostale etičke odgovornosti u skladu s tim zahtjevima i IESBA Kodeksom.
Vjerujemo da su revizijski dokazi koje smo dobili dostatni i primjereni da osiguraju osnovu za naše mišljenje.
Ključna revizijska pitanja
Ključna revizijska pitanja su ona pitanja koja su bila, po našoj profesionalnoj prosudbi, od najveće važnosti za našu reviziju godišnjih odvojenih i konsolidiranih financijskih izvještaja tekućeg razdoblja. Tim pitanjima smo se bavili u kontekstu naše revizije godišnjih odvojenih i konsolidiranih financijskih izvještaja kao cjeline i pri formiranju našeg mišljenja o njima, i mi ne dajemo zasebno mišljenje o tim pitanjima. Za svako pitanje u nastavku, opis o tome kako se naša revizija bavila tim pitanjima, pripremljen je u tom kontekstu.
Ispunili smo obveze opisane u Odgovornosti revizora za reviziju odvojenih i konsolidiranih financijskih izvještaja, uključujući i ta pitanja. Sukladno tome, naša revizija uključuje obavljanje postupaka dizajniranih da odgovore na našu procjenu rizika pogrešnog prikaza u odvojenim i konsolidiranim financijskim izvještajima. Rezultati naših revizijskih postupaka, uključujući provedene postupke za rješavanje pitanja u nastavku, daju osnovu za izražavanje našeg mišljenja o ovim odvojenim i konsolidiranim financijskim izvještajima.
|
|
Ernst & Young d.o.o. Radnička cesta 50, 10 000 Zagreb Hrvatska / Croatia MBS: 080435407 OIB: 58960122779 PDV br. / VAT no.: HR58960122779 |
|
Tel: +385 1 5800 800 Fax: +385 1 5800 888 www.ey.com/hr |
|
Banka / Bank: Erste & Steiermärkische Bank d.d. Jadranski trg 3A, 51000 Rijeka Hrvatska / Croatia IBAN: HR3324020061100280716 SWIFT: ESBCHR22 |
|
Ključno revizijsko pitanje |
Kako smo adresirali ključno revizijsko pitanje |
|
Procjena rezervi ugljikovodika Opis ključnih prosudbi i procjena u vezi s procjenom rezervi ugljikovodika uključen je u Bilješci 3 Značajne računovodstvene prosudbe i procjene u odvojenim i konsolidiranim financijskim izvještajima. Procjena rezervi ugljikovodika uključuje značajnu razinu prosudbe zbog tehničke neizvjesnosti u procjeni količine rezervi i složenih ugovornih odnosa koji određuju udio Društva i Grupe u utvrđenim količinama. Rezerve ugljikovodika ključni su pokazatelj budućeg potencijala uspješnosti poslovanja Društva i Grupe i utječu na značajne iznose u odvojenom i konsolidiranom izvještaju o financijskom položaju i odvojenom i konsolidiranom računu dobiti i gubitka. Stoga vjerujemo da je procjena rezervi ugljikovodika ključno revizijsko pitanje. |
Revizorski postupci uključivali su razumijevanje procesa određivanja rezervi ugljikovodika i razumijevanje kontrola implementiranih u procesu. Također smo ocijenili sposobnost i objektivnost tehničkih stručnjaka Društva i Grupe kako bi procijenili posjeduju li odgovarajuće kvalifikacije potrebne za procjenu rezervi ugljikovodika. Postavili smo specifičan upit menadžmentu Društva u odnosu na usklađenost korištene metodologije procjene rezervi ugljikovodika u skladu s metodologijom korištenom prethodne godine. Za značajne promjene u volumenu rezervi testirali smo je li korištena odgovarajuća metodologija te jesu li korištene pretpostavke razumne i podržane odgovarajućim informacijama prikupljenim od menadžmenta. Također, proveli smo analitičke postupke kretanja rezervi ugljikovodika tijekom godine te smo potvrdili da su sve značajne promjene odobrene od strane „Odbora za rezerve i resurse“ te u skladu s našim očekivanjem. Također, procijenili smo primjerenost relevantnih objava u odvojenim i konsolidiranim financijskim izvještajima te njihovu usklađenost s MSFI-ima, kako su usvojeni od strane EU. |
|
Umanjenje vrijednosti dugotrajne imovine Društva i Grupe Umanjenje vrijednosti dugotrajne imovine Društva i Grupe objavljeno je u Bilješci 6 Amortizacija i umanjenje vrijednosti (neto) te u odgovarajućim bilješkama u odvojenim i konsolidiranim financijskim izvještajima; opis računovodstvenih politika i ključnih prosudbi i procjena uključeni su u Bilješci 2 Računovodstvene politike i Bilješci 3 Značajne računovodstvene prosudbe i procjene. Kretanje cijena nafte i plina i nedavna volatilnost uzrokovana pandemijom COVID -19, može značajno utjecati na knjigovodstvenu vrijednost dugotrajne imovine Društva i Grupe, uključujući imovinu segmenta istraživanja nafte i plina na kopnu i moru, imovinu rafinerijske prerade te segmenta maloprodaje kao i goodwill. Značajan i brzi pad cijena u kratkom roku također brzo utječe na poslovanje i novčane tokove Društva i Grupe.
|
Revizorski postupci uključivali su razumijevanje procesa ocjenjivanja knjigovodstvene vrijednosti dugotrajne imovine Društva i Grupe kao i razumijevanje postavljenih kontrola i njihovu učinkovitost unutar procesa. Pregledali smo metodologiju korištenu od strane menadžmenta prilikom procjene knjigovodstvene vrijednosti dugotrajne imovine kako bi procijenili je li u skladu s računovodstvenim standardima te da se dosljedno primjenjuje. Za imovinu segmenta istraživanja nafte i plina te imovinu segmenta maloprodaje, gdje nisu identificirani pokazatelji umanjenja vrijednosti od strane Društva i Grupe, ocijenili smo procjenu pokazatelja umanjenja vrijednosti imovine menadžmenta uspoređujući korištene pretpostavke u prošloj godini s ostvarenim rezultatima u tekućoj godini.
|
|
|
Ernst & Young d.o.o. Radnička cesta 50, 10 000 Zagreb Hrvatska / Croatia MBS: 080435407 OIB: 58960122779 PDV br. / VAT no.: HR58960122779 |
|
Tel: +385 1 5800 800 Fax: +385 1 5800 888 www.ey.com/hr |
|
Banka / Bank: Erste & Steiermärkische Bank d.d. Jadranski trg 3A, 51000 Rijeka Hrvatska / Croatia IBAN: HR3324020061100280716 SWIFT: ESBCHR22 |
|
Ključno revizijsko pitanje |
Kako smo adresirali ključno revizijsko pitanje |
|
Umanjenje vrijednosti dugotrajne imovine Grupe i Društva (nastavak) Zbog složenosti i korištenja prosudbe u ocjenjivanju pokazatelja umanjenja vrijednosti i složenosti modela, smatramo kako je umanjenje vrijednosti dugotrajne imovine Društva i Grupe ključno revizijsko pitanje. |
Također, ocijenili smo korištene pretpostavke prilikom ocjene pokazatelja umanjenja vrijednosti i testirali jesu li korištene pretpostavke u skladu s ostvarenim rezultatima u tekućoj godini, ostvarenim rezultatima u industriji i u skladu s očekivanjima Društva i Grupe za ključne pretpostavke korištene u modelima umanjenja vrijednosti. Vezano uz provedene testove umanjenja vrijednosti, koristili smo vanjske podatke u ocjeni i potvrdi pretpostavki prilikom analize umanjenja vrijednosti od kojih se najvažniji odnose na buduće cijene nafte i plina, količine rezervi i resursa i diskontnu stopu. Proveli smo revizorske postupke koji se odnose na provjeru matematičke točnosti modela umanjenja vrijednosti, analizu osjetljivosti, ocijenili smo primjerenost korištene diskontne stope u kalkulaciji uz pomoć stručnjaka te postupke koji se odnose na ocjenu cjelovitosti troškova umanjenja vrijednosti. Također, procijenili smo primjerenost relevantnih objava u odvojenim i konsolidiranim financijskim izvještajima te njihovu usklađenost s MSFI-ima, kako su usvojeni od strane EU. |
|
Procjena rezerviranja za napuštanje polja (dekomisija) Rezerviranja koja se odnose na obvezu za napuštanje polja objavljena su u Bilješci 30 Rezerviranja odvojenih i konsolidiranih financijskih izvještaja; opis računovodstvenih politika te ključnih prosudbi i procjena uključeni su u Bilješci 2 Računovodstvene politike i Bilješci 3 Značajne računovodstvene prosudbe i procjene.
|
Revizorski postupci uključivali su razumijevanje zakonske ili izvedene obveze u vezi s napuštanjem polja na temelju ugovornog odnosa i relevantnih pravnih odredbi kako bi potvrdili prikladnost procijenjenih troškova.
|
|
|
Ernst & Young d.o.o. Radnička cesta 50, 10 000 Zagreb Hrvatska / Croatia MBS: 080435407 OIB: 58960122779 PDV br. / VAT no.: HR58960122779 |
|
Tel: +385 1 5800 800 Fax: +385 1 5800 888 www.ey.com/hr |
|
Banka / Bank: Erste & Steiermärkische Bank d.d. Jadranski trg 3A, 51000 Rijeka Hrvatska / Croatia IBAN: HR3324020061100280716 SWIFT: ESBCHR22 |
|
Ključno revizijsko pitanje |
Kako smo adresirali ključno revizijsko pitanje |
|
Procjena rezerviranja za napuštanje polja (dekomisija) (nastavak) Menadžment razmatra iznose rezerviranja za napuštanje polja na godišnjoj razini. Razmatranje uključuje pregled utjecaja promjena u propisima, očekivani pristup menadžmenta glede obveza za napuštanje polja, procjenu troškova i diskontnu stopu. Imovina dekomisije se knjiži u iznosu koji odgovara procijenjenom iznosu rezerviranja koji se također amortizira kao dio troška imovine. Svaka promjena sadašnje vrijednosti procijenjenih troškova napuštanja polja odražava se na iznos rezerviranja i na iznos imovine dekomisije. U slučaju da ne postoji povezana imovina, promjena u procjeni rezervacije priznaje se u odvojenom i konsolidiranom računu dobiti i gubitka. Izračun iznosa rezerviranja za napuštanje polja zahtijeva značajnu prosudbu menadžmenta zbog inherentne složenosti procjene budućih troškova i stoga se smatra ključnim revizijskim pitanjem. |
Prikupili smo kalkulaciju izračuna rezerviranja za napuštanje polja od Društva i Grupe i testirali da su sva potrebna polja uključena u kalkulaciju, provjerili smo prikladnost korištene diskontne stope, testirali smo stvarno nastale troškove tijekom tekućeg obračunskog razdoblja, potvrdili da su iznosi rezerviranja u skladu sa stvarno nastalim troškovima za pojedinu grupu imovine te smo provjerili da je procijenjena godina napuštanja polja usklađena s procjenom rezervi ugljikovodika. Kao dio provedenih revizorskih postupaka, ocijenili smo sposobnost i objektivnost stručnjaka Društva i Grupe koji sudjeluju pri izradi procjene troškova napuštanja polja. Također, procijenili smo adekvatnost relevantnih objava u odvojenim i konsolidiranim financijskim izvještajima te njihovu usklađenost s MSFI-ima, kako su usvojeni od strane EU. |
Ostale informacije u Godišnjem izvješću Društva i Grupe za 2021. godinu
Uprava je odgovorna za ostale informacije. Osim odvojenih i konsolidiranih financijskih izvještaja i izvješća neovisnog revizora, Ostale informacije sadrže informacije uključene u Godišnje izvješće Društva i Grupe za 2021. godinu, koje sadrži Izvješće poslovodstva, Izjavu o primjeni kodeksa korporativnog upravljanja i Izvješće o plaćanjima javnom sektoru. Očekujemo da će nam Godišnje izvješće Društva i Grupe za 2021. godinu biti dostavljeno nakon datuma ovog revizorskog mišljenja.
Naše mišljenje o odvojenim i konsolidiranim financijskim izvještajima ne obuhvaća ostale informacije te o njima nećemo izraziti nikakav oblik izražavanja uvjerenja.
U vezi s našom revizijom godišnjih odvojenih i konsolidiranih financijskih izvještaja, naša je odgovornost pročitati ostale informacije kad postanu dostupne i, u provođenju toga, razmotriti jesu li ostale informacije značajno proturječne godišnjim odvojenim i konsolidiranim financijskim izvještajima ili našim saznanjima stečenim u reviziji ili se drugačije čini da su značajno pogrešno prikazane.
Odgovornosti uprave i Revizorskog odbora za godišnje odvojene i konsolidirane financijske izvještaje
Uprava je odgovorna za sastavljanje godišnjih odvojenih i konsolidiranih financijskih izvještaja koji daju istinit i fer prikaz u skladu s MSFI-ima, usvojenima od EU i za one interne kontrole za koje uprava odredi da su potrebne za omogućavanje sastavljanja godišnjih odvojenih i konsolidiranih financijskih izvještaja koji su bez značajnog pogrešnog prikaza uslijed prijevare ili pogreške.
U sastavljanju godišnjih odvojenih i konsolidiranih financijskih izvještaja, uprava je odgovorna za procjenjivanje sposobnosti Društva i Grupe da nastavi s vremenski neograničenim poslovanjem, objavljivanje, ako je primjenjivo, pitanja povezanih s vremenski neograničenim poslovanjem i korištenjem računovodstvene osnove utemeljene na vremenskoj neograničenosti poslovanja, osim ako uprava ili namjerava likvidirati Društvo i Grupu ili prekinuti poslovanje ili nema realne alternative nego da to učini. Revizorski odbor je odgovoran za nadziranje procesa financijskog izvještavanja kojeg je ustanovilo Društvo i Grupa.
|
|
Ernst & Young d.o.o. Radnička cesta 50, 10 000 Zagreb Hrvatska / Croatia MBS: 080435407 OIB: 58960122779 PDV br. / VAT no.: HR58960122779 |
|
Tel: +385 1 5800 800 Fax: +385 1 5800 888 www.ey.com/hr |
|
Banka / Bank: Erste & Steiermärkische Bank d.d. Jadranski trg 3A, 51000 Rijeka Hrvatska / Croatia IBAN: HR3324020061100280716 SWIFT: ESBCHR22 |
Odgovornosti revizora za reviziju godišnjih odvojenih i konsolidiranih financijskih izvještaja
Naši ciljevi su steći razumno uvjerenje o tome jesu li godišnji odvojeni i konsolidirani financijski izvještaji kao cjelina bez značajnog pogrešnog prikaza uslijed prijevare ili pogreške i izdati izvješće neovisnog revizora koje uključuje naše mišljenje. Razumno uvjerenje je visoka razina uvjerenja, ali nije garancija da će revizija obavljena u skladu s MRevS-ima uvijek otkriti značajno pogrešno prikazivanje kada ono postoji. Pogrešni prikazi mogu nastati uslijed prijevare ili pogreške i smatraju se značajni ako se razumno može očekivati da, pojedinačno ili u zbroju, utječu na ekonomske odluke korisnika donijete na osnovi tih godišnjih odvojenih i konsolidiranih financijskih izvještaja.
Kao sastavni dio revizije u skladu s MRevS-ima, stvaramo profesionalne prosudbe i održavamo profesionalni skepticizam tijekom revizije. Mi također:
· Prepoznajemo i procjenjujemo rizike značajnog pogrešnog prikaza godišnjih odvojenih i konsolidiranih financijskih izvještaja, zbog prijevare ili pogreške, oblikujemo i obavljamo revizijske postupke kao reakciju na te rizike i pribavljamo revizijske dokaze koji su dostatni i primjereni da osiguraju osnovu za naše mišljenje. Rizik neotkrivanja značajnog pogrešnog prikaza nastalog uslijed prijevare je veći od rizika nastalog uslijed pogreške, jer prijevara može uključiti tajne sporazume, krivotvorenje, namjerno ispuštanje, pogrešno prikazivanje ili zaobilaženje internih kontrola.
· Stječemo razumijevanje internih kontrola relevantnih za reviziju kako bismo oblikovali revizijske postupke koji su primjereni u danim okolnostima, ali ne i za svrhu izražavanja mišljenja o učinkovitosti internih kontrola Društva i Grupe.
· Ocjenjujemo primjerenost korištenih računovodstvenih politika i razumnost računovodstvenih procjena i povezanih objava koje je stvorila uprava.
· Zaključujemo o primjerenosti korištene računovodstvene osnove utemeljene na vremenskoj neograničenosti poslovanja koju koristi uprava i, temeljeno na pribavljenim revizijskim dokazima, zaključujemo o tome postoji li značajna neizvjesnost u vezi s događajima ili okolnostima koji mogu stvarati značajnu sumnju u sposobnost Društva i Grupe da nastavi s vremenski neograničenim poslovanjem. Ako zaključimo da postoji značajna neizvjesnost, od nas se zahtijeva da skrenemo pozornost u našem izvješću neovisnog revizora na povezane objave u godišnjim odvojenim i konsolidiranim financijskim izvještajima ili, ako takve objave nisu odgovarajuće, da modificiramo naše mišljenje. Naši zaključci se temelje na revizijskim dokazima pribavljenim sve do datuma našeg izvješća neovisnog revizora. Međutim, budući događaji ili uvjeti mogu uzrokovati da Društvo i Grupa ne bude u mogućnosti nastaviti s vremenski neograničenim poslovanjem.
· Ocjenjujemo cjelokupnu prezentaciju, strukturu i sadržaj godišnjih odvojenih konsolidiranih financijskih izvještaja, uključujući i objave, kao i odražavaju li godišnji odvojeni i konsolidirani financijski izvještaji transakcije i događaje na kojima su zasnovani na način kojim se postiže fer prezentacija.
· Pribavljamo dovoljno odgovarajućih revizijskih dokaza u vezi financijskih informacija subjekata ili poslovnih aktivnosti unutar grupe za izražavanje mišljenja o konsolidiranim financijskim izvještajima. Mi smo odgovorni za usmjeravanje, nadzor i izvedbu grupne revizije. Jedini smo odgovorni za izražavanje našeg mišljenja.
Mi komuniciramo s Revizorskim odborom u vezi s, između ostalih pitanja, planiranim djelokrugom i vremenskim rasporedom revizije i važnim revizijskim nalazima, uključujući i u vezi sa značajnim nedostacima u internim kontrolama koji su otkriveni tijekom naše revizije.
|
|
Ernst & Young d.o.o. Radnička cesta 50, 10 000 Zagreb Hrvatska / Croatia MBS: 080435407 OIB: 58960122779 PDV br. / VAT no.: HR58960122779 |
|
Tel: +385 1 5800 800 Fax: +385 1 5800 888 www.ey.com/hr |
|
Banka / Bank: Erste & Steiermärkische Bank d.d. Jadranski trg 3A, 51000 Rijeka Hrvatska / Croatia IBAN: HR3324020061100280716 SWIFT: ESBCHR22 |
Mi također dajemo izjavu Revizorskom odboru da smo postupili u skladu s relevantnim etičkim zahtjevima u vezi s neovisnošću i da ćemo komunicirati s njima o svim odnosima i drugim pitanjima za koja se može razumno smatrati da utječu na našu neovisnost, kao i, gdje je primjenjivo, o radnjama poduzetim u cilju uklanjanja prijetnji neovisnosti, te povezanim zaštitama.
Između pitanja o kojima se komunicira s Revizorskim odborom, mi određujemo ona pitanja koja su od najveće važnosti u reviziji godišnjih odvojenih i konsolidiranih financijskih izvještaja tekućeg razdoblja i stoga su ključna revizijska pitanja. Mi opisujemo ta pitanja u našem izvješću neovisnog revizora, osim ako zakon ili regulativa sprječava javno objavljivanje pitanja ili kada odlučimo, u iznimno rijetkim okolnostima, da pitanje ne treba objaviti u našem izvješću neovisnog revizora jer se razumno može očekivati da bi negativne posljedice objave nadmašile dobrobiti javnog interesa od takve objave.
Izvješće o ostalim pravnim i regulatornim zahtjevima
U skladu s člankom 10. stavka 2. Uredbe (EU) br. 537/2014 Europskog parlamenta
i Vijeća, u našem Izvješću neovisnog revizora dajemo sljedeće informacije koje
su potrebne nastavno na zahtjeve MRevS:
Imenovanje revizora i razdoblje angažmana
Inicijalno smo imenovani revizorom Društva od strane Glavne skupštine dioničara
24. lipnja 2014. godine. Naš angažman obnavljan je jednom godišnje od strane
Glavne skupštine dioničara, pri čemu je zadnje imenovanje 18. lipnja 2021., što
predstavlja neprekidan angažman od 8 godina.
Dosljednost s Dodatnim izvještajem
Revizorskom odboru
Potvrđujemo da je naše revizorsko mišljenje o odvojenim i konsolidiranim
financijskim izvještajima u skladu s dodatnim izvješćem Revizorskom odboru
Društva koji smo izdali na 16. ožujka 2022. u skladu s člankom 11. Uredbe (EU)
br. 537/2014 Europskog Parlamenta i Vijeća.
Pružanje nerevizijskih usluga
Izjavljujemo da Društvu i njegovim
kontroliranim tvrtkama u Europskoj Uniji nismo pružali zabranjene nerevizijske
usluge navedene u članku 5. stavka 1. Uredbe (EU) br. 537/2014 Europskog
parlamenta i Vijeća. Nadalje, nismo pružili ni ostale nerevizijske usluge
Društvu i njegovim kontroliranim tvrtkama koje nisu objavljene u odvojenim i
konsolidiranim financijskim izvještajima.
Izvješće temeljem zahtjeva Delegirane uredbe (EU) 2018/815 o dopuni Direktive 2004/109/EZ Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda za specifikaciju jedinstvenog elektroničkog formata za izvještavanje
Izvješće o uvjerenju revizora o usklađenosti zasebnih i konsolidiranih godišnjih financijskih izvještaja (dalje u tekstu: financijski izvještaji), sastavljenih temeljem odredbe članka 462. stavka 5. Zakona o tržištu kapitala (Narodne novine, br. 65/18, 17/20 i 83/21) primjenom zahtjeva Delegirane uredbe (EU) 2018/815 kojom se za izdavatelje određuje jedinstveni elektronički format za izvještavanje (dalje: Uredba o ESEF-u).
|
|
Ernst & Young d.o.o. Radnička cesta 50, 10 000 Zagreb Hrvatska / Croatia MBS: 080435407 OIB: 58960122779 PDV br. / VAT no.: HR58960122779 |
|
Tel: +385 1 5800 800 Fax: +385 1 5800 888 www.ey.com/hr |
|
Banka / Bank: Erste & Steiermärkische Bank d.d. Jadranski trg 3A, 51000 Rijeka Hrvatska / Croatia IBAN: HR3324020061100280716 SWIFT: ESBCHR22 |
Proveli smo angažman s izražavanjem razumnog uvjerenja o tome jesu li financijski izvještaji pripremljeni za potrebe objavljivanja javnosti temeljem članka 462. stavka 5. Zakona o tržištu kapitala, koji su sadržani u priloženoj elektroničkoj datoteci [NAZIV DATOTEKE], u svim značajnim aspektima pripremljeni u skladu sa zahtjevima Uredbe o ESEF-u.
Odgovornosti Uprave i onih zaduženih za upravljanje
Uprava Društva odgovorna je za pripremu i sadržaj financijskih izvještaja u skladu s Uredbom o ESEF-u.
Osim toga, Uprava Društva odgovorna je održavati sustav unutarnjih kontrola koji u razumnoj mjeri osigurava pripremu financijskih izvještaja bez značajnih neusklađenosti sa zahtjevima izvještavanja iz Uredbe o ESEF-u, bilo zbog prijevare ili pogreške.
Uprava Društva također je odgovorna za:
· objavu javnosti financijskih izvještaja sadržanih u godišnjem izvješću u važećem ESEF formatu
· odabir i korištenje XBRL oznaka u skladu sa zahtjevima Uredbe o ESEF-u.
Oni koji su zaduženi za upravljanje odgovorni su za nadzor pripreme financijskih izvještaja u ESEF formatu kao dijela procesa financijskog izvještavanja.
Odgovornosti revizora
Naša je odgovornost izraziti zaključak, temeljen na prikupljenim revizijskim dokazima, o tome jesu li financijski izvještaji bez značajnih neusklađenosti sa zahtjevima Uredbe o ESEF-u. Proveli smo ovaj angažman s izražavanjem razumnog uvjerenja u skladu s Međunarodnim standardom za angažmane s izražavanjem uvjerenja (MSIU) 3000 (izmijenjeni) - Angažmani s izražavanjem uvjerenja različitih od revizija ili uvida povijesnih financijskih informacija.
Obavljeni postupci
Priroda, vremenski okvir i obim odabranih procedura ovise o prosudbi revizora. Razumno uvjerenje je visok stupanj uvjerenja, međutim ne osigurava da će opseg testiranja otkriti svaku značajnu neusklađenost s Uredbom o ESEF-u.
U sklopu odabranih postupaka obavili smo sljedeće aktivnosti:
· pročitali smo zahtjeve Uredbe o ESEF-u,
· stekli smo razumijevanje internih kontrola Društva relevantnih za primjenu zahtjeva Uredbe o ESEF-u,
· identificirali smo i procijenili rizike značajne neusklađenosti s Uredbom o ESEF-u zbog prijevare ili pogreške; i
· na temelju toga, osmislili i proveli postupke za odgovor na procijenjene rizike i za dobivanje razumnog uvjerenja u svrhu izražavanja našeg zaključka.
Cilj naših postupaka bio je procijeniti jesu li:
· financijski izvještaji izrađeni u važećem XHTML formatu,
· podaci, sadržani u financijskim izvještajima koji se zahtijevaju Uredbom o ESEF-u, označeni i sva označavanja ispunjavaju sljedeće zahtjeve:
o korišten je XBRL jezik za označavanje,
o korišteni su elementi osnovne taksonomije navedene u Uredbi o ESEF-u s najbližim računovodstvenim značajem, osim ako nije stvoren dodatni element taksonomije u skladu s Prilogom IV. Uredbe o ESEF-u,
o oznake su u skladu sa zajedničkim pravilima za označavanje prema Uredbi o ESEF-u.
Vjerujemo da su revizijski dokazi koje smo prikupili dovoljni i prikladni da pruže osnovu za naš zaključak.
|
|
Ernst & Young d.o.o. Radnička cesta 50, 10 000 Zagreb Hrvatska / Croatia MBS: 080435407 OIB: 58960122779 PDV br. / VAT no.: HR58960122779 |
|
Tel: +385 1 5800 800 Fax: +385 1 5800 888 www.ey.com/hr |
|
Banka / Bank: Erste & Steiermärkische Bank d.d. Jadranski trg 3A, 51000 Rijeka Hrvatska / Croatia IBAN: HR3324020061100280716 SWIFT: ESBCHR22 |
Zaključak
Prema našem uvjerenju, temeljem provedenih postupaka i pribavljenih dokaza, financijski izvještaji prezentirani u ESEF formatu, sadržani u gore navedenoj priloženoj elektroničkoj datoteci i temeljem odredbe članka 462. stavka 5. Zakona o tržištu kapitala pripremljeni radi objavu javnosti, u svim značajnim odrednicama su u skladu sa zahtjevima iz članka 3., 4. i 6. Uredbe o ESEF-u za godinu završenu 31. prosinca 2021. godine.
Povrh ovog zaključka, kao i mišljenja sadržanog u dijelu ovog Izvješća neovisnog revizora za priložene financijske izvještaje za godinu završenu 31. prosinca 2021. godine, ne izražavamo nikakvo mišljenje o informacijama sadržanima u tim prikazima ili o drugim informacijama sadržanima u prethodno navedenoj datoteci.
Angažirani partner u reviziji koja ima za posljedicu ovo izvješće neovisnog revizora je Berislav Horvat.
Berislav Horvat
Predsjednik uprave i ovlašteni revizor
Ernst & Young d.o.o.
Radnička cesta 50
10000 Zagreb, Republika Hrvatska
16. ožujka 2022. godin
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Konsolidirani račun dobiti i gubitka INA Grupe
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
|
Za godinu završenu |
Za godinu završenu |
||||
|
Bilješka |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
|||
|
Prihodi od ugovora s kupcima |
4 |
|
|
||
|
Ostali poslovni prihodi |
5 |
|
|
||
|
Prihodi iz osnovne djelatnosti |
|
|
|||
|
Promjene stanja zaliha gotovih proizvoda i nedovršene proizvodnje |
|
( |
|||
|
Troškovi sirovina, materijala i energije |
( |
( |
|||
|
Amortizacija i umanjenje vrijednosti (neto) |
6 |
( |
( |
||
|
Ostali materijalni troškovi |
( |
( |
|||
|
Nematerijalni troškovi |
( |
( |
|||
|
Troškovi osoblja |
7 |
( |
( |
||
|
Nabavna vrijednost prodane robe |
( |
( |
|||
|
Vrijednosna usklađenja (neto) |
8 |
( |
( |
||
|
Rezerviranja za troškove i rizike (neto) |
9 |
( |
( |
||
|
Kapitalizirana vrijednost vlastitih aktivnosti |
|
|
|||
|
Rashodi iz osnovne djelatnosti |
( |
( |
|||
|
Dobit/(Gubitak) iz osnovne djelatnosti |
|
( |
|||
|
Financijski prihodi |
10 |
|
|
||
|
Financijski rashodi |
10 |
( |
( |
||
|
Neto dobit/(gubitak) iz financijskih aktivnosti |
|
( |
|||
|
Udio u (gubitku)/dobiti u zajedničkom pothvatu obračunato metodom udjela |
16 |
( |
|
||
|
Dobit/(Gubitak) prije oporezivanja |
|
( |
|||
|
(Trošak)/prihod poreza na dobit |
11 |
( |
|
||
|
Dobit/(Gubitak) financijske godine |
|
( |
|||
|
Pripisivo: |
|||||
|
Vlasnicima Društva |
|
( |
|||
|
Vlasnicima nekontrolirajućih udjela |
|
|
|||
|
|
( |
||||
|
Dobitak/(gubitak) po dionici |
|||||
|
Osnovni i razrijeđeni dobitak/(gubitak) po dionici (kuna po dionici) |
12 |
|
( |
||
Priložene računovodstvene politike i bilješke sastavni su dio ovog konsolidiranog računa dobiti i gubitka.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Konsolidirani izvještaj o ostaloj sveobuhvatnoj dobiti INA Grupe
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021.
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
|
Za godinu završenu |
Za godinu završenu |
||||
|
Bilješka |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
|||
|
|
|||||
|
Dobit/(Gubitak) tekuće godine |
|
( |
|||
|
Ostala sveobuhvatna dobit umanjena za porez na dobit: |
|||||
|
Stavke koje se kasnije ne prenose u dobit ili gubitak: |
|||||
|
Sadašnja vrijednost obveza po definiranim naknadama |
34 |
|
|
||
|
Stavke koje se kasnije mogu prenijeti u dobit ili gubitak: |
|||||
|
Tečajne razlike iz preračunavanja inozemnih dijelova poslovanja |
34 |
|
( |
||
|
Dobitak/(gubitak) od dugotrajne financijske imovine |
33 |
|
( |
||
|
Ostala sveobuhvatni dobitak/(gubitak) tekuće godine umanjen za porez na dobit |
|
( |
|||
|
Ukupna sveobuhvatna dobit/(gubitak) tekuće godine |
|
( |
|||
|
Pripisivo: |
|||||
|
Vlasnicima Društva |
|
( |
|||
|
Vlasnicima nekontrolirajućih udjela |
|
|
|||
Priložene računovodstvene politike i bilješke sastavni su dio ovog konsolidiranog izvještaja o ostaloj sveobuhvatnoj dobiti.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Odvojeni račun dobiti i gubitka INA, d.d.
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
|
Za godinu završenu |
Za godinu završenu |
||||
|
Bilješka |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
|||
|
Prihodi od ugovora s kupcima |
4 |
21 691 |
13 758 |
||
|
Ostali poslovni prihodi |
5 |
261 |
166 |
||
|
Prihodi iz osnovne djelatnosti |
21 952 |
13 924 |
|||
|
Promjene stanja zaliha gotovih proizvoda i nedovršene proizvodnje |
166 |
(660) |
|||
|
Troškovi sirovina, materijala i energije |
(8 952) |
(5 665) |
|||
|
Amortizacija i umanjenje vrijednosti(neto) |
6 |
(1 735) |
(1 963) |
||
|
Ostali materijalni troškovi |
(2 101) |
(1 773) |
|||
|
Nematerijalni troškovi |
(767) |
(706) |
|||
|
Troškovi osoblja |
7 |
(825) |
(752) |
||
|
Nabavna vrijednost prodane robe |
(6 005) |
(3 344) |
|||
|
Vrijednosna usklađenja (neto) |
8 |
(36) |
(80) |
||
|
Rezerviranja za troškove i rizike (neto) |
9 |
(320) |
(123) |
||
|
Kapitalizirana vrijednost vlastitih aktivnosti |
42 |
28 |
|||
|
Rashodi iz osnovne djelatnosti |
(20 533) |
(15 038) |
|||
|
|
|||||
|
Dobit/(Gubitak) iz osnovne djelatnosti |
1 419 |
(1 114) |
|||
|
Financijski prihodi |
10 |
354 |
175 |
||
|
Financijski rashodi |
10 |
(242) |
(202) |
||
|
Neto (gubitak)/dobitak iz financijskih aktivnosti |
112 |
(27) |
|||
|
Udio u (gubitku)/dobiti u zajedničkom pothvatu obračunato metodom udjela |
16 |
(9) |
94 |
||
|
Dobit/(Gubitak) prije oporezivanja |
1 522 |
(1 047) |
|||
|
(Trošak)/prihod poreza na dobit |
11 |
(249) |
114 |
||
|
Dobit/(Gubitak) tekuće godine |
1 273 |
(933) |
Priložene računovodstvene politike i bilješke sastavni su dio ovog odvojenog računa dobiti i gubitka.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Odvojeni izvještaj o ostaloj sveobuhvatnoj dobiti INA, d.d.
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
|
Za godinu završenu |
Za godinu završenu |
||||
|
Bilješka |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
|||
|
Dobit/(Gubitak) tekuće godine |
1 273 |
(933) |
|||
|
Ostala sveobuhvatna dobit umanjena za porez na dobit: |
|||||
|
Stavke koje se kasnije ne prenose u dobit ili gubitak: |
|||||
|
Sadašnja vrijednost obveza po definiranim naknadama |
34 |
(3) |
- |
||
|
Stavke koje se kasnije mogu prenijeti u dobit ili gubitak: |
|||||
|
Tečajne razlike iz preračunavanja inozemnih dijelova poslovanja |
34 |
43 |
(43) |
||
|
Dobitak/(gubitak) od dugotrajne financijske imovine |
33 |
78 |
(39) |
||
|
Ostala sveobuhvatni dobitak/(gubitak) tekuće godine umanjen za porez na dobit |
118 |
(82) |
|||
|
Ukupna sveobuhvatna dobit/(gubitak) tekuće godine |
1 391 |
(1 015) |
Priložene računovodstvene politike i bilješke sastavni su dio ovog odvojenog izvještaja o ostaloj sveobuhvatnoj dobiti.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Konsolidirani izvještaj o financijskom položaju INA Grupe
Na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
|
AKTIVA |
Bilješka |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
||
|
Dugotrajna imovina |
|||||
|
Nematerijalna imovina |
13 |
|
|
||
|
Nekretnine, postrojenja i oprema |
14 |
|
|
||
|
Imovina s pravom korištenja |
28 |
|
|
||
|
Ulaganja u pridružena društva i zajednički pothvati |
16 |
|
|
||
|
Ostala ulaganja |
17 |
|
|
||
|
Dugoročna potraživanja |
18 |
|
|
||
|
Odgođena porezna imovina |
11 |
|
|
||
|
Dugoročne utržive vrijednosnice |
|
|
|||
|
Dugotrajna financijska imovina |
19 |
|
|
||
|
Ukupno dugotrajna imovina |
|
|
|||
|
Kratkotrajna imovina |
|||||
|
Zalihe |
20 |
|
|
||
|
Potraživanja od kupaca (neto) |
21,37 |
|
|
||
|
Ostala potraživanja |
22 |
|
|
||
|
Potraživanja za pretplaćeni porez na dobit |
|
|
|||
|
Ostala kratkotrajna imovina |
23 |
|
|
||
|
Utržive vrijednosnice |
|
|
|||
|
Novac i novčani ekvivalenti |
24 |
|
|
||
|
|
|
||||
|
Imovina namijenjena prodaji |
|
|
|||
|
Ukupno kratkotrajna imovina |
|
|
|||
|
UKUPNA IMOVINA |
|
|
|||
|
PASIVA |
|||||
|
Kapital i rezerve |
|||||
|
Upisani kapital |
32 |
|
|
||
|
Zakonske rezerve |
|
|
|||
|
Rezerve fer vrijednosti |
33 |
|
|
||
|
Ostale rezerve |
34 |
|
|
||
|
Akumulirani gubici |
35 |
( |
( |
||
|
Udjeli vlasnika matičnog društva |
|
|
|||
|
Nekontrolirajući udjeli |
36 |
|
|
||
|
UKUPNO KAPITAL |
|
|
|||
|
Dugoročne obveze |
|||||
|
Dugoročni dug |
27 |
|
|
||
|
Obveze po dugoročnim najmovima |
28 |
|
|
||
|
Ostale dugoročne obveze |
29 |
|
|
||
|
Otpremnine i jubilarne nagrade |
31 |
|
|
||
|
Dugoročna rezerviranja |
30 |
|
|
||
|
Odgođena porezna obveza |
11 |
|
|
||
|
Ukupno dugoročne obveze |
|
|
|||
|
Kratkoročne obveze |
|||||
|
Obveze po bankovnim kreditima i tekući dio dugoročnog duga |
25,27 |
|
|
||
|
Tekući dio obveza po dugoročnim najmovima |
28 |
|
|
||
|
Obveze prema dobavljačima |
26,37 |
|
|
||
|
Porezi i doprinosi |
26 |
|
|
||
|
Ostale kratkoročne obveze |
26 |
|
|
||
|
Otpremnine i jubilarne nagrade |
31 |
|
|
||
|
Kratkoročna rezerviranja |
30 |
|
|
||
|
Ukupno kratkoročne obveze |
|
|
|||
|
Ukupne obveze |
|
|
|||
|
UKUPNA PASIVA |
|
|
Priložene računovodstvene politike i bilješke sastavni su dio ovog konsolidiranog izvještaja o financijskom položaju.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Odvojeni izvještaj o financijskom položaju INA, d.d.
Na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
|
AKTIVA |
Bilješka |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
||
|
Dugotrajna imovina |
|||||
|
Nematerijalna imovina |
13 |
412 |
415 |
||
|
Nekretnine, postrojenja i oprema |
14 |
10 160 |
10 417 |
||
|
Imovina s pravom korištenja |
28 |
438 |
473 |
||
|
Ulaganja u ovisna društva |
15 |
1 826 |
1 827 |
||
|
Ulaganja u pridružena društva i zajednički pothvati |
16 |
245 |
254 |
||
|
Ostala ulaganja |
17 |
647 |
767 |
||
|
Dugoročna potraživanja |
18 |
834 |
850 |
||
|
Odgođena poreza imovina |
11 |
799 |
1 054 |
||
|
Dugoročne utržive vrijednosnice |
42 |
- |
|||
|
Dugotrajna financijska imovina |
19 |
655 |
560 |
||
|
Ukupno dugotrajna imovina |
16 058 |
16 617 |
|||
|
Kratkotrajna imovina |
|||||
|
Zalihe |
20 |
1 913 |
1 399 |
||
|
Interkompanijska potraživanja |
37 |
229 |
173 |
||
|
Potraživanja od kupaca (neto) |
21,37 |
1 749 |
866 |
||
|
Ostala potraživanja |
22 |
118 |
155 |
||
|
Ostala kratkotrajna imovina |
23 |
74 |
98 |
||
|
Utržive vrijednosnice |
17 |
78 |
|||
|
Novac i novčani ekvivalenti |
24 |
2 573 |
351 |
||
|
6 673 |
3 120 |
||||
|
Imovina namijenjena prodaji |
- |
7 |
|||
|
Ukupno kratkotrajna imovina |
6 673 |
3 127 |
|||
|
UKUPNA IMOVINA |
22 731 |
19 744 |
|||
|
PASIVA |
|||||
|
Kapital i rezerve |
|||||
|
Upisani kapital |
32 |
9 000 |
9 000 |
||
|
Zakonske rezerve |
199 |
199 |
|||
|
Rezerve fer vrijednosti |
33 |
280 |
202 |
||
|
Ostale rezerve |
34 |
1 211 |
1 171 |
||
|
Zadržana dobit/(Akumulirani gubici) |
35 |
1 032 |
(241) |
||
|
UKUPNI KAPITAL |
11 722 |
10 331 |
|||
|
Dugoročne obveze |
|||||
|
Dugoročni dug |
27 |
2 112 |
- |
||
|
Obveze po dugoročnim najmovima |
28 |
344 |
379 |
||
|
Ostale dugoročne obveze |
29 |
28 |
33 |
||
|
Otpremnine i jubilarne nagrade |
31 |
21 |
17 |
||
|
Dugoročna rezerviranja |
30 |
3 841 |
3 862 |
||
|
Ukupno dugoročne obveze |
6 346 |
4 291 |
|||
|
Kratkoročne obveze |
|||||
|
Obveze po bankovnim kreditima i tekući dio dugoročnog duga |
25,27 |
940 |
1 873 |
||
|
Tekući dio obveza po dugoročnim najmovima |
28 |
101 |
100 |
||
|
Obveze prema povezanim društvima |
37 |
281 |
346 |
||
|
Obveze prema dobavljačima |
26,37 |
1 857 |
1 104 |
||
|
Porezi i doprinosi |
26 |
809 |
554 |
||
|
Ostale kratkoročne obveze |
26 |
431 |
965 |
||
|
Otpremnine i jubilarne nagrade |
31 |
1 |
2 |
||
|
Kratkoročna rezerviranja |
30 |
243 |
178 |
||
|
Ukupno kratkoročne obveze |
4 663 |
5 122 |
|||
|
Ukupne obveze |
11 009 |
9 413 |
|||
|
UKUPNA PASIVA |
22 731 |
19 744 |
Priložene računovodstvene politike i bilješke sastavni su dio ovog odvojenog izvještaja o financijskom položaju.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Konsolidirani izvještaj o promjenama kapitala INA Grupe
Na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
|
Upisani kapital |
Zakonske rezerve |
Rezerve fer vrijednosti |
Ostale rezerve |
(Akumulirani gubici) / Zadržana dobit |
Udjeli vlasnika matice |
Nekontro-lirajući udjeli |
Ukupno |
|
|
Stanje 1. siječnja 2020. godine |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Transfer |
|
|
|
|
( |
( |
|
( |
|
Prijenos sa zadržane dobiti na zakonske rezerve |
|
|
|
( |
( |
|
|
|
|
Isplata dividendi |
|
|
|
|
( |
( |
|
( |
|
Podzbroj |
9 000 |
199 |
241 |
1 587 |
(448) |
10 579 |
12 |
10 591 |
|
|
|
|
|
|
( |
( |
|
( |
|
|
|
|
( |
( |
|
( |
|
( |
|
Ukupni sveobuhvatni (gubitak)/dobitak za godinu |
|
|
( |
( |
( |
( |
|
( |
|
Stanje 31. prosinca 2020. godine |
|
|
|
|
( |
|
|
|
|
Dobitak tekuće godine |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ostala sveobuhvatna dobit, neto |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ukupni sveobuhvatni dobitak za godinu |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stanje 31. prosinca 2021. godine |
|
|
|
|
( |
|
|
|
Priložene računovodstvene politike i bilješke sastavni su dio ovog konsolidiranog izvještaja o promjenama kapitala.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Konsolidirani izvještaj o promjenama kapitala INA, d.d.
Na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
|
Upisani kapital |
Zakonske rezerve |
Rezerve fer vrijednosti |
Ostale rezerve |
(Akumulirani gubici) / Zadržana dobit |
Ukupno |
|
|
Stanje 1. siječnja 2020. godine |
9 000 |
166 |
241 |
1 214 |
1 273 |
11 894 |
|
Prijenos sa zadržane dobiti na zakonske rezerve |
- |
33 |
- |
- |
(33) |
- |
|
Prenesena dobit donesena zakonskim spajanjem |
- |
- |
- |
- |
75 |
75 |
|
Isplata dividendi |
- |
- |
- |
- |
(623) |
(623) |
|
Podzbroj |
9 000 |
199 |
241 |
1 214 |
692 |
11 346 |
|
Gubitak tekuće godine |
- |
- |
- |
- |
(933) |
(933) |
|
Ostali sveobuhvatni gubitak, neto |
- |
- |
(39) |
(43) |
- |
(82) |
|
Ukupni sveobuhvatni gubitak za godinu |
- |
- |
(39) |
(43) |
(933) |
(1 015) |
|
Stanje 31. prosinca 2020. godine |
9 000 |
199 |
202 |
1 171 |
(241) |
10 331 |
|
Dobitak tekuće godine |
- |
- |
- |
- |
1 273 |
1 273 |
|
Ostala sveobuhvatna dobit, neto |
- |
- |
78 |
40 |
- |
118 |
|
Ukupni sveobuhvatni dobitak za godinu |
- |
- |
78 |
40 |
1 273 |
1 391 |
|
Stanje 31. prosinca 2021. godine |
9 000 |
199 |
280 |
1 211 |
1 032 |
11 722 |
Priložene računovodstvene politike i bilješke sastavni su dio ovog odvojenog izvještaja o promjenama kapitala.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Konsolidirani izvještaj o novčanim tokovima INA Grupe (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
|
Za godinu završenu |
Za godinu završenu |
||||
|
Bilješka |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
|||
|
Dobit/(Gubitak) tekuće godine |
|
( |
|||
|
Korigirano za: |
|||||
|
Amortizacija i umanjenje vrijednosti nekretnina, postrojenja i opreme i imovine s pravom korištenja (neto) |
|
|
|||
|
Trošak/(prihod) poreza na dobit priznat u računu dobiti i gubitka |
|
( |
|||
|
Vrijednosna usklađenja (neto) |
|
|
|||
|
Dobitak od prodaje nekretnina, postrojenja i opreme |
( |
( |
|||
|
(Dobit)/gubitak od tečajnih razlika |
( |
|
|||
|
Rashodi/(prihodi) od kamata (neto) |
|
( |
|||
|
Udio u gubitku/(dobiti) u zajedničkom pothvatu obračunato metodom udjela |
|
( |
|||
|
Ostali financijski (prihodi)/troškovi priznati u računu dobiti i gubitka |
( |
|
|||
|
Povećanje/(smanjenje) rezerviranja |
|
( |
|||
|
Kamate za napuštanje proizvodnih polja i ostalih rezerviranja |
|
|
|||
|
Neto gubitak od derivativnih financijskih instrumenata |
|
|
|||
|
Ostale negotovinske stavke |
|
( |
|||
|
|
|
||||
|
Kretanje obrtnog kapitala |
|
||||
|
(Povećanje)/smanjenje zaliha |
( |
|
|||
|
(Povećanje)/smanjenje potraživanja i predujmova |
( |
|
|||
|
Povećanje/(smanjenje) obveza prema dobavljačima i ostalih obveza |
|
( |
|||
|
Novac iz operativnih aktivnosti |
|
|
|||
|
Plaćeni porezi |
( |
( |
|||
|
Neto novčani tijek iz poslovnih aktivnosti |
|
|
|||
|
Novčani tijek iz investicijskih aktivnosti |
|
|
|||
|
Plaćena kapitalna ulaganja te troškovi istraživanja i razvoja |
( |
( |
|||
|
Plaćena nematerijalna imovina |
( |
( |
|||
|
Primici od prodaje dugotrajne imovine |
|
|
|||
|
(Ulaganja)/primici od prodaje vrijednosnica |
( |
|
|||
|
Primljene dividende |
|
|
|||
|
Primljene kamate i ostali financijski prihodi |
|
|
|||
|
Krediti i ostala ulaganja (neto) |
|
|
|||
|
Neto novčani odljev iz investicijskih aktivnosti |
( |
( |
|||
|
Novčani tijek iz financijskih aktivnosti |
|||||
|
Promjena dugoročnih kredita (neto) |
|
( |
|||
|
Promjena kratkoročnih kredita (neto) |
( |
( |
|||
|
Primici od izdanih obveznica |
|
|
|||
|
Isplaćene dividende vlasnicima |
( |
( |
|||
|
Otplata djela glavnice obveze po najmu (neto) |
|
( |
|||
|
Otplata kamata po kratkoročnim kreditima i ostali troškovi kamata |
( |
( |
|||
|
Neto novčani priljev/(odljev) iz financijskih aktivnosti |
|
( |
|||
|
Neto povećanje/(smanjenje) novca i novčanih ekvivalenata |
|
( |
|||
|
Na dan 1. siječnja |
|
|
|||
|
Promjene tečajnih razlika |
( |
( |
|||
|
Na dan 31. prosinca |
24 |
|
|
||
|
Dopuštena prekoračenja |
|
( |
|||
|
Novac i novčani ekvivalenti u izvještaju o financijskom položaju |
|
|
|||
Priložene računovodstvene politike i bilješke sastavni su dio ovog konsolidiranog izvještaja o novčanim tokovima.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Odvojeni izvještaj o novčanim tokovima INA, d.d. (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
|
Za godinu završenu |
Za godinu završenu |
||||
|
Bilješka |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
|||
|
(Gubitak)/Dobit tekuće godine |
1 273 |
(933) |
|||
|
Korigirano za: |
|||||
|
Amortizacija i umanjenje vrijednosti nekretnina, postrojenja i opreme i imovine s pravom korištenja (neto) |
1 735 |
1 963 |
|||
|
Trošak/(prihod) poreza na dobit priznat u računu dobiti i gubitka |
249 |
(114) |
|||
|
Vrijednosna usklađenja (neto) |
36 |
80 |
|||
|
Dobitak od prodaje nekretnina, postrojenja i opreme |
(9) |
(10) |
|||
|
Gubitak od tečajnih razlika |
35 |
21 |
|||
|
(Prihod)/rashodi od kamata (neto) |
(11) |
(38) |
|||
|
Udio u gubitku/(dobiti) u zajedničkom pothvatu obračunato metodom udjela |
9 |
(94) |
|||
|
Ostali financijski prihodi priznati u računu dobiti i gubitka |
-215 |
(215) |
|||
|
Smanjenje/(povećanje) rezerviranja |
258 |
(17) |
|||
|
Kamate za napuštanje proizvodnih polja i ostalih rezerviranja |
78 |
58 |
|||
|
Neto gubitak od derivativnih financijskih instrumenata |
288 |
242 |
|||
|
Ostale negotovinske stavke |
(1) |
(5) |
|||
|
3 725 |
1 138 |
||||
|
Kretanje obrtnog kapitala |
|||||
|
(Povećanje)/smanjenje zaliha |
(915) |
376 |
|||
|
(Povećanje)/smanjenje potraživanja i predujmova |
(1 746) |
735 |
|||
|
Povećanje obveza prema dobavljačima i ostalih obveza |
2 063 |
128 |
|||
|
Novac iz operativnih aktivnosti |
3 127 |
2 377 |
|||
|
Plaćeni porez |
(10) |
(3) |
|||
|
Neto novčani tijek iz poslovnih aktivnosti |
3 117 |
2 374 |
|||
|
Novčani tijek iz investicijskih aktivnosti |
|||||
|
Plaćena kapitalna ulaganja te troškovi istraživanja i razvoja |
(1 535) |
(1 189) |
|||
|
Plaćena nematerijalna imovina |
(130) |
(71) |
|||
|
Primici od prodaje dugotrajne imovine |
17 |
16 |
|||
|
(Ulaganja)/primici od prodaje vrijednosnica |
(42) |
39 |
|||
|
Primljene dividende |
169 |
9 |
|||
|
Primljene dividende od ovisnih društava |
44 |
- |
|||
|
Primljene kamate i ostali financijski prihodi |
43 |
61 |
|||
|
Krediti i ostala ulaganja (neto) |
|
|
134 |
(19) |
|
|
Neto novčani odljev iz investicijskih aktivnosti |
(1 300) |
(1 154) |
|||
|
Novčani tijek iz financijskih aktivnosti |
|||||
|
Promjena dugoročnih kredita (neto) |
- |
(332) |
|||
|
Promjena kratkoročnih kredita (neto) |
(950) |
(783) |
|||
|
Primici od izdanih obveznica |
1 983 |
- |
|||
|
Isplaćene dividende vlasnicima |
(585) |
(38) |
|||
|
Otplata djela glavnice obveze po najmu (neto) |
(33) |
(96) |
|||
|
Otplata kamata po kratkoročnim kreditima i ostali troškovi kamata |
(13) |
(97) |
|||
|
Neto novčani priljev/(odljev) iz financijskih aktivnosti |
402 |
(1 346) |
|||
|
|
|||||
|
Neto povećanje/(smanjenje) novca i novčanih ekvivalenata |
2 219 |
(126) |
|||
|
Na dan 1. siječnja |
351 |
502 |
|||
|
Promjene tečajnih razlika |
3 |
(25) |
|||
|
Na dan 31. prosinca |
24 |
2 573 |
351 |
||
Priložene računovodstvene politike i bilješke sastavni su dio ovog odvojenog izvještaja o novčanim tokovima.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
INA-Industrija nafte, d.d. dioničko je društvo u
vlasništvu mađarske naftne kompanije MOL Nyrt (49,08%), Republike
Društvo MOL Nyrt. (Mađarska, Oktober
huszonharmadika u. 18. Budimpešta) sastavlja godišnji konsolidirani
financijski izvještaj najveće grupe poduzetnika u koju su INA, d.d. i INA Grupa
uključeni kao kontrolirani članovi
Vlasnička struktura* INA Grupe na dan 31. prosinca 2021. godine i 31. prosinca 2020. godine je sljedeća:
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
|
||||||
|
Broj dionica |
% udjela u vlasništvu |
Broj dionica |
% udjela u vlasništvu |
|||||
|
Zagrebačka banka d.d./Unicreditbank Hungary Zrt, za račun MOL Nyrt, Hungary |
4.908.207 |
49,08 |
4.908.207 |
49,08 |
||||
|
Vlada Republike Hrvatske |
4.483.552 |
44,84 |
4.483.552 |
44,84 |
||||
|
Institucionalni i privatni investitori |
608.241 |
6,08 |
608.241 |
6,08 |
||||
|
10.000.000 |
100 |
10.000.000 |
100 |
|||||
*Izvor: Središnje klirinško depozitarno društvo d.d.
Glavne djelatnosti
(i) istraživanje i proizvodnja nafte i plina, prvenstveno u Hrvatskoj, u kopnenom dijelu i u podmorju i osim toga INA, d.d. ima koncesije i u inozemstvu u Angoli i Egiptu;
(ii) uvoz prirodnog plina i prodaja uvoznog i domaćeg prirodnog plina do industrijskih potrošača i gradskih plinara;
(iii) prerada nafte i proizvodnja derivata u rafineriji u Rijeci (Urinj), te u Zagrebu proizvodnja maziva;
(iv) prodaja goriva i popratnih proizvoda preko maloprodajnog lanca s 504 maloprodajnih mjesta na dan 31. prosinca 2021. godine (388 diljem Hrvatske, te 116 izvan Hrvatske);
(v) trgovina naftnim derivatima preko mreže inozemnih ovisnih društava i predstavništava, uglavnom u Sarajevu, Ljubljani i Podgorici, i
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
Grupa ima dominantan položaj u Hrvatskoj u istraživanju i proizvodnji nafte i plina, preradi nafte te prodaji plina i naftnih proizvoda. INA, d.d. također posjeduje 11,795% udjela u JANAF-u d.d., društvu koje posjeduje i upravlja jadranskim sustavom naftovoda.
Glavno sjedište Grupe nalazi se u
Tijekom 2021. prosječan broj zaposlenika INA Grupe bio je 9.751 (2020.: 10.174 zaposlenika), dok je prosječan broj zaposlenika INA, d.d. bio 3.280 (2020.: 3.536 zaposlenika).
Grupu čini više ovisnih društava u potpunom ili djelomičnom vlasništvu, te zajednički upravljana društava, koja uglavnom djeluju u Republici Hrvatskoj. Strana ovisna društva uključuju brojna trgovačka društva koja uglavnom djeluju kao distributeri proizvoda INA Grupe, kao i predstavništva na dotičnim tržištima.
Nadzorni odbor, Uprava i Vijeće operativnih direktora na dan odobrenja ovih financijskih izvještaja
Nadzorni odbor
|
Damir Mikuljan |
Predsjednik Nadzornog odbora (od 17. prosinca 2021. do 17. lipnja 2022. godine) |
|
|
József Molnár |
Zamjenik predsjednika Nadzornog odbora (od 14. lipnja 2017. do 17. prosinca 2024. godine) |
|
|
Davor Filipović |
Član Nadzornog odbora (od 17. prosinca 2021. do 17. lipnja 2022. godine) |
|
|
Branimir Škurla |
Član Nadzornog odbora (od 17. prosinca 2021. do 17. lipnja 2022. godine) |
|
|
László Uzsoki |
Član Nadzornog odbora (od 14. lipnja 2017. do 17. prosinca 2024. godine) |
|
|
Zsuzsanna Eva Ortutay Gabriel Szabó Domokos Szollár |
Član Nadzornog odbora (od 18. prosinca 2020. do 17. prosinca 2024. godine) Član Nadzornog odbora (od 18. prosinca 2020. do 17. prosinca 2024. godine) Član Nadzornog odbora (od 18. prosinca 2020. do 17. prosinca 2024. godine) |
|
|
Jasna Pipunić |
Predstavnik radnika u Nadzornom odboru (od 5. svibnja 2020. do 5. svibnja 2024. godine) |
|
Uprava
|
Sándor Fasimon |
Predsjednik Uprave (od 1. srpnja 2018. godine do 31. ožujka 2024. godine) |
|
Niko Dalić |
Član Uprave (od 1. travnja 2020. godine do 31. ožujka 2025. godine) |
|
Barbara Dorić Darko Markotić |
Član Uprave (od 1. travnja 2020. godine do 31. ožujka 2025. godine) Član Uprave (od 1. travnja 2020. godine do 31. ožujka 2025. godine) |
|
Ferenc Zoltán Horváth József Farkas Simola |
Član Uprave (od 1. veljača 2021. godine do 31. ožujka 2024. godine) Član Uprave (od 1. veljača 2021. godine do 31. ožujka 2024. godine) |
Vijeće operativnih direktora
Članovi Vijeća operativnih direktora imenovani odlukom Uprave:
|
Zdravka Demeter Bubalo Gábor Horváth Nikola Mišetić |
Operativni direktor, Usluge kupcima i maloprodaja Glavni financijski direktor Operativni direktor, Istraživanje i proizvodnja |
|
|
Goran Pavlović Goran Pleše |
Operativni direktor, Industrijski servisi Operativni direktor, Rafinerija i marketing |
|
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
Osnovne računovodstvene politike primijenjene u pripremi ovih konsolidiranih i odvojenih financijskih izvještaja prikazane su u nastavku. Ove računovodstvene politike dosljedno su primjenjivane za sva prikazana razdoblja, osim ako drugačije nije naznačeno.
Prezentacija financijskih izvještaja
Konsolidirani i odvojeni financijski izvještaji izrađuju se na temelju dosljednog prikazivanja i klasifikacije. Kad se prikaz ili klasifikacija stavki u konsolidiranim i odvojenim financijskim izvještajima dopunjuju ili mijenjaju, usporedivi iznosi se prepravljaju osim ako prepravljanje nije provedivo.
Financijski izvještaji Društva i Grupe pripremljeni su u milijunima kuna, što je i funkcijska valuta Društva.
Osnove računovodstva
Društvo vodi računovodstvene evidencije na hrvatskom jeziku, u kunama i u skladu s hrvatskim zakonskim propisima i računovodstvenim načelima te praksom koje se pridržavaju poduzeća u Hrvatskoj. Računovodstvene evidencije ovisnih društava u Hrvatskoj i u inozemstvu vode se sukladno važećim propisima dotičnih zemalja.
Financijski izvještaji Društva i Grupe pripremljeni su na načelu nabavne vrijednosti, prepravljene revalorizacijom određene imovine i obveza u uvjetima hiperinflacije koja je prevladavala do 1993. godine i osim za određene financijske instrumente koji su mjereni po fer vrijednosti na kraju svakog izvještajnog razdoblja, i u skladu s Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja kako su usvojeni od strane Europske unije (EU) (MSFI).
Povijesni trošak temelji se uglavnom na fer vrijednosti uzimajući u obzir dano za zamjenu robe ili usluga.
Fer vrijednost je cijena koja bi bila postignuta na datum mjerenja prodajom neke stavke imovine ili plaćena za prijenos obveze u uobičajenoj transakciji između sudionika na tržištu pod postojećim tržišnim uvjetima, neovisno o tome je li ona neposredno mjerljiva ili procijenjena nekom drugom metodom vrednovanja. Grupa u procjeni fer vrijednosti neke stavke imovine ili obveza razmatra obilježja te stavke imovine ili obveze koje bi pri utvrđivanju njene cijene na datum mjerenja razmatrali i tržišni sudionici. Radi mjerenja i/ili objavljivanja fer vrijednosti u ovim konsolidiranim financijskim izvještajima, mjera fer vrijednost utvrđuje se na gore navedeni način, izuzev kod plaćanja za najmove iz djelokruga MSFI-a 16 i mjera koje su donekle slične fer vrijednosti, ali nisu fer vrijednost, kao što su neto prodajna/ostvariva vrijednost iz MRS-a 2 ili vrijednost u uporabi iz MRS-a 36.
Usvajanje novih i izmijenjenih Međunarodnih standarda financijskog izvještavanja
Standardi i tumačenja na snazi u tekućem periodu
Sljedeći novi standardi i izmijenjeni i dopunjeni postojeći standardi izdani od strane Odbora za Međunarodne računovodstvene standarde i tumačenja koje izdaje Odbor za tumačenje međunarodnog financijskog izvještavanja i koji su usvojeni u EU na snazi su u tekućem razdoblju:
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
Usvajanje novih i izmijenjenih Međunarodnih standarda financijskog izvještavanja (nastavak)
Standardi i tumačenja na snazi u tekućem periodu (nastavak)
· Izmjene i dopune MSFI 16 Najmovi i koncesije za kojima je nastala potreba zbog COVID-19 pandemije, izdana 31. ožujka 2021. godine (datum stupanja na snagu za godišnja razdoblja koja započinju na dan ili nakon 1. travnja 2021. godine).
· Izmjene i dopune MSFI 9, MRS 39, MSFI 7, MSFI 4 i MSFI 16 Reforma mjerila kamatnih stopa – Faza 2, izdani 27. kolovoza 2020. godine (datum stupanja na snagu za godišnja razdoblja koja započinju na dan ili nakon 1. siječnja 2021. godine).
· Izmjene i dopune MSFI 4 Ugovori o osiguranju – odgoda za MSFI 9, koji je izdan 25. lipnja 2020. godine (datum stupanja na snagu za godišnja razdoblja koja započinju na dan ili nakon 1. siječnja 2021. godine).
Usvajanje navedenih standarda i tumačenja nije imalo značajan utjecaj na financijske izvještaje Društva i Grupe.
Standardi i tumačenja koje je izdao Odbor za Međunarodne računovodstvene standarde, koji su odobreni u EU, ali nisu još na snazi
· Izmjene i dopune MSFI 3 Poslovna spajanja, MRS 16 Nekretnine, postrojenja i oprema, MRS 37 Rezerviranja, nepredvidive obveze i nepredvidiva imovina, svi izdani 14. svibnja 2020. godine (datum stupanja na snagu za godišnja razdoblja koja započinju na dan ili nakon 1. siječnja 2022. godine).
· Izmjene i dopune Godišnja poboljšanja 2018-2020, svi izdani 14. svibnja 2020. godine (datum stupanja na snagu za godišnja razdoblja koja započinju na dan ili nakon 1. siječnja 2022. godine).
· MSFI 17 Ugovori o osiguranju, izdani 18. svibnja 2017.; uključuje promjene MSFI 17 izdanog 25. lipnja 2020. godine, (datum stupanja na snagu za godišnja razdoblja koja započinju na dan ili nakon 1. siječnja 2023. godine).
Standardi i tumačenja koje je izdao Odbor za Međunarodne računovodstvene standarde, a koji još nisu usvojeni u EU
Na dan izdavanja ovih financijskih izvještaja, sljedeći standardi, prerade i tumačenja koje je donio Odbor za Međunarodne računovodstvene standarde nisu usvojeni u Europskoj uniji. Odobrenje se očekuje u 2022. godini:
· Izmjene i dopune MRS 1 Prezentiranje financijskih izvještaja, Klasifikacija obveza kao kratkoročnih ili dugoročnih, izdan 23. siječnja 2020. godine i dopunjen 15. srpnja 2020. (datum stupanja na snagu za godišnja razdoblja koja započinju na dan ili nakon 1. siječnja 2023. godine).
· Izmjene i dopune MRS 1 Prezentiranje financijskih izvještaja i MSFI Izjava o praksi 2: Objava računovodstvenih politika, izdani 12. veljače 2021. godine (datum stupanja na snagu za godišnja razdoblja koja započinju na dan ili nakon 1. siječnja 2023. godine).
· Izmjene i dopune MRS 8 Računovodstvene politike, promjene u računovodstvenim procjenama I pogreškama: Definicija računovodstvenih procjena izdani 12. veljače 2021. godine (datum stupanja na snagu za godišnja razdoblja koja započinju na dan ili nakon 1. siječnja 2023. godine).
· Izmjene i dopune MRS 12 Porez na dobi: Odgođen porez u svezi imovine i obveza nastao iz pojedinačne transakcije, izdan 7. svibnja 2021. godine (datum stupanja na snagu za godišnja razdoblja koja započinju na dan ili nakon 1. siječnja 2023. godine).
Društvo i Grupa ne očekuju da će usvajanje spomenutih
standarda i tumačenja imati značajan utjecaj na financijske izvještaje Društva
i Grupe.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
Ulaganja u ovisna društva u financijskim izvještajima Društva (INA, d.d.)
U financijskim izvještajima Društva, ulaganja u ovisna društva iskazana su po metodi troška nabave, ispravljeno za umanjenje vrijednosti.
Osnova konsolidiranih financijskih izvještaja (INA Grupe)
Konsolidirani financijski izvještaji Grupe uključuju financijske izvještaje INA, d.d. (Društvo) i subjekata nad kojima INA, d.d. ima kontrolu, tj. ovisnih društava, koji se sastavljaju svake godine na dan 31. prosinca. Kontrola je prisutna ako je Grupa izložena ili ima prava u odnosu na varijabilni prinos temeljem svog sudjelovanja u subjektu i sposobna je utjecati na svoj prinos temeljem svoje prevlasti nad subjektom. Grupa kontrolira subjekt samo ako:
Grupa ponovo procjenjuje kontrolira li ili ne subjekt ako činjenice i okolnosti ukazuju na promjene jednog ili više od triju elemenata kontrole. Ovisno društvo konsolidira se, odnosno prestaje se konsolidirati od trenutka u kojem Društvo stekne, odnosno izgubi kontrolu nad njim. Imovina, obveze, prihodi i rashodi ovisnih društava stečenih ili otuđenih tijekom godine uključuju se u konsolidirane financijske izvještaje od datuma na koji je Društvo steklo kontrolu do datuma na koji Društvo izgubi kontrolu nad ovisnim društvom.
Dobit ili gubitak te svaka komponenta ostale sveobuhvatne dobiti razdvajaju se na dio koji pripada vlasnicima Društva i dio koji pripada vlasnicima nekontrolirajućih udjela, čak i ako to rezultira gubitkom u nekontrolirajućim udjelima. Kada je potrebno, financijski izvještaji ovisnih društava se prilagođavaju kako bi se njihove računovodstvene politike uskladile s računovodstvenim politikama Grupe.
Prilikom konsolidacije, imovina, obveze, kapital, prihodi i rashodi te novčani tokovi iz transakcija među članovima Grupe eliminiraju se u cijelosti.
Promjene udjela Grupe u ovisnom društvu koje nemaju
za posljedicu gubitak kontrole nad ovisnim društvom obračunavaju se kao
transakcije vlasničkim kapitalom. Ako Grupa izgubi kontrolu nad ovisnim
društvom, prestaje s priznavanjem imovine (uključujući goodwill), obveza, nekontrolirajućeg udjela i ostalih stavki
kapitala, dok se svaka ostvarena dobit ili gubitak priznaje u računu dobiti i
gubitka. Bilo koji zadržani udjel priznaje se po fer vrijednosti.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
2. RAČUNOVODSTVENE POLITIKE (NASTAVAK)
Osnova konsolidiranih financijskih izvještaja (INA Grupe) (nastavak)
Knjigovodstvene vrijednosti udjela Grupe i nekontrolirajućih udjela se usklađuju kako bi se iskazala promjena u njihovim relativnim udjelima u ovisnom društvu. Svaka razlika između iznosa usklađenja nekontrolirajućih udjela i fer vrijednosti plaćene ili primljene naknade za stjecanje priznaje se izravno u kapital i pripisuje vlasnicima matičnog društva.
Kada Grupa izgubi kontrolu nad ovisnim društvom, dobit ili gubitak od prodaje se utvrđuje kao razlika između (i) ukupne fer vrijednosti primljene naknade za stjecanje i fer vrijednosti eventualnog zadržanog udjela i (ii) prethodne knjigovodstvene vrijednosti imovine (uključujući goodwill) i obveza ovisnoga društva te svakog nekontrolirajućeg udjela.
Svi iznosi koji su po osnovi ovisnog društva prethodno bili iskazani u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti obračunavaju se kao da je Grupa izravno prodala imovinu ili obveze toga društva. Fer vrijednost zadržanog udjela u bivšem ovisnom društvu na datum gubitka kontrole se, kod kasnijeg obračunavanja sukladno MRS-u 9 Financijski instrumenti, promatra kao fer vrijednost prilikom prvog priznavanja ili, ako je primjenjivo, trošak prilikom prvog priznavanja ulaganja u pridruženo društvo.
Pravna pripajanja
U slučaju pravnih pripajanja društava u Grupi, primjenjuje se metoda udruživanja interesa, stanja društva koje se pripaja prenosi se po neto knjigovodstvenim vrijednostima u društvo koje je zakonski sljedbenik te prema tome nije potrebno provoditi usklade prijašnjih razdoblja.
Poslovna spajanja
Poslovna spajanja obračunavaju se metodom stjecanja.
Trošak stjecanja mjeri se kao zbroj prenesene naknade, koja se mjeri kao ukupna fer vrijednosti na datum stjecanja i kao iznos od bilo kojeg nekontrolirajućeg udjela u stečenom društvu. Za svaku poslovnu kombinaciju, Grupa odabire hoće li mjeriti nekontrolirajući udio u stečenom društvu po fer vrijednosti ili kao razmjerni udio identificirane neto imovine stečenika. Troškovi povezani sa stjecanjem priznaju se u trenutku stjecanja i uključuju u administrativne troškove.
Kada Grupa stječe udio u društvu, procjenjuje financijsku imovinu i preuzete obveze s određenim pretpostavkama za prikladnu klasifikaciju i razvrstavanje u skladu s ugovorenim uvjetima, ekonomskim okolnostima i relevantnim uvjetima na datum stjecanja. Svaka nepredviđena naknada koju treba prenijeti od strane stjecatelja priznaje se po fer vrijednosti na datum stjecanja. Nepredviđena naknada klasificirana kao imovina ili obveza koja je financijski instrument i u djelokrugu MSFI 9 Financijski instrumenti, mjeri se po fer vrijednosti, a promjene fer vrijednosti se priznaju u računu dobiti i gubitka.
Goodwill se početno mjeri kao trošak (kao razlika zbroja prenesene naknade za stjecanje, iznosa nekontrolirajućeg udjela, ako postoji, i fer vrijednosti prethodnog vlasničkog udjela stjecatelja u subjektu iznad neto iznosa na datum stjecanja utvrdive stečene imovine i utvrdivih preuzetih obveza). Ako je fer vrijednost stečene neto imovine veća od sveukupne prenesene naknade, Grupa ponovno procjenjuje jesu li sva stečena imovina i sve preuzete obveze ispravno identificirane i preispituje postupke korištene za mjerenje vrijednosti priznate na datum stjecanja. Ako ponovnom procjenom utvrdi da je udio Grupe u fer vrijednosti utvrdive neto imovine stečenika veći od zbroja prenesene naknade, tada se dobitak priznaje u računu dobiti i gubitka.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
2. RAČUNOVODSTVENE POLITIKE (NASTAVAK)
Poslovna spajanja (nastavak)
Nakon početnog priznavanja, goodwill se mjeri po trošku umanjenom za eventualne gubitke zbog umanjenja vrijednosti. Za potrebe testiranja umanjenja vrijednosti, goodwill stečen u poslovnom spajanju se, od datuma stjecanja, raspoređuje na svaku jedinicu Grupe koja stvara novac, za koju se očekuje da će imati koristi od poslovnog spajanja, bez obzira jesu li ostala imovina i obveze stečenika dodijeljene tim jedinicama.
Jedinica koja stvara novac na koju je goodwill raspoređen podvrgava se provjeri umanjenja vrijednosti jednom godišnje ili češće ako postoje naznake o mogućem umanjenju njene vrijednosti. Ako je nadoknadivi iznos jedinice koja stvara novac niži od njezinog knjigovodstvenog iznosa, gubitak nastao umanjenjem prvo se raspoređuje tako da se umanji knjigovodstveni iznos goodwilla raspoređenog na jedinicu i zatim razmjerno na ostalu imovinu jedinice koja stvara novac na temelju knjigovodstvenog iznosa svakog sredstva u jedinici koja stvara novac.
Gubitak uslijed umanjenja vrijednosti goodwilla izravno se knjiži na teret dobiti ili gubitka. Jednom priznati gubitak od umanjenja goodwilla ne poništava se u idućim razdobljima.
Prilikom otuđenja jedinice koja stvara novac, pripadajući iznos goodwilla ulazi u utvrđivanje dobiti ili gubitka od prodaje.
Stjecanje subjekata pod zajedničkom kontrolom
Poslovna spajanja proizašla iz prijenosa udjela u subjektima koji su pod zajedničkom kontrolom dioničara koji u konačnici kontrolira Grupu priznaju se primjenom metode udruživanja interesa na datum stjecanja. Stečena imovina i obveze priznaju se po knjigovodstvenoj vrijednosti prethodno priznatoj u konsolidiranim financijskim izvještajima matičnog društva. Dijelovi kapitala stečenih društava dodaju se istim dijelovima kapitala unutar Grupnog kapitala osim izdanog kapitala. Konsolidirani financijski izvještaji prikazuju rezultate sadržanih društava od datuma stjecanja.
Poslovne kombinacije pod zajedničkom kontrolom priznaju se po knjigovodstvenim vrijednostima, a razlike se priznaju direktno u kapital.
Ulaganja u pridružena društva i zajednički pothvati
Pridruženo društvo je subjekt u kojem Grupa ima značajan utjecaj. Značajan utjecaj znači sudjelovanje u donošenju financijskih i operativnih odluka u pridruženom društvu, ali ne znači kontrolu ili zajedničku kontrolu nad tim odlukama.
Zajednički pothvat je zajednički posao i pravni subjekt u kojem strane koje imaju zajedničku kontrolu nad poslom imaju prava na neto imovinu iz predmetnog posla. Zajednička kontrola je ugovorena podjela kontrole nad nekim poslom, koja postoji samo kad je za odlučivanje o relevantnim poslovima potrebna jednoglasna suglasnost strana koje dijele kontrolu. Čimbenici određivanja značajnog utjecaja ili zajedničke kontrole slični su čimbenicima za određivanje kontrole nad ovisnim društvima.
Ulaganja u pridružena društva ili zajedničke pothvate obračunavaju se metodom udjela u odvojenim i konsolidiranim financijskim izvještajima od datuma od kada je društvo u koje se investiralo postalo pridruženi subjekt ili zajednički pothvat. Društvo i Grupa prestaju koristiti metodu udjela od datuma na koji je neki udjel prestao biti pridruženi subjekt ili zajednički pothvat ili od kada je udjel razvrstan u imovinu namijenjenu prodaji.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
2. RAČUNOVODSTVENE POLITIKE (NASTAVAK)
Udjeli u zajedničkom upravljanju
Zajedničko upravljanje je zajednički posao u kojem strane koje imaju zajedničku kontrolu nad poslom imaju prava na imovinu i odgovaraju za obveze iz predmetnog posla. Zajednička kontrola je ugovorena podjela kontrole nad nekim poslom, koja postoji samo kad je za odlučivanje o relevantnim poslovima potrebna jednoglasna suglasnost strana koje dijele kontrolu.
Grupa obračunava imovinu, obveze, prihode i rashode koji se odnose na njen udjel u zajedničkom upravljanju sukladno MSFI koji se primjenjuju na određenu imovinu, određene obveze, prihode i rashode.
Kod transakcija između društva unutar Grupe sa zajedničkim upravljanjem u kojem je neko društvo unutar Grupe zajednički upravitelj (kao što je prodaja ili unos imovine), smatra se da je riječ o transakciji Grupe s drugim stranama u zajedničkom upravljanju te se dobici i gubici iz transakcija ove vrste priznaju u konsolidiranim financijskim izvještajima Grupe samo do visine udjela drugih strana u zajedničkom upravljanju.
Kad neki subjekt unutar Grupe sa zajedničkim upravljanjem u kojem je neki drugi subjekt član Grupe zajednički upravitelj zaključi transakciju (kao što je kupnja imovine), Grupa ne iskazuje svoj dio dobiti i gubitka od kupoprodaje sve dok imovinu ne proda trećim stranama.
Naftna i plinska polja
Troškovi istraživanja i procjene
Troškovi istraživanja i procjene evidentiraju se po metodi uspješnosti. Troškovi istraživanja i potvrdna bušenja prvotno se kapitaliziraju kao nematerijalna naftna i plinska imovina do potvrde ekonomske isplativosti pripadajućih naftnih i plinskih polja.
Troškovi licenci i pribavljanja podataka te troškovi geoloških i geofizičkih radova terete račun dobiti i gubitka za razdoblje u kojemu su nastali.
Utvrdi li se po završetku procjene da je bušotina neisplativa, svi troškovi vezani uz nju knjiže se na teret razdoblja. Smatraju li se nalazišta komercijalno izglednima, ti se troškovi prenose na materijalnu naftnu i plinsku imovinu. Uprava Društva redovito procjenjuje status takvih nalazišta.
Polja u razradi
Troškovi razrade naftnih i plinskih polja se kapitaliziraju kao materijalna naftna i plinska imovina.
Amortizacija
Kapitalizirani troškovi istraživanja i razvoja domaćih i inozemnih naftnih i plinskih polja u fazi proizvodnje amortiziraju se primjenom funkcionalne metode, u razmjeru stvarne proizvodnje u tom razdoblju u odnosu na ukupne procijenjene preostale komercijalne rezerve tog polja.
Komercijalne rezerve
Komercijalne rezerve su dokazane razrađene naftne i plinske rezerve. Promjene komercijalnih rezervi po poljima koje utječu na izračun po jedinici proizvoda obrađene su sukladno provjeri preostalih rezervi. Grupa utvrđuje rezerve prema smjernicama SPE PRMS (Society of Petroleum Engineers Petroleum Resources Management System).
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
2. RAČUNOVODSTVENE POLITIKE (NASTAVAK)
Nematerijalna imovina
Zasebno stečena nematerijalna imovina iskazuje se po trošku nabave, a nematerijalna imovina od poslovnih spajanja iskazuje se po fer vrijednosti na datum stjecanja. Nematerijalna imovina se priznaje ako je vjerojatno da će buduće ekonomske koristi koje se mogu pripisati imovini pritjecati u društvo, a trošak imovine se može pouzdano mjeriti. Amortizacija se obračunava na imovinu s ograničenim vijekom trajanja tijekom procijenjenog korisnog vijeka imovine primjenom linearne metode, osim za nematerijalnu imovinu na naftnim i plinskim poljima koja se obračunava temeljem funkcionalne metode. Razdoblje i metoda amortizacije se preispituju na kraju svake poslovne godine.
Nematerijalna imovina testira se na umanjenje jednom godišnje ili pojedinačno ili na razini generiranja novca. Troškovi istraživanja priznaju se kao trošak kad su nastali. Troškovima razrade koji nastaju na individualnom projektu se prenose u buduća razdoblja kada je njihova buduća povrativost opravdana.
Nakon početnog priznavanja troškova razvoja troškovni model se primjenjuje zahtijevajući da imovina bude iskazana po trošku umanjenom za akumulirane gubitke od umanjenja vrijednosti. Troškovi u fazi razvoja se ne amortiziraju. Knjigovodstvena vrijednost troškova razvoja testira se na umanjenje jednom godišnje, kada imovina još nije u uporabi, ili češće ako pokazatelj umanjenja tijekom godine pokazuje da knjigovodstvena vrijednost možda nije nadoknadiva.
Nekretnine, postrojenja i oprema
Nekretnine, postrojenja i oprema iskazani su po povijesnom trošku ili procjeni umanjenoj za ispravak vrijednosti i bilo koji gubitak nastao umanjenjem vrijednosti imovine, osim zemljišta koja se iskazuju po nabavnoj vrijednosti umanjeno za akumulirani gubitak od umanjenja vrijednosti. Početni troškovi nekretnina, postrojenja i opreme sadrže nabavnu cijenu imovine, uključujući carinu i nepovrative poreze i sve izravne troškove dovođenja imovine u uporabno stanje i na mjesto uporabe.
Troškovi nastali nakon stavljanja nekretnina, postrojenja i opreme u uporabu terete troškove razdoblja u kojem su nastali, priznaju se na teret računa dobiti i gubitka.
U situacijama gdje je jasno vidljivo da su troškovi rezultirali povećanjem budućih očekivanih ekonomskih koristi koje će se ostvariti uporabom nekretnina, postrojenja i opreme iznad njenih početno procijenjenih mogućnosti, oni se kapitaliziraju kao dodatni trošak nekretnina, postrojenja i opreme. Kapitaliziraju se troškovi periodičnih, unaprijed planiranih većih, značajnijih remonta nužnih za daljnje poslovanje.
Dobit ili gubitak koji proizlazi iz raspolaganja ili povlačenja neke imovine, postrojenja i opreme određuje se kao razlika između prihoda od prodaje i glavnice imovine te se priznaje u računu dobiti ili gubitka.
Amortizacija
Osnovna sredstva u uporabi (isključujući naftna i plinska polja) amortiziraju se primjenom linearne metode na sljedećoj osnovi:
Softveri 5 godina
Građevinski objekti 5 - 50 godina
Rafinerije i kemijska postrojenja 3 - 15 godina
Maloprodajna mjesta 30 godina
Telekomunikacijska i uredska oprema 2 - 10 godina
Procijenjeni vijek uporabe, ostatak vrijednosti i metode amortizacije pregledavaju se najmanje jednom godišnje.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
2. RAČUNOVODSTVENE POLITIKE (NASTAVAK)
Umanjenje vrijednosti materijalne i nematerijalne imovine osim goodwilla
Najmanje jednom godišnje i kad postoji indikacija da imovina treba biti umanjenja, Grupa provjerava knjigovodstvene vrijednosti svoje dugotrajne materijalne i nematerijalne imovine kako bi utvrdila postoje li naznake o gubicima uslijed umanjenja vrijednosti. Ako takve naznake postoje, procjenjuje se nadoknadivi iznos sredstva da bi se mogli odrediti eventualni gubici nastali zbog umanjenja. Ako nadoknadivi iznos nekog sredstva nije moguće procijeniti, Grupa procjenjuje nadoknadivi iznos jedinice koja stvara novac kojoj to sredstvo pripada.
Gdje je moguće odrediti razumnu i dosljednu osnovu za raspoređivanje, imovina društava se također raspoređuje na pojedinačne jedinice koje stvaraju novac ili, ako to nije moguće, na najmanju skupinu jedinica koje stvaraju novac za koju je moguće odrediti razumnu i konzistentnu osnovu raspoređivanja.
Nematerijalna imovina neodređenog vijeka uporabe i ona koja još nije raspoloživa za uporabu podvrgava se provjeri umanjenja vrijednosti najmanje jednom godišnje te svaki puta kad postoji naznaka o mogućem umanjenju.
Nadoknadivi iznos je veći iznos uspoređujući fer vrijednost umanjenu za troškove prodaje i vrijednost imovine u uporabi. Za potrebe procjene vrijednosti u uporabi, procijenjeni budući novčani tokovi svode se na sadašnju vrijednost primjenom procjene diskontne stope prije oporezivanja koja odražava tekuću tržišnu procjenu vremenske vrijednosti novca i rizike specifične za sredstvo za koje budući novčani tokovi nisu bili usklađeni.
Ako je nadoknadivi iznos nekog sredstva (ili jedinice koja stvara novac) procijenjen na iznos niži od knjigovodstvenog, knjigovodstveni iznos toga sredstva (ili jedinice koja stvara novac) umanjuje se do nadoknadivog iznosa. Gubici od umanjenja vrijednosti priznaju se odmah kao rashod, osim kod sredstva iskazanog u revaloriziranom iznosu kada se gubitak od umanjenja iskazuje kao smanjenje vrijednosti nastalo iz revalorizacije.
Kod naknadnog poništenja gubitka od umanjenja vrijednosti, knjigovodstvena vrijednost sredstva (jedinice koja stvara novac) povećava se do njegovog revidiranog procijenjenog nadoknadivog iznosa na način da uvećana knjigovodstvena vrijednost ne premašuje knjigovodstvenu vrijednost koja bi bila utvrđena da u prethodnim godinama po tom sredstvu (ili jedinici koja stvara novac) nisu bili priznati gubici od umanjenja. Poništenje gubitka od umanjenja vrijednosti odmah se priznaje u račun dobiti i gubitka, osim kod sredstva iskazanog u revaloriziranom iznosu, kod kojeg se poništenje gubitka od umanjenja vrijednosti iskazuje kao povećanje uslijed revalorizacije.
Najmovi
Društvo i Grupa procjenjuje ugovore kako bi odredili sadrži li ugovor najam ili ne sadrži. Odnosno, najam je ugovor (ili dio ugovora) kojim se prenosi pravo na uporabu imovine (predmetna imovina), na određeno vrijeme, u zamjenu za naknadu.
Društvo i Grupa kao najmoprimac
Grupa primjenjuje jedinstveni pristup priznavanja i mjerenja za sve najmove, osim za kratkoročne najmove i najmove male vrijednosti. Grupa priznaje obveze po najmu za plaćanje najma i imovinu s pravom korištenja koja predstavlja pravo korištenja predmetne imovine. Postoje dva ključna koncepta:
1. Imovina s pravom korištenja
Društvo i Grupa priznaju imovinu s pravom korištenja na početni datum najma (tj., datum kada je predmetna imovina dostupna za uporabu). Imovina s pravom korištenja mjeri se po trošku nabave umanjenom za akumuliranu amortizaciju i gubitke od umanjenja, modificirana za bilo koje ponovno vrednovanje obveza po najmu. Trošak imovine s pravom korištenja uključuje iznos priznatih obveza po najmu, početno nastale izravne troškove i plaćanja po najmu na dan ili prije početka ugovorenog datuma najma, umanjenog za primljene poticaje po najmu.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
2. RAČUNOVODSTVENE POLITIKE (NASTAVAK)
Najmovi (nastavak)
Imovina s pravom korištenja amortizira se linearno, tijekom trajanja razdoblja najma ili procijenjenog vijeka imovine, ovisno što je ranije kao što je prikazano u bilješci Nekretnine, postrojenja i oprema. Ako se vlasništvo nad iznajmljenom imovinom prenese na Društvo i Grupu na kraju razdoblja najma ili trošak odražava iskoristivost opcije kupnje, amortizacija se izračunava uzimajući u obzir procijenjeni vijek trajanja imovine. Imovina s pravom korištenja je prikazana u zasebnoj liniji Izvještaja o financijskom položaju.
Imovina s pravom korištenja također je podložna umanjenju. U skladu s računovodstvenim politikama amortizacija se izračunava kao i za Nekretnine, postrojenja i oprema u skladu s MRS-om 16.
2. Obveze po najmu
Na prvi dan trajanja najma, Grupa priznaje obveze po najmu, mjerenu po sadašnjoj vrijednosti svih plaćanja u svezi s najmom koja će nastati kroz tijek najma. Plaćanja najma uključuju fiksna plaćanja (uključujući suštinski fiksna plaćanja) umanjena za sva potraživanja za poticaje po najmu, varijabilna plaćanja najma koja ovise o indeksu ili stopi, te iznose za koje se očekuje da će dospjeti na plaćanja u okviru garantiranog ostatka vrijednosti.
Promjenjiva plaćanja najma koja ne ovise o indeksu ili stopi priznaju se kao trošak u razdoblju u kojem su nastali ili su ispunjeni uvjeti koji potiču plaćanje. Pri izračunavanju sadašnje vrijednosti najma, Grupa koristi vlastitu inkrementalnu stopu zaduženja na dan početka najma jer kamatnu stopu uključenu u najam nije lako odrediti. Nakon datuma početka, iznos obveze po najmu je povećan kako bi odrazio otpuštanje kamata te se umanjuje za izvršena plaćanja najma. Osim toga, knjigovodstveni iznos obveza po najmu se ponovno mjeri ako postoje izmjene, promjene razdoblja najma, promjene najamnine (npr. promjene budućih plaćanja koja proizlaze iz promjene indeksa ili stope korištene za utvrđivanje takvih najmova) ili promjena u procjeni opcije korištenja kupnje predmetne imovine. Obveze po najmu su prikazane u zasebnoj liniji izvještaja o financijskom položaju.
Kratkoročni najmovi i najmovi male vrijednosti
Grupa primjenjuje izuzeće za priznavanje kratkoročnog najma na svoje kratkoročne najmove (tj. one najmove koji traju 12 mjeseci ili kraće). Najmovi koji sadrže opciju kupnje ne mogu se klasificirati kao kratkoročni najmovi. Društvo i Grupa primjenjuju izuzeće za priznavanje imovine na najam uredske opreme za koju se smatra da je male vrijednosti. Najamnima za kratkoročne najmove i najmove imovine male vrijednosti priznaju se kao trošak linearno tijekom trajanja najma.
Grupa kao najmodavac
Najmovi u kojima Grupa ne prenosi uglavnom sve rizike i koristi povezane s vlasništvom nad imovinom klasificiraju se kao poslovni najmovi. Prihodi od najma obračunavaju se linearno tijekom trajanja najma i priznaju se kao ostali poslovni prihod u računu dobiti i gubitka prema svojoj prirodi. Početni izravni troškovi nastali u pregovaranju i uređivanju poslovnog najma pripisuju se knjigovodstvenoj vrijednosti imovine u najmu i priznaju se tijekom trajanja najma po istoj osnovi kao i prihodi od najma. Potencijalne najamnine priznaju se kao prihod u razdoblju u kojem su zarađene.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
2. RAČUNOVODSTVENE POLITIKE (NASTAVAK)
Potraživanja od kupaca
Potraživanja od kupaca iskazuju se po amortiziranom trošku umanjenom za ispravak vrijednosti. Potraživanja od kupaca iskazuju se u iznosima utvrđenima na računima ispostavljenima kupcima u skladu s ugovorom, narudžbom, otpremnicom i drugim dokumentima koji su služili kao temelj za ispostavljanje računa, umanjena za ispravak vrijednosti potraživanja. Ukalkulirani prihodi bilježe se na kraju izvještajnog razdoblja za isporučeno dobro ili uslugu ako za isto do tada nije ispostavljen račun.
Grupa priznaje ispravak vrijednosti za očekivane kreditne gubitke (ECL) za sve dužničke instrumente koji se ne vode po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka i ugovorenu imovinu.
Model očekivanog kreditnog gubitka se koristi za izračun umanjenja vrijednosti potraživanja. Očekivani kreditni gubici mjere se kao ispravak vrijednosti u iznosu koje je jednako ukupnim očekivanim kreditnim gubicima cijelog vijeka trajanja potraživanja (očekivani kreditni gubitak koji nastaje iz svih mogućih neispunjenih obveza tijekom vijeka trajanja financijskog instrumenta).
Prema politici umanjenja vrijednosti, sljedeći se događaji smatraju objektivnim dokazom o umanjenju vrijednosti:
Izračunavanje stope gubitka:
· u slučaju naplativih stavki od trećih strana pod pojednostavljenim pristupom, stopa gubitaka se koristi za izračun očekivanog kreditnog gubitka na tim stavkama pri početnom priznavanju;
· stopa gubitka je aritmetički prosjek godišnjih povijesnih stopa gubitka u posljednje tri godine. Prilikom izračuna povijesne stope gubitaka za određenu godinu, u izračunu se uzimaju u obzir samo potraživanja nastala u toj godini;
Potraživanja koja su predmet sudskog procesa (sudski spor, stečaj, likvidacija) se otpisuju iz poslovnih knjiga.
Zalihe obuhvaćaju kupljenu robu i robu koja se drži radi ponovne prodaje, gotove proizvode i nedovršenu proizvodnju u procesu proizvodnje (radovi u tijeku), poluproizvode kao i materijale i proizvode koji će biti upotrijebljeni u procesu proizvodnje.
Zalihe koja se vrednuje i odvojeno iskazuju su kao kratkotrajna imovina
: zalihe sirovina i materijala, zalihe rezervnih dijelova, zalihe sitnog
inventara, auto guma i ambalaže, zalihe i proizvodnje u tijeku, zalihe gotovih
proizvoda, zalihe trgovačke robe.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
2. RAČUNOVODSTVENE POLITIKE (NASTAVAK)
Zalihe (nastavak)
Zalihe se mjere po trošku ili neto utrživoj vrijednosti, ovisno o tome što je niže.
Trošak zaliha uključuje sve troškove nabave, troškove konverzije i druge troškove koji su nastali dovođenjem zaliha na sadašnju lokaciju i sadašnje stanje. Za trošak zaliha se primjenjuje metoda prosječnog ponderiranog troška.
Trošak nabave
Troškovi nabave zaliha sadržavaju nabavnu cijenu, uvozne carine i ostale poreze (osim onih koje poslovni subjekt kasnije može povratiti od poreznih vlasti), prijevoz, rukovanje materijalom i ostale troškove koji se mogu izravno pripisati stjecanju gotovih proizvoda, materijala i usluga. Trgovački i količinski popusti te druge slične stavke oduzimaju se kod određivanja troškova nabave.
Trošak konverzije
Troškovi konverzije zaliha uključuju troškove izravno povezane s jedinicama proizvodnje, kao što je direktan rad. Također uključuju i sustavno raspoređene fiksne i varijabilne opće troškove proizvodnje koji su nastali konverzijom materijala u gotove proizvode. Fiksni opći troškovi proizvodnje su oni indirektni troškovi proizvodnje koji ostaju relativno konstantni bez obzira na obim proizvodnje, kao što su trošak amortizacije i održavanja proizvodnih zgrada i proizvodne opreme, te troškove upravljanja i administrativne troškove pogona. Varijabilni opći troškovi proizvodnje su oni indirektni troškovi proizvodnje koji izravno ili gotovo izravno ovise o obimu proizvodnje, kao što su indirektan materijal i indirektan rad.
Neto utrživa vrijednost
Neto utrživa vrijednost računa se kao 98,32% očekivane prodajne cijene i temelji se na najpouzdanijim dokazima dostupnim u vrijeme izrade procjena.
Novac i novčani ekvivalenti
Novac i novčani ekvivalenti obuhvaćaju novac u blagajni i banci i depozite po viđenju te druga kratkoročna likvidna ulaganja koja se mogu brzo konvertirati u poznate iznose novca i kod kojih je rizik promjene vrijednosti beznačajan.
Troškovi posudbe
Troškovi posudbe koji se mogu izravno povezati sa stjecanjem, izgradnjom ili izradom kvalificiranog sredstva, a to je sredstvo koje nužno zahtijeva znatno vrijeme kako bi bilo spremno za namjeravanu uporabu ili prodaju, kapitaliziraju se kao trošak nabave tog sredstva sve dok sredstvo većim dijelom ne bude spremno za namjeravanu upotrebu ili prodaju.
Prihodi od ulaganja zarađeni privremenim ulaganjem namjenskih kreditnih sredstava do početka njihovog trošenja na kvalificirano sredstvo oduzimaju se od troškova posudbe čija kapitalizacija je prihvatljiva. Korištena stopa kapitalizacije za 2021. godinu je 0,81%, dok je za 2020. godinu 1%.
Svi drugi troškovi posudbe uključuju se u dobit ili gubitak razdoblja u kojem su nastali. Troškovi posudbe sastoje se od kamata i drugih troškova koji nastaju u vezi s posuđenim sredstvima.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
2. RAČUNOVODSTVENE POLITIKE (NASTAVAK)
Strane valute
Odvojeni financijski izvještaji svakog subjekta Društva i Grupe pripremljeni su u valuti primarnog gospodarskog okružja u kojem subjekt posluje (tzv. u njegovoj funkcijskoj valuti). Rezultati i financijski položaj svakog subjekta iskazani su u konsolidiranim financijskim izvještajima u hrvatskim kunama (HRK), koja je funkcijska valuta Društva i prezentacijska valuta konsolidiranih financijskih izvještaja.
U financijskim izvještajima pojedinih društava Grupe poslovne promjene izražene u stranim sredstvima plaćanja preračunate su u funkcijsku valutu subjekta po tečaju važećem na dan transakcije.
Na svaki datum izvještaja o financijskom položaju monetarna aktiva i pasiva izražene u stranoj valuti preračunate su u funkcijsku valutu subjekta po tečaju važećem na datum izvještaja. Nemonetarne stavke iskazane po fer vrijednosti u stranoj valuti preračunavaju se primjenom tečajeva važećih na dan procjene fer vrijednosti. Nemonetarne stavke iskazane u stranoj valuti u visini povijesnog troška se ne preračunavaju.
Tečajne razlike se priznaju u dobit ili gubitak razdoblja u kojem nastaju, osim:
Kod prikaza konsolidiranih financijskih izvještaja, aktiva i pasiva inozemnih dijelova Grupe (zajedno s usporednim iznosima) preračunavaju se u kune po tečaju važećem na dan u izvještaju o financijskom položaju. Stavke prihoda i rashoda (zajedno s usporednim podacima) preračunavaju se po prosječnom tečaju razdoblja, osim u slučaju značajnih fluktuacija tečaja tijekom razdoblja, kad se primjenjuje tečaj na dan transakcije. Tečajne razlike proizašle iz preračunavanja na kraju godine iskazuju se u okviru Grupe pod ostalim rezervama iz preračuna i priznaju se kao dobit, odnosno gubitak razdoblja u razdoblju prodaje stranog subjekta.
Inozemne koncesije INA, d.d. usklađene su s definicijom inozemnog poslovanja i tretirane su kao takve.
Poslovne aktivnosti INA, d.d. u Egiptu i Angoli obavljaju se sa značajnim stupnjem autonomije, stoga je funkcijska valuta američki dolar osim na plinskom polju Izabela (u međunarodnim vodama sjevernog Jadrana) gdje je funkcijska valuta euro. Ukupni prihodi inozemnog poslovanja (od prodaje sirove nafte i prirodnog plina) su denominirani u toj valuti (američki dolar ili euro), kao i većina troškova. Kapitalni troškovi su planirani i prikazani u dolarima ili eurima. Iako se ne radi o zasebnim pravnim subjektima, oni zadovoljavaju definiciju inozemnog poslovanja prema zahtjevima MRS-a 21.
Kod djelomične prodaje ovisnog društva
u čijem sastavu je inozemno poslovanje, ali kod koje Grupa ne gubi kontrolu,
razmjeran udjel u kumulativnim tečajnim razlikama se ponovno pripisuje nekontrolirajućim
udjelima i ne knjiži u dobit i gubitak. Kod svih drugih djelomičnih prodaja,
razmjeran udjel u kumulativnim tečajnim razlikama prenosi se u dobit i gubitak.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
2. RAČUNOVODSTVENE POLITIKE (NASTAVAK)
Strane valute (nastavak)
Usklađenje goodwilla i fer vrijednosti utvrdive imovine i utvrdivih obveza stečenih prilikom stjecanja inozemnog dijela poslovanja obračunavaju se kao imovina i obveze inozemnog poslovanja i preračunavaju po zaključnom tečaju na kraju svakog izvještajnog razdoblja. Pri tom nastale tečajne razlike se iskazuju u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti.
Otpremnine i jubilarne nagrade
Kod planova definiranih primanja za otpremnine i jubilarne nagrade, troškovi primanja određuju se metodom projicirane kreditne jedinice na temelju aktuarske procjene koja se obavlja na kraju svakog godišnjeg izvještajnog razdoblja.
Svako ponovno mjerenje, koje obuhvaća aktuarske dobitke i gubitke, utjecaj promjene gornje granične vrijednosti imovine (ako postoji) i povrata na imovinu plana (isključujući kamate), tj. fonda, odmah se iskazuje u izvještaju o financijskom položaju, uz iskazivanje zaduženja ili odobrenja u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti razdoblja u kojem su isti nastali. Ponovno mjerenje iskazano u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti odmah se knjiži na zadržanu dobit i ne prenosi se u dobit ili gubitak. Trošak minulog rada ulazi u dobit ili gubitak razdoblja u kojem je došlo do izmjene plana.
Neto kamata izračunava se primjenom diskontne stope na početku razdoblja na neto obvezu ili imovinu po osnovi definiranih naknada. Troškovi definiranih naknada razvrstavaju se kako slijedi:
Grupa prikazuje prve dvije stavke troškova definiranih naknada u sklopu dobiti i gubitka. Dobici i gubici od smanjenja prava obračunavaju se kao troškovi minulog rada.
Obveza temeljem definiranih mirovinskih naknada iskazana u konsolidiranom izvještaju o financijskom položaju predstavlja stvarni manjak ili višak u Grupnim fondovima definiranih naknada. Svaki višak utvrđen, kako je prethodno navedeno, ograničen je na sadašnju vrijednost ekonomskih koristi dostupnih u vidu povrata iz fondova ili smanjenja budućih doprinosa koji se uplaćuju u fond. Obveza po osnovi otpremnina kod prestanka ugovora o radu iskazuje se kad subjekt više nije u mogućnosti povući svoju ponuđenu otpremninu ili kad subjekt prizna eventualne s tim povezane troškove restrukturiranja.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
2. RAČUNOVODSTVENE POLITIKE (NASTAVAK)
Porezni rashod s temelja poreza na dobit jest zbirni iznos tekuće porezne obveze i odgođenih poreza.
Tekući porez
Tekuća porezna obveza temelji se na oporezivoj dobiti tekuće godine. Oporeziva dobit razlikuje se od neto dobiti razdoblja iskazanoj u konsolidiranom računu dobiti i gubitka jer ne uključuje stavke prihoda i rashoda koje su oporezive ili odbitne u drugim godinama, kao i stavke koje nikada nisu oporezive ni odbitne. Tekuća porezna obveza Društva i Grupe izračunava se primjenom poreznih stopa koje su na snazi, odnosno u postupku donošenja na datum izvještaja o financijskom položaju.
Odgođeni porez
Odgođeni porez jest iznos poreza na dobit koji će za posljedicu imati oporezive ili odbitne iznose pri utvrđivanju oporezive dobiti u budućim razdobljima, a temeljem razlike između knjigovodstvene vrijednosti imovine i obveza u financijskim izvještajima i pripadajuće porezne osnovice koja se koristi za izračunavanje oporezive dobiti.
Odgođeni porez izračunava se primjenom poreznih stopa koje su na snazi ili stvarno primjenjive do kraja izvještajne godine, a očekuje se da će se primjenjivati u razdoblju u kojem se očekuje da će se te privremene razlike nadoknaditi ili podmiriti.
Odgođena porezna imovina priznaje se kada je vjerojatno da će imovina biti realizirana u budućnosti. Na svaki datum bilance, Društvo procjenjuje odgođenu poreznu imovinu i priznaje ju do visine oporezive dobiti za koju je vjerojatno da će biti raspoloživa za iskorištenje privremenih razlika po kojima je knjižena odgođena porezna imovina.
Odgođeni porezi obračunavaju se na privremene razlike koje nastaju po osnovi ulaganja u ovisna i pridružena društva, osim u slučaju kad je Grupa u mogućnosti utjecati na poništenje privremene razlike i kad je vjerojatno da se privremena razlika neće poništiti u doglednoj budućnosti. Odgođena porezna imovina i obveze se prebijaju ako postoji zakonsko pravo da se tekućom poreznom imovinom pokriju tekuće porezne obveze te kada se odnose na porezne prihode koje utvrđuje ista porezna uprava.
Tekući i odgođeni porez za razdoblje
Tekući i odgođeni porez priznaje se na teret ili u korist računa dobiti i gubitka, osim poreza koji se odnosi na stavke koje se iskazuju u sklopu ostale sveobuhvatne dobiti ili izravno u kapitalu, u tom slučaju se i porez također iskazuje u sklopu ostale sveobuhvatne dobiti, odnosno izravno u kapitalu. Kod tekućih i odgođenih poreza koji proizlaze iz priznavanja poslovnog pripajanja, porezni učinak uključuje se u obračun poslovnog spajanja.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
2. RAČUNOVODSTVENE POLITIKE (NASTAVAK)
Financijska imovina
Početno mjerenje financijskih instrumenata
Financijska imovina podijeljena je u dvije glavne kategorije, one koje se mjere po amortiziranom trošku i one koje se mjere po fer vrijednosti. Mjerenje fer vrijednosti dalje se dijeli na fer vrijednost kroz račun dobiti i gubitka (FVTPL) i fer vrijednost kroz ostalu sveobuhvatnu dobit (FVTOCI).
Naknadno mjerenje financijske imovine
Financijska imovina klasificira se u četiri kategorije:
Financijska imovina po amortiziranom trošku (dužnički instrumenti)
Dužnički instrumenti koji ispunjavaju sljedeća dva uvjeta mjere se po amortiziranom trošku:
Financijska imovina po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit (dužnički instrumenti)
Dužnički instrument koji ispunjava sljedeća dva uvjeta mjere se kroz FVTOCI, osim ako je imovina određena po FVTPL u okviru opcije fer vrijednosti:
Društvo i Grupa ulažu samo u državne obveznice i kotirane dužničke vrijednosne papire s vrlo niskim kreditnim rizikom. Kada se imovina prestane priznavati ili se reklasificira, promjena fer vrijednosti koja je prethodno priznata u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti i u akumuliranom kapitalu reklasificira se u račun dobiti i gubitka.
Financijska imovina po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka (dužnički instrumenti)
Svi ostali dužnički instrumenti se mjere po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka (uključujući derivative).
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
2. RAČUNOVODSTVENE POLITIKE (NASTAVAK)
Financijska imovina (nastavak)
Naknadno mjerenje financijske imovine (nastavak)
Financijska imovina po fer vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit (vlasnički instrumenti)
Nakon početnog priznavanja, Društvo i Grupa mogu izabrati da klasificiraju nepovratno svoje vlasničke instrumente kao vlasničke instrumente po FVTOCI kada zadovoljavaju definiciju kapitala po MRS-u 32: Financijski instrumenti: Priznavanje i ne drže se za trgovanje. Klasifikacija se određuje na bazi pojedinog instrumenta.
Društvo i Grupa su odlučili klasificirati svoja ulaganja u vlasničke instrumente u ovu kategoriju (vidi bilješku 40).
Prestanak priznavanja financijske imovine
Osnovna pretpostavka za model prestanka priznavanja je utvrditi je li imovina koja se razmatra za prestanak priznavanja:
Jednom kada se utvrdi imovina koja se razmatra za prestanak priznavanja, procjenjuje se je li imovina prenesena i ako jest, ispunjava li naknadno prijenos te imovine uvjete za prestanak priznavanja.
Umanjenja
Model umanjenja vrijednosti temelji se na pretpostavci predviđanja očekivanih gubitaka.
Opći pristup
S izuzetkom kupljene ili nastale financijske imovine umanjene za kredit, očekivani kreditni gubici moraju se mjeriti putem rezerviranja za gubitke u iznosu koji je jednak:
Naknadni gubici za očekivane kreditne gubitke obvezni su za financijski instrument ako se kreditni rizik tog financijskog instrumenta značajno povećao od početnog priznavanja, kao i za ugovorenu imovinu ili potraživanje od kupaca, a koji ne predstavlja transakciju financiranja u skladu s MSFI 15.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
2. RAČUNOVODSTVENE POLITIKE (NASTAVAK)
Financijska imovina (nastavak)
Pojednostavljeni pristup
Društvo i Grupa primjenjuju pojednostavljeni pristup za sljedeću financijsku imovinu: potraživanja od kupaca, ugovornu imovinu po MSFI 15 i potraživanja od najma. Na sve se druge financijske instrumente primjenjuje opći pristup.
Neovisno o gore navedena dva pristupa, metoda umanjenja vrijednosti ostaje ista u skladu s novim standardom u slučaju financijske imovine za koju postoji objektivni dokaz o umanjenju vrijednosti. Ovi slučajevi se moraju procjenjivati od slučaja do slučaja. Najveći iznos umanjenja vrijednosti koji obračunava Društvo i Grupa je 100% neosiguranog dijela financijske imovine.
Financijske obveze
Početno priznavanje i mjerenje
Financijske obveze se vrednuju po početnom priznavanju, kao financijske obveze po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka, zajmovi, obveze ili kao izvedenice koje se definiraju kao instrumenti zaštite.
Sve financijske obveze se početno priznaju po fer vrijednosti, a u slučaju zajmova i obveza, po neto vrijednosti izravno pripadajućih transakcijskih troškova. Financijske obveze Društva i Grupe uključuju obveze prema dobavljačima i ostale obveze, zajmove i prekoračenja po bankovnim računima te derivativne financijske instrumente.
Naknadno mjerenje
Mjerenje financijske obveze ovisi o njihovoj klasifikaciji.
Financijske obveze po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka
Financijske obveze po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka uključuju financijske obveze koje se drže radi trgovanja i financijske obveze koje se po početnom priznavanju iskazuju po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka. Financijske obveze klasificiraju se kao namijenjene trgovanju ako su nastale u svrhu otkupa u kratkom roku. Ova kategorija također uključuje derivativne financijske instrumente koje Društvo i Grupa zaključi, a koji nisu određeni kao instrumenti zaštite u odnosima zaštite kako je definirano MSFI-a 9. Izdvojeni ugrađeni financijski instrumenti također se klasificiraju kao namijenjeni trgovanju, osim ako nisu označeni kao učinkoviti instrumenti zaštite. Društvo i Grupa nemaju financijske obveze po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka.
Zajmovi
Kategorija koja je najznačajnija za Društvo i Grupu. Nakon početnog priznavanja, zajmovi na koje se plaća kamata naknadno se mjere po amortiziranom trošku. Dobici i gubici priznaju se u računu dobiti i gubitka kada se prestanu priznavati obveze.
Amortizirani trošak izračunava se uzimajući u obzir diskont ili premiju pri stjecanju imovine kao i naknade ili troškove.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
2. RAČUNOVODSTVENE POLITIKE (NASTAVAK)
Financijske obveze (nastavak)
Prestanak priznavanja financijskih obveza
Financijska obveza treba biti uklonjena iz bilance ako i samo ako je zatvorena, odnosno kada se obveza navedena u ugovoru podmiri, poništi ili kada istekne.
U slučaju da je došlo do razmjene dužničkih instrumenata s bitno različitim uvjetima između postojećeg zajmoprimatelja i zajmodavatelja dužničkih instrumenata, ili da je došlo do znatne izmjene uvjeta postojeće financijske obveze, ta se transakcija obračunava kao zatvaranje izvorne financijske obveze i priznavanje nove financijske obveze. Dobit ili gubitak od zatvaranja izvorne financijske obveze priznaje se u dobiti ili gubitku.
Društvo i Grupa nemaju financijske instrumente čija se klasifikacija izmijenila kao posljedica primjene MSFI-a 9 i nema instrumenta koje su Društvo i Grupa početno priznali kao instrumente po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka kako bi smanjili nekonzistentnost mjerenja ili priznavanja.
Umanjenje vrijednosti evidentirano je samo na potraživanjima od kupaca. Umanjenje nije priznato na preostale financijske instrumente temeljem značajnosti, iskustva i očekivanja.
Poslovni segmenti
MSFI 8 Poslovni segmenti nalaže da se poslovni segmenti odrede prema internim izvještajima o sastavnim dijelovima Grupe koje redovito pregledavaju glavni izvršni donositelji poslovnih odluka kako bi se na segmente rasporedili resursi i ocijenila uspješnost njihova poslovanja.
Rezerviranja za napuštanje proizvodnih polja i ostale obveze
Rezerviranje je priznato kad Društvo i Grupa imaju sadašnju obvezu (zakonsku ili izvedenu) koja je nastala kao rezultat prošlih događaja, te je vjerojatno (više da nego ne), da će odljev sredstava biti potreban da se podmiri ta obveza, a pouzdano se može procijeniti iznos obveze. Iskazani iznos rezerviranja odražava najbolju moguću procjenu naknade koju će biti potrebno isplatiti radi podmirenja sadašnje obveze na kraju izvještajnog razdoblja uzimajući u obzir rizike i neizvjesnosti povezane s obvezom. Kad je značajan iznos smanjenja vrijednosti novca, iznos rezerviranja je sadašnja vrijednost troškova za koje se očekuje da će nastati kako bi se podmirila obveza, utvrđenih korištenjem diskontnog faktora koji je izračunat kao Indeks potrošačkih cijena i realne kamatne stope. Kad se koristi diskontiranje, svake se godine utjecaj diskontiranja knjiži kao financijski trošak te je iskazana vrijednost rezerviranja povećana svake godine za proteklo vrijeme.
Rezerviranja za troškove zatvaranja pogona odnose se na napuštanje proizvodnih naftnih i plinskih polja i početno se priznaje kao trošak nekretnina, postrojenja i opreme. Naknadne promjene u iznosima rezerviranja koje nastaju zbog promjena u procjeni troškova napuštanja, rezervi i proizvodnje nafte i plina, nerizične kamatne stope kao diskontne stope i stope inflacije, također se smatraju promjenama u troškovima nekretnina, postrojenja i opreme te se reflektiraju na račun dobiti i gubitka kroz buduću amortizaciju. Svaka promjena sadašnje vrijednosti procijenjenih troškova napuštanja polja se odražava na iznos rezerviranja i na iznos imovine dekomisije.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
2. RAČUNOVODSTVENE POLITIKE (NASTAVAK)
Obveza za emisiju se ne priznaje sve dok iznos stvarnih emisija ne dosegne iznos besplatno dodijeljenih jedinica. Ovaj pristup potkrepljuje činjenicu da je dodijeljenim emisijskim jedinicama vrijednost u imovini nula. Kad stvarna emisija prelazi iznos dodijeljene emisijske kvote, rezerviranje treba priznati, za emisije veće od besplatno dodijeljenih emisijskih jedinica. U slučaju da Društvo pokriva svoju obvezu terminskim derivativnim poslovima koji se drže izvan bilance, rezerviranje za količinu pokrivenu ovim poslovima izračunava se korištenjem terminskih stopa derivativnih poslova, a za svaki preostali višak, koristi se trenutna fer vrijednost na datum izvještavanja. Navedeno također znači da nije moguće evidentirati rezerviranje ranije od mjeseca kada iznos emisija prekorači iznos dodijeljenih emisijskih jedinica, niti je moguće očekivani nedostatak rasporediti tijekom kalendarske godine.
Namirenje s državom provodi se umanjenjem kupljenih emisijskih jedinica s rezerviranjem za obvezu emisijskih jedinica koje prelaze broj besplatno dodijeljenih emisijskih jedinica. Kazna će se obračunati ako manjak nije pokriven s kupljenim kvotama.
Rezerviranje se obračunava za svako postrojenje zasebno i evidentira na segmentu gdje emisija nastaje.
Osnovno načelo MSFI 15 je da Društvo i Grupa priznaju prihode kako bi se prikazao prijenos obećane robe ili usluga kupcima u iznosu koji odražava naknadu za koju Društvo i Grupa očekuju da imaju pravo u zamjenu za tu robu ili usluge. Osnovno načelo iskazano je u okviru modela koji se sastoji od pet koraka.
Društvo i Grupa razmatraju postoje li u ugovoru druge obveze koje su zasebne ugovorne činidbe na koje treba rasporediti dio transakcijske cijene.
Kod određivanja transakcijske cijene, Društvo i Grupa razmatraju učinke varijabilnih naknada, postojanje značajnih komponenti financiranja, beskamatnu naknadu i naknade koja se plaćaju kupcu.
Prezentiranje i objava
Ugovori s kupcima prikazuju se u izvještaju o financijskom položaju subjekta kao ugovorna obveza, ugovorna imovina ili potraživanje, ovisno o odnosu između izvršenja ugovorenog posla Društva i Grupe i plaćanja kupca.
Ugovorna obveza prikazuje se u izvještaju o financijskom položaju kada je kupac platio iznos naknade prije izvršenja ugovorenog posla u vidu prijenosa predmetne robe ili usluge kupcu.
Ako su Društvo i Grupa izvršili ugovoreni posao putem prijenosa robe ili usluge kupcu, a kupac još nije platio odgovarajuću naknadu, ugovorna imovina ili potraživanje prikazuju se u izvještaju o financijskom položaju, ovisno o prirodi prava na naknadu. Ugovorna imovina priznaje se kada je pravo Društva i Grupe na naknadu uvjetovano nečim drugim osim protoka vremena, primjerice izvršavanjem budućih ugovornih obveza Društva i Grupe. Potraživanje se priznaje kada je pravo Društva i Grupe na naknadu bezuvjetno, osim s obzirom na protok vremena.
Kupoprodajni ugovori Društva i Grupe uobičajeno sadrže samo jednu ugovorenu činidbu, s iznimkom programa vjernosti gdje je to zasebna činidba. Zbog toga, Društvo i Grupa ne objavljuju informacije o alokaciji transakcijske cijene.
Trošarine
Trošarina je dio
iznosa koji se naplaćuju u ime trećih osoba i isključuju se iz prihoda.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
2. RAČUNOVODSTVENE POLITIKE (NASTAVAK)
Prihodi od ugovora s kupcima (nastavak)
Ugovori o gradnji - održavanju i uslugama
Za svaku obvezu izvršenja koja je ispunjena tijekom vremena, Društvo i Grupa priznati će prihode tijekom vremena mjerenjem napredovanja prema potpunom ispunjavanju obveze izvršenja. Uprava je izabrala korištenje input metode za obračun prihoda (nastali troškovi do određenog datuma) od ugovora o izgradnji.
Program vjernosti
Društvo i Grupa imaju program vjernosti, Loyalty Points, koji omogućava kupcima da akumuliraju bodove i dostignu određeni status. Svaki postignuti status omogućava kupcu ostvarivanje određenih pogodnosti. Bodovi lojalnosti dovode do zasebne obveze izvršenja jer kupcu pružaju materijalno pravo.
Dio transakcijske cijene dodjeljuje se bodovima lojalnosti dodijeljenim kupcima na temelju relativne samostalne prodajne cijene i priznaje se kao ugovorna obveza dok se ne iskoriste pogodnosti. Prihod se priznaje nakon korištenja pogodnosti od strane kupca.
Prilikom procjene samostalne prodajne cijene bodova lojalnosti, Društvo i Grupa uzimaju u obzir vjerojatnost da će kupac iskoristiti pogodnost. Društvo i Grupa ažuriraju svoje procjene koje će kupci koristiti jednom godišnje, a sva ažuriranja ugovorne obveze terete prihod.
Državne potpore priznaju se tamo gdje postoji razumno uvjerenje da će se potpora primiti i da će se ispuniti svi propisani uvjeti. Kada se bespovratna sredstva odnose na stavku rashoda, ona se sustavno priznaje kao prihod tijekom razdoblja u kojima su troškovi za koje se namjerava nadoknaditi. Kada se potpora odnosi na imovinu, ona se priznaje kao prihod u jednakim iznosima tijekom očekivanog vijeka upotrebe povezane imovine.
Kada Društvo i Grupa prime potpore nemonetarne imovine, imovina i potpora evidentiraju se u nominalnim iznosima i otpuštaju se u dobit ili gubitak tijekom očekivanog vijeka upotrebe sredstva, na temelju obrasca potrošnje potpore za tu imovinu u jednakim godišnjim ratama. Grupa je donijela odluku da će prihodom od potpora umanjiti pripadajući trošak u izvještaju o dobiti ili gubitku.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
3. ZNAČAJNE RAČUNOVODSTVENE PROSUDBE I PROCJENE
Kritičke prosudbe i procjene kod primjene računovodstvenih politika
Kod primjene računovodstvenih politika opisanih u bilješci 2, Uprava je utvrdila određene prosudbe i procjene koje su imale značajan efekt na iznose u financijskim izvještajima (neovisno od onih koje uključuju procjene).
Sastavljanje financijskih izvještaja u skladu s Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja koji su usvojeni u EU zahtijeva od Uprave da napravi procjene i pretpostavke koje utječu na iskazane iznose imovine, obveza, prihoda i rashoda te objavu nepredviđenih obveza. Značajne procjene korištene pri izradi ovih financijskih izvještaja odnose se na primanja zaposlenih, iznose vrijednosnih usklađenja imovine, utvrđivanja fer vrijednosti imovine i obveza i procijenjenih troškova uklanjanja imovine, rezerviranja za zaštitu okoliša i rezerviranja za sudske sporove kao i knjigovodstvenu vrijednost ulaganja i danih zajmova ovisnim društvima i ugovorena stanja. Mogući su događaji u budućnosti koji će uzrokovati promjene u pretpostavkama na temelju kojih su napravljene procjene, a time i promjene u samim procjenama. Učinak bilo koje promjene u procjeni iskazat će se u financijskim izvještajima kad će ga biti moguće utvrditi.
Prosudbe i procjene su detaljno prikazane u pripadajućim bilješkama, međutim najznačajnije prosudbe i procjene se odnose kako slijedi:
Posljedice određenih sudskih sporova
Društvo i Grupa su strane u brojnim sudskim sporovima proizašlim iz redovnog poslovanja. Rezerviranja se evidentiraju ako postoji sadašnja obveza kao rezultat prošlog događaja (uzimajući u obzir sve raspoložive dokaze uključujući mišljenja pravnih stručnjaka) gdje je vjerojatno da će podmirenje obveze zahtijevati odljev resursa i ako se iznos obveze može pouzdano procijeniti (vidi bilješku 30).
Knjigovodstvena vrijednost nekretnina, postrojenja i opreme
Kalkulacija umanjenja vrijednosti imovine zahtijeva procjenu vrijednosti imovine u uporabi jedinica koje stvaraju novac. Ta vrijednost je mjerena temeljem projekcije diskontiranog novčanog toka. Najznačajnije varijable za utvrđivanje novčanog toka su kretanje cijena nafte i plina, proizvodni volumen, operativni i kapitalni izdaci, diskontirane stope, vrijeme za koje se rade projekcije novčanog toka, kao i pretpostavke i prosudbe korištene za utvrđivanje novčanih primitaka i izdataka. U INA Grupi evidentirano je umanjenje imovine u vrijednosti 14 milijuna kuna dok u INA, d.d. nije evidentirano umanjenje imovine u 2021. godini (2020. godine: INA Grupa 490 milijuna kuna, INA, d.d. 353 milijuna kuna).
Knjigovodstvena vrijednost goodwilla
U 2021. godini umanjene goodwilla iznosi 30 milijuna (2020.: 94 milijuna). Knjigovodstvena vrijednost goodwilla na dan 31. prosinca 2021. godine iznosi 28 milijuna kuna (2020.: godine: 58 milijuna kuna) (vidi bilješku 13).
Knjigovodstvena vrijednost nematerijalne istražne imovine na naftnim i plinskim poljima
Knjigovodstveni iznos nematerijalne istražne imovine na naftnim i plinskim poljima iznosi 237 milijuna kuna na dan 31. prosinca 2021. godine i 209 milijuna kuna na dan 31. prosinca 2020. godine (vidi bilješku 13). Na dan 31. prosinca 2021. evidentiran je otpis negativnih bušotina za INA Grupu i INA, d.d. u iznosu od 40 milijuna kuna (2020.: 1 milijun kuna za INA Grupu i INA, d.d.).
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
3. ZNAČAJNE RAČUNOVODSTVENE PROSUDBE I PROCJENE (NASTAVAK)
Kritičke prosudbe i procjene kod primjene računovodstvenih politika (nastavak)
Knjigovodstvena vrijednost proizvodne imovine na naftnim i plinskim poljima
Knjigovodstveni iznos proizvodne imovine na naftnim i plinskim poljima iznosi 3.512 milijuna kuna na dan 31. prosinca 2021. godine (2020.: godine: 3.956 milijuna kuna) (vidi bilješku 14). U INA Grupi na dan 31. prosinca 2021. godine evidentiran je otpis negativnih bušotina u iznosu od 73 milijuna kuna (2020.: 57 milijuna kuna), dok umanjenje imovine na dan 31. prosinca 2021. nije evidentirano (2020.: umanjenje imovine na naftnim i plinskim poljima 94 milijuna kuna, ukidanje umanjenja imovine 96 milijuna kuna).
Knjigovodstvena vrijednost imovine Rafinerije i marketinga
Knjigovodstvena vrijednost imovine Rafinerije i marketinga na dan 31. prosinca 2021. godine iznosi 6.528 milijuna kuna (2020.: godine: 6.278 milijuna kuna). Rafinerije i Marketing, Usluge kupcima i maloprodaja evidentirali su vrijednosno usklađenje dugotrajne materijalne imovine u iznosu 9 milijuna kuna (2020.: 295 milijuna kuna).
Korištene ključne pretpostavke
Rafinerije i marketing
Uprava društva INA, d.d. je provela analizu indikatora umanjenja vrijednosti, odnosno jesu li ključne vrijednosti aktivnosti poslovanja (potražnja na tržištu, rafinerijske marže, cijene nafte) značajno pogoršane i je li bilo značajnih promjena u poslovnim aktivnostima koje bi mogle poremetiti buduće novčane tokove. Analizom je zaključeno da za Rafinerije i marketing nisu identificirani događaji koji ukazuju na potrebu vrijednosnog umanjenja imovine.
Procjena buduće cijene ugljikovodika, kao ključnog pokazatelja vrijednosti za imovinu Istraživanja i proizvodnje nafte i plina, znatno je poboljšana u odnosu na izvještajno razdoblje prošle godine.
Uprava je izvršila identifikaciju i procjenu pokazatelja u skladu s MRS-om 36. Unutar Istraživanja i proizvodnje identificirana su dva polja - Annamaria (NACA- jedinica koje generira novac) i Žutica s negativnom revizijom preostalih 2P rezervi iznad 1 MMboe što se smatra pragom materijalnosti na razini imovine. Za navedena dva polja izrađen je test umanjenja vrijednosti koji je pokazao da nema potrebe za umanjenjem imovine.
Ulaganje u Siriju
INA, d.d. od 1998. godine do danas ima šest (6) komercijalno uspješnih polja u Bloku Hayan (Jihar, Al Mahr, Jazal, Palmyra, Mustadira i Mazrur) sa znatnim količinama nafte, plina i kondenzata. INA, d.d. je privremeno obustavila sve poslovne aktivnosti u Siriji od 26. veljače 2012. godine objavivši višu silu u skladu s važećim sankcijama SAD-a i Europske unije.
Trenutačni status
Glavne proizvodne aktivnosti preuzeli su lokalni radnici Hayan Petroleum Company, što INA, d.d. smatra nezakonitim.
Društvo je procijenilo situaciju u Siriji i nije identificiralo nikakve materijalne promjene u odnosu na prethodne godine. Sankcije EU ostaju na snazi, a politička situacija nije se značajno promijenila (ni na bolje ni na lošije) s investicijske pozicije INA, d.d. Stoga nije identificiran događaj koji bi pokrenuo postupak umanjenja vrijednosti imovine u 2021. godini.
Neovisno o tome, u skladu s pravilima Petroleum Resources Management System (PRMS) i činjenicom da je imovina u Siriji pod „višom silom“ te INA, d.d. nema kontrolu nad istom u razdoblju od gotovo 8 godina, rezerve su promijenjene iz kategorije 2P u 2C u 2017. godini. U 2021. godini nije bilo promjena.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
3. ZNAČAJNE RAČUNOVODSTVENE PROSUDBE I PROCJENE (NASTAVAK)
Kritičke prosudbe i procjene kod primjene računovodstvenih politika (nastavak)
Korištene ključne pretpostavke (nastavak)
Vezano za poslove INA, d.d. u Egiptu ključ poslovne nesigurnosti je vrijeme naplate. Tijekom 2021. godine INA, d.d. je naplatila prethodno vrijednosno usklađena potraživanja u iznosu od 61 milijuna kuna. Poboljšanje naplate potraživanja je zbog boljeg tržišnog okruženja u Egiptu. Na dan 31. prosinca 2021. godine bruto knjigovodstvena vrijednost potraživanja od Egyptian General Petroleum Corporation iznosi 135 milijuna kuna, bez potraživanja starijih od 6 mjeseci.
Kvantificiranje i izračun obveza za napuštanje polja
Troškovi dekomisije su neizvjesni i procjene troškova mogu varirati zbog mnogobrojnih čimbenika, uključujući i promjene u zakonskim i regulatornim zahtjevima, novim dostupnim tehnologijama i iskustvu pri napuštanju druge imovine. Također se mogu promijeniti očekivano vrijeme, prostor, troškovi i rizik. Stoga su napravljene značajne procjene i pretpostavke prilikom izračuna obveza za napuštanje polja. Procjena rezerviranja zahtijeva značajnu prosudbu menadžmenta i preispituje se na godišnjoj razini.
Uprava procjenjuje buduće novčane izdatke u vezi obveza dekomisije koristeći cijene, analogno prethodnim sličnim radovima kao i ostale pretpostavke kao što su procijenjeni učinci promjena u propisima, očekivani pristup menadžmenta glede obveza za napuštanje polja, procjenu troškova i diskontnu stopu. Nadalje, izračun vremena tih novčanih tokova reflektira trenutnu procjenu prioriteta, tehničke opremljenosti i hitnosti tih obveza. Vrijednost rezerviranja za napuštanje proizvodnih polja iznosi 3.068 milijuna kuna za INA Grupu i 3.273 milijuna za INA, d.d. na dan 31. prosinca 2021. godine (31. prosinca 2020. godine: INA Grupa 3.146 i INA, d.d. 3.369 milijuna kuna) (vidi bilješku 30).
Opseg rezerviranja za zaštitu okoliša
Primjenjivi propisi, a posebice zakonodavstvo zaštite okoliša ne specificiraju točno opseg aktivnosti ili tehnologiju koja se primjenjuje za rezerviranja za zaštitu okoliša. Rezerviranja se priznaju ako Grupa ima sadašnju obvezu (zakonsku ili izvedenu) kao rezultat prošlog događaja i ako je vjerojatno da će odljev sredstava biti potreban da se podmiri ta obveza (tj. više vjerojatno nego da neće), a pouzdana procjena se može utvrditi u vrijednosti obveze.
Općenito, vremensko razdoblje rezerviranja podudara se s obvezama prema službenom planu aktivnosti, ili ako nastupi prije, s otuđenjem ili zatvaranjem neaktivnih lokacija. Uprava koristi prethodno iskustvo i vlastitu interpretaciju predmetnog zakonodavstva kada se određuje opseg rezerviranja za zaštitu okoliša. Kada obveza neće biti utvrđena kroz više godina, iznos koji se priznaje je sadašnja vrijednost procijenjenih budućih troškova. Na dan 31. prosinca 2021. godine INA Grupa priznala je rezerviranje za zaštitu okoliša i zelena prava u iznosu od 464 milijuna kuna (2020. godine: 327 milijuna kuna) i INA, d.d. 461 milijuna kuna (2020. godine 323 milijuna kuna) (vidi bilješku 30), koje se odnosi na utvrđivanje količine i opsega onečišćenja lokacije, zbrinjavanje otpada nastalog uslijed prethodnih aktivnosti te provedbu preliminarnih istražnih radova uz pripadajuće laboratorijske analize, iskop tla i zamjenu materijala tijekom rekonstrukcije maloprodajnog mjesta te rezerviranja za emisijske jedinice. Isto ne pokriva troškove sanacije zbog nedostatka nacionalnih propisa.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
3. ZNAČAJNE RAČUNOVODSTVENE PROSUDBE I PROCJENE (NASTAVAK)
Kritičke prosudbe i procjene kod primjene računovodstvenih politika (nastavak)
Raspoloživost oporezive dobiti na koju može biti priznata odgođena porezna imovina
Odgođena porezna imovina priznaje se za prenesene neiskorištene porezne gubitke u onoj mjeri u kojoj je vjerojatno da će biti raspoloživa oporeziva dobit, odnosno da će biti dostatno oporezivih privremenih razlika iste porezne vlasti, koje će imati za posljedicu oporezive iznose za koje će se neiskorišteni porezni gubici moći upotrijebiti prije nego isteknu.
Uprava vjeruje da je priznata odgođena porezna imovina povrativa. Odgođena porezna imovina za INA Grupu iznosi 949 milijuna kuna na dan 31. prosinca 2021. godine (u 2020. godini iznosila je 1.210 milijuna kuna), dok iznos odgođene porezne obveze za INA Grupu iznosi 15 milijuna kuna na dan 31. prosinca 2021. godine (u 2020. godini iznosio je 16 milijuna kuna). Knjigovodstveni iznos odgođene porezne imovine u INA, d.d. iznosi 799 milijuna kuna na dan 31. prosinca 2021. godine, odnosno 1.054 milijuna kuna na dan 31. prosinca 2020. godine (vidi bilješku 11).
Aktuarske procjene korištene za izračun naknada za odlazak u mirovinu
Troškovi definiranih planiranih naknada su utvrđeni koristeći aktuarske procjene. Aktuarske procjene uključuju utvrđivanje pretpostavki o diskontiranim stopama, iznosima naknada, smrtnosti i stopi fluktuacije. Zbog dugoročne prirode tih planova, te procjene su predmet nesigurnosti. Rezerviranja za naknade za mirovine i jubilarne nagrade za INA Grupu iznose 71 milijuna kuna na 31. prosinca 2021. godine (31. prosinca 2020. godine: 68 milijuna kuna), dok u INA, d.d. iznose 22 milijuna kuna na dan 31. prosinca 2021. godine, (31. prosinca 2020. godine: 19 milijuna kuna) (vidi bilješku 31).
Korisni vijek upotrebe imovine
INA, d.d. i INA Grupa preispituju procijenjeni vijek trajanja nekretnina, postrojenja i opreme na kraju svakog izvještajnog razdoblja. Procjena korisnog vijeka upotrebe smatra se značajnom računovodstvenom procjenom koja utječe na promjenu stopa amortizacije. Nova procjena korisnog vijeka upotrebe imovine na kraju 2021. godine nije se značajnije mijenjala u odnosu na prethodnu procjenu.
Procjena trajanja ugovora o najmu
Društvo i Grupa koriste procjenu kako bi odredili trajanje najma za sve ugovore o najmu koji uključuju mogućnosti produljenja ili opciju otkaza. Procjena je li Društvo ili Grupa sigurna da će koristiti takvu opcije utječe na trajanje najma, što značajno utječe na iznos obveze po najmu i priznate imovine u najmu. Promjena u opsegu najma uključuje dodavanje ili ukidanje prava na upotrebu jedne ili više imovina ili skraćivanje ugovornog razdoblja najma. Poček za plaćanje najma ili umanjenje plaćanja najma nastala zbog COVID-19 promjena je u klasifikaciji najma, ali nije promjena opsega najma.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
3. ZNAČAJNE RAČUNOVODSTVENE PROSUDBE I PROCJENE (NASTAVAK)
Kritičke prosudbe i procjene kod primjene računovodstvenih politika (nastavak)
Procjena inkrementalne stope zaduživanja za ugovore o najmu
Društvo i Grupa ne mogu lako odrediti kamatnu stopu korištenu za najam, pa zato koriste vlastitu inkrementalnu stopu zaduživanja (IBR) za mjerenje obveza po najmu. Inkrementalna stopa zaduživanja je kamatna stopa koju bi društvo moralo platiti ako bi se zadužilo po sličnim uvjetima, i sa sličnim osiguranjem, da bi osigurala sredstva za financiranje imovine približne vrijednosti kao što je imovina s pravom korištenja, u sličnom ekonomskom okruženju. Stoga inkrementalna stopa zaduživanja odražava ono što bi društvo "trebalo platiti", što zahtijeva procjenu kada nisu dostupne usporedne stope (npr. za ovisna društva koje ne stupaju u financijske transakcije) ili kad ih je potrebno prilagoditi kako bi odrazili uvjete najma.
Grupa procjenjuje inkrementalnu stopu zaduženja koristeći dokazane inpute (poput tržišnih kamatnih stopa) kada su dostupni i kada je potrebno napraviti određene procjene u svezi određenog društva (poput individualnog kreditnog rejtinga ovisnog društva). INA, d.d. i INA Grupa preispituju procijenjene stope zaduživanja na razini tromjesečja.
Rezerve ugljikovodika
Projekti istraživanja i razrade ležišta uključuju brojne neizvjesnosti i rizike poslovanja koji mogu uzrokovati znatne izdatke. Istražni i razradni projekti Društva i Grupe mogu kasniti ili biti neuspješni iz mnogo razloga, uključujući prekoračenja troškova, geološka pitanja, poteškoće u udovoljavanju zahtjevima nadležnih tijela, nedostatak opreme i mehaničke poteškoće. Ovi projekti, naročito oni koji se odnose na polja u odobalnim područjima ili drugim zahtjevnim terenima, također često zahtijevaju upotrebu novih i naprednih tehnologija, čiji razvoj, nabava i instalacija mogu biti skupi, a koji možda neće funkcionirati kako se to očekivalo.
Istraživanje nafte i prirodnog plina te bušenje podložno je velikom rasponu rizika koji su specifični za takve projekte, uključujući erupciju, oštećenje ležišta, gubitak kontrole nad bušotinom, probijanja, kratere, požare i prirodne katastrofe.
Društvo i Grupa procjenjuje i izvještavaju rezerve ugljikovodika sukladno načelima sadržanim u smjernicama SPE Petroleum Resources Management Reporting System (PRMS). Procjena rezervi ugljikovodika uključuje značajnu razinu prosudbe zbog tehničke neizvjesnosti u procjeni količine rezervi i složenih ugovornih odnosa koji određuju udio Grupe i Društva u utvrđenim količinama.
S obzirom na mogućnost promjena korištenih ekonomskih pretpostavki i pribavljanje dodatnih geoloških podataka tijekom radova na poljima, procjena obnovljivih rezervi se može promijeniti. Takve promjene mogu imati efekta na financijski položaj i rezultat Društva i Grupe koji uključuju sljedeće:
praksom, Dokazana i Vjerojatna (2P) razina rezervi smatra se osnovom za određivanje najbolje procjene
menadžmenta o budućim novčanim tokovima.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
3. ZNAČAJNE RAČUNOVODSTVENE PROSUDBE I PROCJENE (NASTAVAK)
Kritičke prosudbe i procjene kod primjene računovodstvenih politika (nastavak)
Knjigovodstvena vrijednost ulaganja i dani zajmovi ovisnim društvima (INA, d.d.)
Knjigovodstvena vrijednost ulaganja u ovisna društva na dan 31. prosinca 2021. godine iznosi 1.826 milijuna kuna i 1.827 milijuna kuna na dan 31. prosinca 2020. Knjigovodstvena vrijednost danih kredita ovisnim društvima na dan 31. prosinca 2021. godine iznosi 662 milijuna kuna i 793 milijuna kuna na dan 31. prosinca 2020. godine.
Zbog značajne izloženosti prema ovisnim društvima (izračunata kao zbroj knjigovodstvene vrijednosti ulaganja i danih zajmova, neto) postojanje pokazatelja umanjenja zahtijeva značajnu prosudbu menadžmenta pri određivanju odgovarajućeg pristupa za testiranje umanjenja vrijednosti.
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
||||
|
2021. |
2020. |
2021. |
2020. |
||
|
Potraživanja od kupaca |
2.007 |
1.206 |
1.749 |
866 |
|
|
Ugovorene obveze |
11 |
22 |
- |
- |
|
Potraživanja od kupaca su beskamatna i općenito dospijevaju u roku 3 do 30 dana.
Ugovorna imovina početno se priznaje za prihode ostvarene od građevinskih radova jer je primitak naknade uvjetovan uspješnim završetkom gradnje. Nakon završetka gradnje i prihvaćanja usluge od strane kupca, iznosi priznati kao ugovorna imovina reklasificiraju se u potraživanja od kupaca.
U ugovorne obveze ubrajaju se primljeni kratkoročni predujmovi u iznosu od 11 milijuna kuna u 2021. godini, odnosno 22 milijuna kuna u 2020. godini. Preostala ugovorena činidba očekuje se priznati u sljedećoj godini.
Ugovorena imovina i ugovorene obveze nisu prikazane kao zasebne linije u izvještaju o financijskom položaju jer se smatra da nisu značajne za Društvo i Grupu. Ugovorena imovina prikazana je u liniji ostala kratkotrajna imovina dok su ugovorene obveze prikazane u liniji ostale kratkoročne obveze u izvještaju o financijskom položaju.
Ugovorene činidbe
Prihodi od prodaje i prijevoza sirove nafte, prirodnog plina, naftnih derivata i ostale robe priznaju se kada kupac stekne kontrolu nad robom, što je obično trenutak kada vlasništvo prelazi na kupca i kupac fizički preuzme posjed nad robom, na temelju definiranih uvjeta iz ugovora.
Svaka takva prodaja obično predstavlja jednu obvezu izvršenja, a Društvo i Grupa uobičajeno ispunjavaju svoje obveze izvršavanja u određenom vremenskom trenutku.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
3. ZNAČAJNE RAČUNOVODSTVENE PROSUDBE I PROCJENE (NASTAVAK)
Reklasifikacija stavki računa dobiti i gubitka
Reklasifikacija je provedena u skladu s novim Računovodstvenim politikama i procedurama INA Grupe te su prepravljena usporedna razdoblja.
Ako se stavke u konsolidiranim i odvojenim financijskim izvještajima izmijene, svi se usporedni iznosi reklasificiraju.
INA Grupa i INA, d.d. prilagodile su svoju klasifikaciju između operativnih prihoda i operativnih rashoda kako bi se uskladila s politikama izvještavanja MOL Grupe, linija Kapitalizirana vrijednost vlastitog učinka reklasificirana je u Operativne rashode za INA Grupu u iznosu od 286 milijuna kuna, te INA, d.d. u iznosu od 28 milijuna kuna za 2020. godinu.
Efekt reklasifikacije računa dobiti i gubitka i izvještaja o financijskom položaju je kako slijedi:
|
INA Grupa |
|||
|
31. prosinca 2020. prije reklasifikacije |
Reklasifikacija |
31. prosinca 2020.nakon reklasifikacije |
|
|
|
|
|
|
|
Ostali materijalni troškovi |
(1.874) |
63 |
(1.811) |
|
Nematerijalni troškovi |
(465) |
31 |
(434) |
|
Troškovi osoblja |
(1.731) |
103 |
(1.628) |
|
Rezerviranja za troškove i rizike (neto) |
9 |
(197) |
(188) |
|
Ukupno |
(4.061) |
- |
(4.061) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Prihod iz osnovne djelatnosti |
|
|
|
|
Kapitalizirana vrijednost vlastitih aktivnosti |
286 |
(286) |
- |
|
Rashodi iz osnovne djelatnosti |
|
|
|
|
Kapitalizirana vrijednost vlastitih aktivnosti |
- |
286 |
286 |
|
Ukupno |
286 |
- |
286 |
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
3. ZNAČAJNE RAČUNOVODSTVENE PROSUDBE I PROCJENE (NASTAVAK)
Reklasifikacija stavki računa dobiti i gubitka (nastavak)
|
INA, d.d. |
|||
|
31. prosinca 2020. prije reklasifikacije |
Reklasifikacija |
31. prosinca 2020.nakon reklasifikacije |
|
|
|
|
|
|
|
Ostali materijalni troškovi |
(1.834) |
61 |
(1.773) |
|
Nematerijalni troškovi |
(728) |
22 |
(706) |
|
Troškovi osoblja |
(803) |
51 |
(752) |
|
Rezerviranja za troškove i rizike (neto) |
11 |
(134) |
(123) |
|
Ukupno |
(3.354) |
- |
(3.354) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Prihod iz osnovne djelatnosti |
|
|
|
|
Kapitalizirana vrijednost vlastitih aktivnosti |
28 |
(28) |
- |
|
Rashodi iz osnovne djelatnosti |
|
|
|
|
Kapitalizirana vrijednost vlastitih aktivnosti |
- |
28 |
28 |
|
Ukupno |
28 |
- |
28 |
4. INFORMACIJE O SEGMENTIMA
INA Grupa posluje kroz tri osnovna poslovna segmenta. Strateški poslovni segmenti nude različite proizvode i usluge.
Izvještajni subjekti, u INA Grupi predstavljaju osnovne poslovne djelatnosti koje su definirane prema standardnom lancu vrijednosti naftnih kompanija:
Informacije koje opisuju poslovanje svih izvještajnih segmenata su prikazane u nastavku. Dobit iz osnovne djelatnosti se koristi pri mjerenju poslovanja izvještajnog segmenta iz razloga što Uprava vjeruje da informacija o dobiti iz osnovne djelatnosti predstavlja relevantnu informaciju prilikom ocjenjivanja rezultata određenog segmenta. Međutim, financiranje Grupe (koje uključuje financijske troškove i financijske prihode) i porez na dobit iskazuju se na razini Grupe i nisu relevantni za donošenje poslovnih odluka na razini segmenata djelatnosti.
Intersegmentalni transfer predstavlja efekt nerealizirane dobiti nastale prijenosom zaliha iz Istraživanja i proizvodnje na Rafinerije i marketing. Vrednovanje zaliha domaće nafte, gotovih i polugotovih proizvoda u Rafinerijama i marketingu temelji se na transfernoj cijeni između Istraživanja i proizvodnje i Rafinerija i marketinga. Preko intersegmentalnih transfera provodi se eliminacija nerealizirane dobiti (razlika između transferne cijene i cijene domaće nafte). Za svrhe izvještavanja o segmentima, segment koji prodaje zalihe transakciju evidentira kao dobit odmah po transferu. Ipak, na razini Društva dobit se evidentira samo kada je treća strana kupila robu.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
4. INFORMACIJE O SEGMENTIMA (NASTAVAK)
Sljedeća tablica prikazuje informacije o prihodima i rashodima djelatnosti INA Grupe za 2021. godinu:
|
31. prosinca 2021. |
Istraživanje i proizvodnja |
Rafinerije i marketing |
Korporativno i ostalo |
Intersegmentalni transferi i konsolidacijske usklade |
Ukupno |
|
Prihodi od prodaje eksternim kupcima |
365 |
21.827 |
208 |
- |
22.400 |
|
Intersegmentalna prodaja |
3.512 |
85 |
1.138 |
(4.735) |
- |
|
Prihodi ukupno |
3.877 |
21.912 |
1.346 |
(4.735) |
22.400 |
|
Rashodi osnovne djelatnosti, neto ostalih prihoda iz osnovne djelatnosti |
(2.309) |
(21.389) |
(1.645) |
4.445 |
(20.898) |
|
Dobit/(gubitak) osnovne djelatnosti |
1.568 |
523 |
(299) |
(290) |
1.502 |
|
Prihod iz financijskih aktivnosti |
94 |
||||
|
Udio neto gubitka zajedničkog pothvata obračunato metodom udjela |
(9) |
||||
|
Dobit iz redovnih aktivnosti prije oporezivanja |
1.587 |
||||
|
Trošak poreza na dobit |
(273) |
||||
|
Dobit tekuće godine |
1.314 |
||||
Sljedeća tablica prikazuje informacije o prihodima i rashodima djelatnosti INA Grupe za 2020. godinu:
|
31. prosinca 2020. |
Istraživanje i proizvodnja |
Rafinerije i marketing |
Korporativno i ostalo |
Intersegmentalni transferi i konsolidacijske usklade |
Ukupno |
|
Prihodi od prodaje eksternim kupcima |
210 |
14.083 |
495 |
- |
14.788 |
|
Intersegmentalna prodaja |
1.978 |
70 |
1.048 |
(3.096) |
- |
|
Prihodi ukupno |
2.188 |
14.153 |
1.543 |
(3.096) |
14.788 |
|
Rashodi osnovne djelatnosti, neto ostalih prihoda iz osnovne djelatnosti |
(1.968) |
(15.384) |
(2.015) |
3.281 |
(16.086) |
|
Dobit/(gubitak) osnovne djelatnosti |
220 |
(1.231) |
(472) |
185 |
(1.298) |
|
Gubitak iz financijskih aktivnosti |
(68) |
||||
|
Udio neto dobiti zajedničkog pothvata obračunato metodom udjela |
94 |
||||
|
Gubitak z redovnih aktivnosti prije oporezivanja |
(1.272) |
||||
|
Prihod poreza na dobit |
135 |
||||
|
Gubitak tekuće godine |
(1.137) |
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
4. INFORMACIJE O SEGMENTIMA (NASTAVAK)
Sljedeća tablica prikazuje informacije o financijskom položaju djelatnosti INA Grupe za 2021. godinu:
|
31. prosinca 2021. godine |
Istraživanje i proizvodnja |
Rafinerije i marketing |
Korporativno i ostalo |
Intersegmentalni transferi i konsolidacijske usklade |
Ukupno |
|
Nematerijalna imovina |
245 |
22 |
182 |
- |
449 |
|
Nekretnine, postrojenja i oprema |
4.182 |
6.676 |
1.082 |
(511) |
11.429 |
|
Imovina s pravom korištenja |
8 |
273 |
29 |
(3) |
307 |
|
Ulaganja u pridružena društva i zajednički pothvati |
- |
245 |
- |
- |
245 |
|
Zalihe |
214 |
2.125 |
180 |
(373) |
2.146 |
|
Potraživanja od kupaca, neto |
146 |
1.822 |
265 |
(226) |
2.007 |
|
Neraspoređena imovina |
5.407 |
||||
|
Ukupna aktiva |
21.990 |
||||
|
Obveze prema dobavljačima |
300 |
1.751 |
318 |
(226) |
2.143 |
|
Neraspoređene obveze |
9.065 |
||||
|
Ukupne obveze |
11.208 |
||||
|
Ostale segmentalne informacije |
|||||
|
Nekretnine, postrojenja i oprema |
541 |
903 |
54 |
(23) |
1.475 |
|
Nematerijalna imovina |
67 |
1 |
55 |
- |
123 |
|
Kapitalni izdaci: |
608 |
904 |
109 |
(23) |
1.598 |
|
Amortizacija(neto) |
745 |
717 |
180 |
(2) |
1.640 |
|
Umanjenje nematerijalne i materijalne imovine (neto) |
114 |
13 |
46 |
- |
173 |
|
Vrijednosna usklađenja(neto)* |
(40) |
63 |
57 |
1 |
81 |
Sljedeća tablica prikazuje informacije o financijskom položaju djelatnosti INA Grupe za 2020. godinu:
|
31. prosinca 2020. godine |
Istraživanje i proizvodnja |
Rafinerije i marketing |
Korporativno i ostalo |
Intersegmentalni transferi i konsolidacijske usklade |
Ukupno |
|
Nematerijalna imovina |
229 |
44 |
212 |
- |
485 |
|
Nekretnine, postrojenja i oprema |
4.592 |
6.417 |
1.177 |
(486) |
11.700 |
|
Imovina s pravom korištenja |
11 |
257 |
41 |
(5) |
304 |
|
Ulaganja u pridružena društva i zajednički pothvati |
- |
254 |
- |
- |
254 |
|
Zalihe |
166 |
1.343 |
220 |
(105) |
1.624 |
|
Potraživanja od kupaca, neto |
116 |
944 |
334 |
(188) |
1.206 |
|
Neraspoređena imovina |
3.423 |
||||
|
Ukupna aktiva |
18.996 |
||||
|
Obveze prema dobavljačima |
196 |
1.064 |
353 |
(187) |
1.426 |
|
Neraspoređene obveze |
8.213 |
||||
|
Ukupne obveze |
9.639 |
||||
|
Ostale segmentalne informacije |
|||||
|
Nekretnine, postrojenja i oprema |
426 |
747 |
64 |
(24) |
1.213 |
|
Nematerijalna imovina |
16 |
1 |
52 |
- |
69 |
|
Kapitalni izdaci: |
442 |
748 |
116 |
(24) |
1.282 |
|
Amortizacija(neto) |
739 |
783 |
279 |
(2) |
1.799 |
|
Umanjenje nematerijalne i materijalne imovine (neto) |
54 |
295 |
141 |
- |
490 |
|
Vrijednosna usklađenja(neto)* |
22 |
58 |
24 |
4 |
108 |
*vidi bilješku 8
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
|
PO ZEMLJOPISNIM PODRUČJIMA |
||||||||||
|
INA Grupa |
||||||||||
|
31. prosinca 2021. |
Republika Hrvatska |
Bosna i Hercegovina |
Egipat |
Sirija |
Ostale zemlje |
Ukupno |
||||
|
Nematerijalna imovina |
357 |
6 |
37 |
- |
49 |
449 |
||||
|
Nekretnine, postrojenja i oprema |
10.257 |
414 |
136 |
262 |
360 |
11.429 |
||||
|
Imovina s pravom korištenja |
292 |
9 |
- |
- |
6 |
307 |
||||
|
Ulaganja u pridružena društva i zajednički pothvati |
245 |
- |
- |
- |
- |
245 |
||||
|
Zalihe |
2.030 |
73 |
- |
- |
43 |
2.146 |
||||
|
Potraživanja od kupaca, neto |
1.351 |
122 |
151 |
- |
383 |
2.007 |
||||
|
Neraspoređena imovina |
5.407 |
|||||||||
|
Ukupna aktiva |
21.990 |
|||||||||
|
Ostale segmentalne informacije |
||||||||||
|
Nekretnine, postrojenja i oprema |
1.296 |
12 |
129 |
- |
38 |
1.475 |
||||
|
Nematerijalna imovina |
88 |
- |
35 |
- |
- |
123 |
||||
|
Kapitalni izdaci: |
1.384 |
12 |
164 |
- |
38 |
1.598 |
||||
|
INA Grupa |
||||||||||
|
31. prosinca 2020. |
Republika Hrvatska |
Bosna i Hercegovina |
Egipat |
Sirija |
Ostale zemlje |
Ukupno |
||||
|
Nematerijalna imovina |
397 |
9 |
- |
- |
79 |
485 |
||||
|
Nekretnine, postrojenja i oprema |
10.408 |
468 |
130 |
242 |
452 |
11.700 |
||||
|
Imovina s pravom korištenja |
285 |
12 |
- |
- |
7 |
304 |
||||
|
Ulaganja u pridružena društva i zajednički pothvati |
- |
- |
- |
- |
254 |
254 |
||||
|
Zalihe |
1.461 |
50 |
9 |
- |
104 |
1.624 |
||||
|
Potraživanja od kupaca, neto |
823 |
- |
114 |
- |
269 |
1.206 |
||||
|
Neraspoređena imovina |
3.423 |
|||||||||
|
Ukupna aktiva |
18.996 |
|||||||||
|
Ostale segmentalne informacije |
||||||||||
|
Nekretnine, postrojenja i oprema |
1.092 |
13 |
82 |
- |
26 |
1.213 |
||||
|
Nematerijalna imovina |
69 |
- |
- |
- |
- |
69 |
||||
|
Kapitalni izdaci: |
1.161 |
13 |
82 |
- |
26 |
1.282 |
||||
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
4. INFORMACIJE O SEGMENTIMA (NASTAVAK)
|
INA Grupa |
||||
|
Prihodi od eksternih kupaca |
||||
|
2021. |
|
2020. |
||
|
Republika Hrvatska |
13.250 |
8.819 |
||
|
Bosna i Hercegovina |
2.706 |
1.834 |
||
|
Mađarska |
2.041 |
1.618 |
||
|
Švicarska |
794 |
695 |
||
|
Velika Britanija |
715 |
204 |
||
|
Malta |
408 |
- |
||
|
Singapur |
393 |
- |
||
|
Crna Gora |
341 |
257 |
||
|
Italija |
337 |
282 |
||
|
Japan |
313 |
- |
||
|
Ostale zemlje |
1.102 |
1.079 |
||
|
22.400 |
14.788 |
|||
|
INA, d.d. |
||||
|
Prihodi od eksternih kupaca |
||||
|
2021. |
|
2020. |
||
|
Republika Hrvatska |
13.187 |
8.630 |
||
|
Bosna i Hercegovina |
2.340 |
1.419 |
||
|
Mađarska |
1.797 |
1.434 |
||
|
Švicarska |
793 |
695 |
||
|
Velika Britanija |
715 |
204 |
||
|
Malta |
408 |
3 |
||
|
Singapur |
393 |
48 |
||
|
Crna Gora |
375 |
270 |
||
|
Italija |
337 |
282 |
||
|
Japan |
313 |
- |
||
|
Ostale zemlje |
1.033 |
773 |
||
|
21.691 |
13.758 |
|||
Informacije o glavnim kupcima
U 2021. godini, kao ni u 2020. godini, prihod ni po jednom pojedinačnom eksternom kupcu nije bio veći od 10% ukupnih prihoda INA, d.d. i INA Grupe.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
||||
|
2021. |
2020. |
2021. |
2020. |
||
|
Prihod od zakupa |
58 |
52 |
62 |
56 |
|
|
Dobit od prodaje imovine |
53 |
21 |
15 |
12 |
|
|
Prihod od naplaćenih šteta |
40 |
1 |
40 |
1 |
|
|
Prihod od ugovorenih kazni |
38 |
4 |
37 |
3 |
|
|
Viškovi |
25 |
18 |
23 |
16 |
|
|
Provizija od komisione prodaje i naknada |
21 |
17 |
19 |
16 |
|
|
Dar u naravi |
11 |
10 |
9 |
9 |
|
|
Prihodi od smanjenja taloga |
10 |
15 |
10 |
15 |
|
|
Odobrenja i povrati |
10 |
5 |
10 |
5 |
|
|
Ostalo |
53 |
38 |
36 |
33 |
|
|
Ukupno |
319 |
181 |
261 |
166 |
|
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
||||
|
2021. |
2020. |
2021. |
2020. |
||
|
Amortizacija nekretnina, postrojenja i oprema (bilješka 14 b) |
1.498 |
1.572 |
1.449 |
1.464 |
|
|
Amortizacija imovine s pravom korištenja |
84 |
76 |
104 |
98 |
|
|
Amortizacija dugotrajne nematerijalne imovine (bilješka 13) |
58 |
45 |
57 |
43 |
|
|
Umanjenje nematerijalne i materijalne imovine (neto) (bilješka 13 i 14) |
165 |
588 |
120 |
355 |
|
|
Otpis materijalne imovine, neto |
8 |
8 |
5 |
3 |
|
|
1.813 |
2.289 |
1.735 |
1.963 |
||
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
||||
|
2021. |
2020. |
2021. |
2020. |
||
|
Neto plaće |
945 |
950 |
442 |
437 |
|
|
Porezi i doprinosi za mirovinsko i zdravstveno osiguranje |
541 |
557 |
280 |
288 |
|
|
Ostali troškovi vezani uz plaće |
279 |
121 |
103 |
27 |
|
|
1.765 |
1.628 |
825 |
752 |
||
Društva INA Grupe nisu koristila državne potpore tijekom 2021. godine.
Tijekom 2020. INA Grupa zadovoljila je kriterije za mjere očuvanja radnih mjesta propisanih od strane Vlade Republike Hrvatske za ublažavanja učinaka posebnih okolnosti uzrokovanih COVID-19. U INA Grupi, ukupan iznos od 23 milijuna kuna isplaćen je kao mjere zaštite zapošljavanja, dok je u INA, d.d. isplaćeno 20 milijuna kuna.
INA, d.d., IMS d.o.o. i Hostin d.o.o. su subjekti unutar INA Grupe koji su koristili državnu potporu. Iznos isplaćen kao mjera zaštite zapošljavanja umanjio je trošak osoblja.
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
||||
|
2021. |
2020. |
2021. |
2020. |
||
|
Broj zaposlenih |
Broj zaposlenih |
Broj zaposlenih |
Broj zaposlenih |
||
|
Rafinerije i marketing |
5.673 |
5.801 |
1.750 |
1.916 |
|
|
Korporativno i ostalo |
2.975 |
3.076 |
486 |
544 |
|
|
Istraživanje i proizvodnja |
987 |
952 |
986 |
951 |
|
|
9.635 |
9.829 |
3.222 |
3.411 |
||
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
8. VRIJEDNOSNA USKLAĐENJA (NETO)
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
||||
|
2021. |
2020. |
2021. |
2020. |
||
|
Vrijednosno usklađenje i umanjenje zaliha, neto |
114 |
83 |
69 |
65 |
|
|
Vrijednosno usklađenje potraživanja od kupaca, neto |
(54) |
10 |
(54) |
10 |
|
|
Ostalo vrijednosno usklađenje i umanjenja, neto |
21 |
15 |
21 |
5 |
|
|
81 |
108 |
36 |
80 |
||
* vidi bilješku 3
9. REZERVIRANJE ZA TROŠKOVE I RIZIKE (NETO)
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
||||
|
2021. |
2020. |
2021. |
2020. |
||
|
Rezerviranja za emisijske jedinice |
185 |
28 |
185 |
28 |
|
|
Rezerviranje za zatvaranje bušotina |
88 |
- |
93 |
- |
|
|
Rezerviranje za obnovljive izvore |
25 |
15 |
25 |
15 |
|
|
Rezerviranja za poreze |
15 |
- |
- |
- |
|
|
Rezerviranja za otpremnine i jubilarne nagrade |
6 |
2 |
1 |
- |
|
|
Rezerviranja za poticajne mjere |
4 |
124 |
4 |
69 |
|
|
(Prihod od iskorištenja rezerviranja)/rezerviranje za sudske sporove |
(15) |
11 |
7 |
7 |
|
|
Prihod od ukidanja rezerviranja za zaštitu okoliša |
(5) |
(8) |
(5) |
(7) |
|
|
Ostala rezerviranja |
10 |
16 |
10 |
11 |
|
|
313 |
188 |
320 |
123 |
||
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
10. FINANCIJSKI PRIHODI I FINANCIJSKI RASHODI
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
||||
|
2021. |
2020. |
2021. |
2020. |
||
|
Primljene dividende |
170 |
9 |
213 |
34 |
|
|
Pozitivne tečajne razlike od kupaca i dobavljača |
134 |
69 |
86 |
29 |
|
|
Pozitivne tečajne razlike od zajmova i novca |
22 |
59 |
12 |
58 |
|
|
Primljene kamate i ostali financijski prihodi |
17 |
28 |
43 |
53 |
|
|
Povrat ispravka vrijednosti udjela |
- |
- |
- |
1 |
|
|
Financijski prihodi |
343 |
165 |
354 |
175 |
|
|
Rashodi od kamata |
83 |
71 |
89 |
77 |
|
|
Negativne tečajne razlike od zajmova i novca |
64 |
41 |
57 |
38 |
|
|
Negativne tečajne razlike od kupaca i dobavljača |
61 |
103 |
56 |
71 |
|
|
Naknade za bankovne kredite |
25 |
18 |
25 |
18 |
|
|
Negativne tečajne razlike od rezerviranja |
21 |
- |
20 |
- |
|
|
Kapitalizirani troškovi posudbe |
(12) |
(7) |
(12) |
(7) |
|
|
Kamate za najam imovine s pravom korištenja |
4 |
4 |
3 |
3 |
|
|
Ostali financijski rashodi |
3 |
3 |
4 |
2 |
|
|
Financijski rashodi |
249 |
233 |
242 |
202 |
|
|
Neto prihodi/(rashodi) od financijske aktivnosti |
94 |
(68) |
112 |
(27) |
|
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
||||
|
2021. |
2020. |
2021. |
2020. |
||
|
Odgođeni trošak poreza koji se odnose na stvaranje i ukidanje privremenih razlika |
242 |
(166) |
239 |
(117) |
|
|
Troškovi poreza tekuće godine |
31 |
31 |
10 |
3 |
|
|
Trošak/(prihod) poreza na dobit |
273 |
(135) |
249 |
(114) |
|
Porez na dobit ostvaren u tuzemstvu obračunava se primjenom stope od 18% na poreznu osnovicu utvrđenu sukladno poreznim propisima koji su na snazi u Republici Hrvatskoj.
Usklađivanje poreza na dobit, polazeći od računovodstvene dobiti, izgleda kako slijedi:
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
||||
|
2021. |
2020. |
2021. |
2020. |
||
|
Dobit/(Gubitak) prije oporezivanja |
1.587 |
(1.272) |
1.522 |
(1.047) |
|
|
Izračun poreza na temelju porezne stope (18%) |
286 |
(229) |
274 |
(188) |
|
|
Porezni efekt prijašnjih godina |
9 |
11 |
- |
- |
|
|
Korekcija odgođene porezne imovine temeljem nove procjene povrativosti |
5 |
93 |
11 |
99 |
|
|
Trošak poreza na dobit za društva koja posluju u drugim državama |
8 |
4 |
10 |
3 |
|
|
Porezni utjecaj stalnih razlika, neto |
(35) |
(14) |
(46) |
(28) |
|
|
Trošak/(prihod) poreza na dobit |
273 |
(135) |
|
249 |
(114) |
Odgođena porezna imovina i obveze utvrđuju se primjenom poreznih stopa čija se primjena očekuje u razdoblju kad je imovina realizirana ili obveza podmirena, i to na temelju poreznih stopa (i poreznih zakona) koje su bile na snazi ili stupile na snagu na kraju izvještajnog razdoblja.
Promjene u odgođenoj poreznoj imovini iskazane su u sljedećoj tablici:
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
11. OPOREZIVANJE (NASTAVAK)
|
INA Grupa |
Ispravak vrijednosti kratkotrajne imovine |
Ispravak vrijednosti materijalne i nematerijalne imovine |
Obračun amortizacije prethodno vrijednosno usklađene imovine |
Ostala rezerviranja |
Ispravak vrijednosti financijskih ulaganja |
Porezni gubici |
Odgođeni porez na fer vrijednost |
Ukupno |
|
Stanje 1. siječnja 2020. godine |
50 |
1.314 |
(723) |
146 |
56 |
184 |
(7) |
1.020 |
|
Knjiženo u glavnicu za tekuću godinu |
- |
- |
- |
- |
8 |
- |
- |
8 |
|
Ukidanje privremenih razlika |
(4) |
(19) |
(75) |
(36) |
- |
(128) |
- |
(262) |
|
Stvaranje privremenih razlika |
10 |
131 |
- |
34 |
23 |
230 |
- |
428 |
|
Stanje 31. prosinca 2020. godine |
56 |
1.426 |
(798) |
144 |
87 |
286 |
(7) |
1.194 |
|
Knjiženo u glavnicu za tekuću godinu |
- |
- |
- |
- |
(17) |
- |
- |
(17) |
|
Ukidanje privremenih razlika |
(8) |
(32) |
(60) |
(38) |
(2) |
(263) |
- |
(403) |
|
Stvaranje privremenih razlika |
12 |
42 |
- |
87 |
14 |
5 |
- |
160 |
|
Stanje 31. prosinca 2021. godine |
60 |
1.436 |
(858) |
193 |
82 |
28 |
(7) |
934 |
Državne potpore
Društva INA Grupe i INA, d.d. nisu koristila državne potpore tijekom 2021. godine.
Tijekom 2020. godine društva INA Grupe koristila su mjeru odgode plaćanja poreznih obveza dospjelih u razdoblju 1. travnja 2020. do 20. lipnja 2020. godine. Odgoda plaćanja odobrena je na rok od tri mjeseca računajući od zakonom propisanog dana dospijeća svake pojedine porezne obveze. Mjere se primjenjivala na obveze poreza na dohodak i doprinose, porez na dobit te članarine turističkim zajednicama. Ukupni iznos odgođenih poreznih obveza iznosi 105 milijuna kuna. Društva koja su koristila mjeru: INA, d.d., Crosco, naftni servisi d.o.o., STSI, Integrirani tehnički servisi d.o.o., Hostin d.o.o., INA Maloprodajni servisi d.o.o., Petrol d.d., Plavi tim d.o.o. i INA Vatrogasni servisi d.o.o.
Također, korištena je i mjera odgode plaćanja PDV-a za iznos dospjele porezne obveze koja je veća od iznosa za koji bi bio zadužen da je porezni obveznik obračunao porez na dodanu vrijednost u skladu s postupkom oporezivanja prema naplaćenim naknadama, te mjera iskazivanja PDV-a pri uvozu kao obračunske kategorije. Efekt mjera nije relevantan zbog privremenog karaktera ovih mjera. Društva koja su koristila mjere: INA, d.d., Crosco, naftni servisi d.o.o., STSI, Integrirani tehnički servisi d.o.o., INA Maloprodajni servisi d.o.o. i Hostin d.o.o. Crosco, naftni servisi d.o.o. je koristio mjeru djelomičnog otpisa odgođenih poreznih obveza u iznosu od 8 milijuna kuna.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
11. OPOREZIVANJE (NASTAVAK)
|
INA, d.d. |
Ispravak vrijednosti kratkotrajne imovine |
Ispravak vrijednosti materijalne i nematerijalne imovine |
Obračun amortizacije prethodno vrijednosno usklađene imovine |
Ostala rezerviranja |
Ispravak vrijednosti financijskih ulaganja |
Porezni gubici |
Ukupno |
|
Stanje 1. siječnja 2020. godine |
44 |
1.311 |
(723) |
129 |
1 |
167 |
929 |
|
Knjiženo u glavnicu za tekuću godinu |
- |
- |
- |
- |
8 |
- |
8 |
|
Ukidanje privremenih razlika |
(3) |
(18) |
(75) |
(28) |
- |
(126) |
(250) |
|
Stvaranje privremenih razlika |
8 |
113 |
- |
27 |
6 |
213 |
367 |
|
Stanje 31. prosinca 2020. godine |
49 |
1.406 |
(798) |
128 |
15 |
254 |
1.054 |
|
Knjiženo u glavnicu za tekuću godinu |
- |
- |
- |
1 |
(17) |
- |
(16) |
|
Ukidanje privremenih razlika |
(7) |
(17) |
(60) |
(31) |
(2) |
(248) |
(365) |
|
Stvaranje privremenih razlika |
7 |
41 |
- |
76 |
2 |
- |
126 |
|
Stanje 31. prosinca 2021. godine |
49 |
1.430 |
(858) |
174 |
(2) |
6 |
799 |
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
12. (GUBITAK)/ZARADA PO DIONICI
|
INA Grupa |
||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
|
|
Osnovni i razrijeđeni dobit /(gubitak) po dionici (kune po dionici) |
131,25 |
(113,82) |
|
Zarada |
INA Grupa |
|
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
|
|
Zarada/(Gubitak) za izračun osnovne zarade po dionici |
1.312 |
(1.138) |
|
1.312 |
(1.138) |
|
|
Broj dionica |
INA Grupa |
|
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
|
|
Broj dionica |
Broj dionica |
|
|
Ponderirani prosječni broj običnih dionica za izračun osnovne zarade po dionici (u milijunima) |
10 |
10 |
Dana 18. lipnja 2021. godine održana je Redovna godišnja skupština INA d.d., te odluka o isplati dividende nije donesena.
Dana 26. kolovoza 2020. godine održana je Redovna godišnja skupština INA, d.d. te je donesena odluka o isplati dividende u iznosu od 623 milijuna kuna (62,27 kuna po dionici). Isplata dividende u iznosu 62,27 kuna po dionici izvršena je 25. rujna 2020. prema svim dioničarima, osim dva najveća koji su se složili da se njihov dio dividende isplati do 15. siječnja 2021. godine, kako bi podržali novčani tok Društva.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
13. NEMATERIJALNA IMOVINA
|
INA Grupa |
Naftna i |
|
Softveri |
Patenti, licence |
Nematerijalna |
Goodwill |
Ukupno |
|
|
Stanje 1. siječnja 2020. godine |
245 |
105 |
66 |
67 |
152 |
635 |
||
|
Povećanja |
13 |
- |
- |
56 |
- |
69 |
||
|
Amortizacija |
- |
(42) |
(3) |
- |
- |
(45) |
||
|
Preračun koncesija u stranoj valuti |
(2) |
- |
- |
- |
- |
(2) |
||
|
Otpisi i umanjenja |
(1) |
- |
(1) |
- |
(94) |
(96) |
||
|
Emisijske jedinice (neto) |
|
- |
- |
(32) |
- |
- |
(32) |
|
|
Prijenos |
(46) |
13 |
1 |
(12) |
- |
(44) |
||
|
Stanje 31. prosinca 2020. godine |
209 |
|
76 |
31 |
111 |
58 |
485 |
|
|
Povećanja |
66 |
- |
- |
57 |
- |
123 |
||
|
Amortizacija |
- |
(55) |
(3) |
- |
- |
(58) |
||
|
Preračun koncesija u stranoj valuti |
2 |
- |
- |
- |
- |
2 |
||
|
Otpisi i umanjenja |
(40) |
- |
- |
- |
(30) |
(70) |
||
|
Emisijske jedinice (neto) |
- |
- |
(20) |
- |
- |
(20) |
||
|
Prijenos |
- |
63 |
8 |
(84) |
- |
(13) |
||
|
Stanje 31. prosinca 2021. godine |
237 |
|
84 |
16 |
84 |
28 |
449 |
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
13. NEMATERIJALNA IMOVINA (NASTAVAK)
|
INA, d.d. |
Naftna i |
Softveri |
Patenti, licence |
Nematerijalna |
Ukupno |
|
Stanje 1. siječnja 2020. godine |
196 |
104 |
56 |
64 |
420 |
|
Povećanja |
13 |
- |
- |
54 |
67 |
|
Amortizacija |
- |
(42) |
(1) |
- |
(43) |
|
Preračun koncesija u stranoj valuti |
(2) |
- |
- |
- |
(2) |
|
Otpisi i umanjenja |
(1) |
- |
- |
- |
(1) |
|
Emisijske jedinice (neto) |
- |
- |
(32) |
- |
(32) |
|
Prijenos |
(46) |
13 |
2 |
(12) |
(43) |
|
Utjecaj spajanje ovisnog društva |
49 |
- |
- |
- |
49 |
|
Stanje 31. prosinca 2020. godine |
209 |
75 |
25 |
106 |
415 |
|
Povećanja |
66 |
- |
- |
56 |
122 |
|
Amortizacija |
- |
(54) |
(3) |
- |
(57) |
|
Preračun koncesija u stranoj valuti |
2 |
- |
- |
- |
2 |
|
Otpisi i umanjenja |
(40) |
- |
- |
- |
(40) |
|
Emisijske jedinice (neto) |
- |
- |
(20) |
- |
(20) |
|
Prijenos |
- |
63 |
8 |
(81) |
(10) |
|
Ostalo |
- |
1 |
- |
(1) |
- |
|
Stanje 31. prosinca 2021. godine |
237 |
85 |
10 |
80 |
412 |
INA - INDUSTRIJA NAFTE d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
13. NEMATERIJALNA IMOVINA (NASTAVAK)
Goodwill
|
Ulaganje Crosca, d.o.o. u Rotary Zrt. Mađarska |
|
|
|
|
|
|
INA Grupa |
|
|
|
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
|
Nabavna vrijednost |
|
202 |
202 |
|
Akumulirani gubici zbog umanjene vrijednosti |
|
(174) |
(144) |
|
Neto knjigovodstvena vrijednost |
|
28 |
58 |
Na kraju 2021. godine napravljen je test na umanjenje goodwilla koji se odnosi na društvo Rotary Zrt. pri čemu je test pokazao da je potrebno umanjenje vrijednosti od 30 milijuna kuna uslijed nastupa izvanrednih okolnosti na tržištu nafte i naftnih derivata.
Nadoknadivi iznos poslovanja društva Rotary Zrt. na dan 31. prosinca 2021. određuje se na temelju izračuna vrijednosti u upotrebi korištenjem projekcija novčanog toka temeljenog na financijskim planovima odobrenim od strane Uprave društva za razdoblje od pet godina. Diskontna stopa koja se primjenjuje na procjene novčanih tokova je 6,6% (u 2020. godini 8,1%) i novčani tokovi nakon razdoblja od pet godina uzimaju u obzir iskorištene dane imovine društva Rotary Zrt., prosječne dnevne cijene temeljene na dosadašnjim iskustvima i budućim predviđanjima u projekcijskom razdoblju. Stope rasta temelje se na predviđanjima rasta industrije i pretpostavkama segmenta Istraživanja i proizvodnje nafte i plina, pri čemu za ovaj konkretan slučaj sukladno očekivanjima nije predviđena stopa rasta u dugom roku. Također, troškovi su definirani u skladu s korištenjem imovine.
Izračun neto sadašnje vrijednosti društva Rotary Zrt. je najosjetljiviji na sljedeće pretpostavke:
Promjene procjena ovih pretpostavki utjecale bi na neto sadašnju vrijednost (NSV) jedinica koje generiraju novac kroz utjecaj na vrijednost umanjenja priznatih u vezi s neto utrživom vrijednosti društva Rotary Zrt. Analiza osjetljivosti ključnih pretpostavki korištenih u testu umanjenja pokazuje sljedeće učinke:
Predviđene
dnevne cijene i iskorišteni dani temelje se na procjenama Uprave i dostupnim tržišnim
podatcima. Diskontne stope predstavljaju trenutnu tržišnu procjenu rizika
specifičnih za društvo Rotary Zrt., uzimajući u obzir vremensku vrijednost
novca i pojedinačne rizike predmetne imovine koji nisu uključeni u procjene
novčanog toka.
INA - INDUSTRIJA NAFTE d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
14. NEKRETNINE, POSTROJENJA I OPREMA
|
INA Grupa |
Istraživanje i proizvodnja |
Rafinerije i marketing |
Korporativno i ostalo |
Ukupno |
|
Stanje 31. prosinca 2020. godine |
||||
|
Nabavna vrijednost |
45.757 |
23.987 |
5.931 |
75.675 |
|
Ispravak vrijednosti |
41.416 |
17.709 |
4.850 |
63.975 |
|
Neto knjigovodstvena vrijednost |
4.341 |
6.278 |
1.081 |
11.700 |
|
Stanje 31. prosinca 2021. godine |
||||
|
Nabavna vrijednost |
46.104 |
24.774 |
5.609 |
76.487 |
|
Ispravak vrijednosti |
42.190 |
18.246 |
4.622 |
65.058 |
|
Neto knjigovodstvena vrijednost |
3.914 |
6.528 |
987 |
11.429 |
|
INA, d.d. |
Istraživanje i proizvodnja |
Rafinerije i marketing |
Korporativno i ostalo |
Ukupno |
|
Stanje 31. prosinca 2020. godine |
||||
|
Nabavna vrijednost |
46.157 |
22.650 |
1.885 |
70.692 |
|
Ispravak vrijednosti |
41.642 |
17.017 |
1.616 |
60.275 |
|
Neto knjigovodstvena vrijednost |
4.515 |
5.633 |
269 |
10.417 |
|
Stanje 31. prosinca 2021. godine |
||||
|
Nabavna vrijednost |
46.491 |
23.437 |
1.895 |
71.823 |
|
Ispravak vrijednosti |
42.460 |
17.551 |
1.652 |
61.663 |
|
Neto knjigovodstvena vrijednost |
4.031 |
5.886 |
243 |
10.160 |
INA - INDUSTRIJA NAFTE d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
14. NEKRETNINE, POSTROJENJA I OPREMA (NASTAVAK)
|
INA Grupa |
Naftna i plinska polja |
Zemljište i građevinski objekti |
Postrojenja i oprema |
Vozila i uredska oprema |
Sredstva zajedničke potrošnje |
Investicije u tijeku |
Ukupno |
|
Nabavna vrijednost |
|||||||
|
Stanje 1. siječnja 2020. godine |
41.903 |
13.065 |
15.291 |
2.548 |
44 |
2.261 |
75.112 |
|
Povećanja |
384 |
- |
- |
- |
- |
829 |
1.213 |
|
Promjene u kapitaliziranim troškovima dekomisije |
21 |
- |
- |
- |
- |
- |
21 |
|
Aktiviranje, prijenos |
1.003 |
263 |
427 |
178 |
- |
(1.871) |
- |
|
Prijenos na imovinu namijenjenu prodaji |
- |
(40) |
(142) |
(6) |
- |
- |
(188) |
|
Donos sa dugotrajne nematerijalne imovine |
81 |
2 |
2 |
- |
- |
(6) |
79 |
|
Otuđenja |
(2) |
(46) |
(148) |
(32) |
- |
(2) |
(230) |
|
Tečajne razlike, retranslacija inozemnog poslovanja |
(36) |
(209) |
(73) |
(14) |
- |
- |
(332) |
|
Ostalo |
- |
- |
2 |
(2) |
- |
- |
- |
|
Stanje 31. prosinca 2020. godine |
43.354 |
13.035 |
15.359 |
2.672 |
44 |
1.211 |
75.675 |
|
Povećanja |
515 |
- |
- |
- |
- |
960 |
1.475 |
|
Promjene u kapitaliziranim troškovima dekomisije |
(134) |
- |
- |
- |
- |
- |
(134) |
|
Aktiviranje, prijenos |
2 |
132 |
356 |
82 |
- |
(559) |
13 |
|
Prijenos na imovinu namijenjenu prodaji |
- |
(4) |
- |
(1) |
- |
- |
(5) |
|
Otuđenja |
(76) |
(78) |
(343) |
(27) |
- |
(45) |
(569) |
|
Tečajne razlike, retranslacija inozemnog poslovanja |
37 |
- |
2 |
- |
- |
- |
39 |
|
Ostala kretanja |
- |
(9) |
10 |
(8) |
- |
- |
(7) |
|
Stanje 31. prosinca 2021. godine |
43.698 |
13.076 |
15.384 |
2.718 |
44 |
1.567 |
76.487 |
INA - INDUSTRIJA NAFTE d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
14. NEKRETNINE, POSTROJENJA I OPREMA (NASTAVAK)
b) Po vrsti imovine (nastavak)
|
INA Grupa |
Naftna i plinska polja |
Zemljište i građevinski objekti |
Postrojenja i oprema |
Vozila i uredska oprema |
Sredstva zajedničke potrošnje |
Investicije u tijeku |
Ukupno |
|
Stanje 1. siječnja 2020. godine |
38.630 |
9.527 |
11.915 |
2.244 |
40 |
189 |
62.545 |
|
Amortizacija tekuće godine |
721 |
197 |
578 |
76 |
- |
- |
1.572 |
|
Umanjenja |
151 |
105 |
322 |
3 |
- |
5 |
586 |
|
Povrat umanjenja |
(96) |
- |
- |
- |
- |
- |
(96) |
|
Prijenos na imovinu namijenjenu prodaji |
- |
(30) |
(127) |
(5) |
- |
- |
(162) |
|
Prijenosi |
(10) |
24 |
(46) |
26 |
- |
42 |
36 |
|
Otuđenja |
(1) |
(39) |
(143) |
(32) |
- |
- |
(215) |
|
Tečajne razlike, retranslacija inozemnog poslovanja |
- |
(184) |
(108) |
(2) |
- |
- |
(294) |
|
Ostalo |
3 |
- |
1 |
(1) |
- |
- |
3 |
|
Stanje 31. prosinca 2020. godine |
39.398 |
9.600 |
12.392 |
2.309 |
40 |
236 |
63.975 |
|
Amortizacija tekuće godine |
743 |
233 |
432 |
90 |
- |
- |
1.498 |
|
Promjene u kapitaliziranim troškovima dekomisije |
46 |
- |
- |
- |
- |
- |
46 |
|
Umanjenja |
73 |
- |
14 |
- |
- |
9 |
96 |
|
Prijenos na imovinu namijenjenu prodaji |
- |
(1) |
- |
- |
(1) |
- |
(2) |
|
Prijenosi |
- |
22 |
- |
- |
- |
(22) |
- |
|
Otuđenja |
(74) |
(63) |
(343) |
(41) |
- |
(42) |
(563) |
|
Tečajne razlike, retranslacija inozemnog poslovanja |
- |
(1) |
20 |
(1) |
- |
- |
18 |
|
Ostala kretanja |
- |
(5) |
(4) |
(1) |
- |
- |
(10) |
|
Stanje 31. prosinca 2021. godine |
40.186 |
9.785 |
12.511 |
2.356 |
39 |
181 |
65.058 |
INA - INDUSTRIJA NAFTE d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
14. NEKRETNINE, POSTROJENJA I OPREMA (NASTAVAK)
b) Po vrsti imovine (nastavak)
|
INA Grupa |
Naftna i plinska polja |
Zemljište i građevinski objekti |
Postrojenja i oprema |
Vozila i uredska oprema |
Sredstva zajedničke potrošnje |
Investicije u tijeku |
Ukupno |
|
Neto knjigovodstvena vrijednost |
|
||||||
|
Stanje 31. prosinca 2021. godine |
3.512 |
3.291 |
2.873 |
362 |
5 |
1.386 |
11.429 |
|
Stanje 31. prosinca 2020. godine |
3.956 |
3.435 |
2.967 |
363 |
4 |
975 |
11.700 |
INA - INDUSTRIJA NAFTE d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
14. NEKRETNINE, POSTROJENJA I OPREMA (NASTAVAK)
b) Po vrsti imovine (nastavak)
|
INA, d.d. |
Naftna i plinska polja |
Zemljište i građevinski objekti |
Postrojenja i oprema |
Vozila i uredska oprema |
Sredstva zajedničke potrošnje |
Investicije u tijeku |
Ukupno |
|
Nabavna vrijednost |
|||||||
|
Stanje 1. siječnja 2020. godine |
36.470 |
10.622 |
12.213 |
2.009 |
42 |
2.582 |
63.938 |
|
Povećanja |
380 |
- |
- |
- |
- |
792 |
1.172 |
|
Promjene u kapitaliziranim troškovima dekomisije |
25 |
- |
- |
- |
- |
- |
25 |
|
Retranslacija inozemnog poslovanja |
(37) |
- |
- |
- |
- |
- |
(37) |
|
Dokapitalizacija povezanog društva |
- |
(2) |
- |
- |
- |
- |
(2) |
|
Aktiviranje, prijenosi |
1.059 |
238 |
412 |
171 |
- |
(1.802) |
78 |
|
Smanjenja |
(2) |
(35) |
(19) |
(32) |
- |
(3) |
(91) |
|
Utjecaj spajanje ovisnog društva |
5.607 |
- |
32 |
- |
- |
- |
5.639 |
|
Ostalo |
- |
(30) |
- |
- |
- |
- |
(30) |
|
Stanje 31. prosinca 2020. godine |
43.502 |
10.793 |
12.638 |
2.148 |
42 |
1.569 |
70.692 |
|
Povećanja |
515 |
- |
- |
- |
- |
920 |
1.435 |
|
Promjene u kapitaliziranim troškovima dekomisije |
(163) |
- |
- |
- |
- |
- |
(163) |
|
Retranslacija inozemnog poslovanja |
37 |
- |
- |
- |
- |
- |
37 |
|
Dokapitalizacija povezanog društva |
- |
(1) |
- |
- |
- |
- |
(1) |
|
Aktiviranje, prijenosi |
2 |
105 |
350 |
71 |
- |
(518) |
10 |
|
Smanjenja |
(76) |
(3) |
(57) |
(14) |
- |
(45) |
(195) |
|
Utjecaj spajanje ovisnog društva |
- |
11 |
- |
- |
- |
- |
11 |
|
Ostala kretanja |
- |
(1) |
- |
(1) |
(1) |
- |
(3) |
|
Stanje 31. prosinca 2021. godine |
43.817 |
10.904 |
12.931 |
2.204 |
41 |
1.926 |
71.823 |
INA - INDUSTRIJA NAFTE d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
14. NEKRETNINE, POSTROJENJA I OPREMA (NASTAVAK)
b) Po vrsti imovine (nastavak)
|
|
Naftna i plinska polja |
Zemljište i građevinski objekti |
Postrojenja i oprema |
Vozila i uredska oprema |
Sredstva zajedničke potrošnje |
Investicije u tijeku |
Ukupno |
|
Ispravak vrijednosti |
|||||||
|
Stanje 1. siječnja 2020. godine |
33.210 |
7.792 |
10.000 |
1.746 |
39 |
191 |
52.978 |
|
Amortizacija tekuće godine |
707 |
186 |
497 |
74 |
- |
- |
1.464 |
|
Umanjenje |
151 |
74 |
217 |
1 |
- |
5 |
448 |
|
Povrat umanjenja |
(96) |
- |
- |
- |
- |
- |
(96) |
|
Dokapitalizacija povezanog društva |
- |
(2) |
- |
- |
- |
- |
(2) |
|
Prijenosi |
(14) |
28 |
(49) |
28 |
- |
42 |
35 |
|
Otuđenja |
(1) |
(30) |
(19) |
(32) |
- |
- |
(82) |
|
Utjecaj spajanje ovisnog društva |
5.516 |
- |
32 |
- |
- |
- |
5.548 |
|
Ostalo |
5 |
(23) |
- |
- |
- |
- |
(18) |
|
Stanje 31. prosinca 2020. godine |
39.478 |
8.025 |
10.678 |
1.817 |
39 |
238 |
60.275 |
|
Amortizacija tekuće godine |
758 |
174 |
442 |
75 |
- |
- |
1.449 |
|
Promjene u kapitaliziranim troškovima dekomisije |
39 |
- |
- |
- |
- |
- |
39 |
|
Umanjenje |
73 |
- |
- |
- |
- |
9 |
82 |
|
Dokapitalizacija povezanog društva |
- |
(1) |
- |
- |
- |
- |
(1) |
|
Prijenosi |
1 |
22 |
- |
(1) |
1 |
(23) |
- |
|
Otuđenja |
(74) |
(2) |
(58) |
(14) |
- |
(42) |
(190) |
|
Utjecaj spajanje ovisnog društva |
- |
10 |
- |
- |
- |
- |
10 |
|
Ostala kretanja |
- |
- |
1 |
(1) |
(1) |
- |
(1) |
|
Stanje 31. prosinca 2021. godine |
40.275 |
8.228 |
11.063 |
1.876 |
39 |
182 |
61.663 |
INA - INDUSTRIJA NAFTE d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
14. NEKRETNINE, POSTROJENJA I OPREMA (NASTAVAK)
b) Po vrsti imovine (nastavak)
|
|
Naftna i plinska polja |
Zemljište i građevinski objekti |
Postrojenja i oprema |
Vozila i uredska oprema |
Sredstva zajedničke potrošnje |
Investicije u tijeku |
Ukupno |
|
Neto knjigovodstvena vrijednost |
|
||||||
|
Stanje 31. prosinca 2021. godine |
3.542 |
2.676 |
1.868 |
328 |
2 |
1.744 |
10.160 |
|
Stanje 31. prosinca 2020. godine |
4.024 |
2.768 |
1.960 |
331 |
3 |
1.331 |
10.417 |
Sposobnost Društva i Grupe ostvarivati neto knjigovodstvenu vrijednost imovine vezane uz naftu i plin u budućnosti (vidi gore točku 14b) ovisi o preostalim komercijalnim rezervama nafte i plina. Tijekom 2021. godine, u Istraživanju i proizvodnji izradili su procjenu preostalih količina Dokazanih i Vjerojatnih rezervi nafte i plina Društva koje su komercijalno povrative.
Zbog razvoja političkih događaja u Hrvatskoj od 1990. godine, pojedine općinske zemljišne knjige nisu u potpunosti sređene. Društvo je u tijeku postupka uknjižbe, putem općinskih sudova u Hrvatskoj. Do datuma izdavanja ovih financijskih izvještaja Društvu nije postavljen nikakav zahtjev glede dokaza prava vlasništva nad tom imovinom.
Sredstva zajedničke potrošnje odnose se na stanove za zaposlene u Društvu i u nekima ovisnim društvima.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
U okviru preispitivanja, Uprava je identificirala i ocijenila pokazatelje umanjenja u skladu s MRS-om 36. Test umanjenja vrijednosti proveden je na imovini na kojoj su identificirani indikatori umanjenja vrijednosti.
U INA Grupi evidentirano je umanjenja vrijednosti imovine na dan 31. prosinca 2021. godine u iznosu 14 milijun kuna i vrijednosnog usklađenja nekretnina, postrojenja i opreme u iznosu 82 milijuna kuna (2020.: godine: INA Grupa 494 milijuna kuna, INA, d.d. 350 milijuna kuna).
a) Unutar Istraživanja i proizvodnje identificirana su dva polja - Annamaria (NACA- jedinica koje generira novac) i Žutica s negativnom revizijom preostalih 2P rezervi iznad 1 MMboe što se smatra pragom materijalnosti na razini imovine. Za navedena dva polja izrađen je test umanjenja vrijednosti koji je pokazao da nema potrebe za umanjenjem budući da su njihovi proizvodni profili još uvijek veliki i polja generiraju NPV iznad neto knjigovodstvene vrijednosti. Pretpostavke cijene nafte i plina korištene u modelima vrijednosti u upotrebi korištenim u svrhu testiranja umanjenja vrijednosti bile su sljedeće: 50 do 90 USD/barel i 16 do 27 EUR/MWh za plin za godine od 2020. do 2050.
Na temelju vanjskog okruženja, stabilnog poslovanja i općeg poboljšanja gospodarske aktivnosti u odnosu na 2020. godinu pogođenu COVID-om, potreba za umanjenjem vrijednosti nekretnina, postrojenja i opreme nije utvrđena u postupku procjene pokazatelja i testiranja umanjenja vrijednosti, stoga u 2021. godini nije zabilježeno umanjenje vrijednosti ili ukidanje umanjenja vrijednosti.
Istraživanje i proizvodnja nafte i plina evidentirali su otpis negativnih bušotina na materijalnoj imovini u iznosu od 73 milijuna kuna (Bunjani 1 - 34 milijuna kuna, Đeletovci 2 - 25 milijuna kuna, Velika Ciglena 2 - 12 milijuna kuna, Ostalo - 2 milijuna kuna), (2020.: 57 milijuna kuna).
b) Rafinerije i Marketing, Usluge kupcima i maloprodaja evidentirali su vrijednosno usklađenje dugotrajne materijalne imovine u iznosu 9 milijuna kuna (2020.: 295 milijuna kuna).
c) Korporativno i ostalo bilježi umanjenje vrijednosti imovine društva CROSCO, d.o.o u vrijednosti 8 milijuna kuna i Rotary u vrijednosti 6 milijuna kuna (2020.: 140 milijuna kuna).
Diskontne stope korištene u tekućoj procjeni 2021. godine i procjeni 2020. godine su specifične za imovinu i iznose kako slijedi:
|
|
prosinac 2021. |
|
prosinac 2020. |
|
|
Istraživanje i proizvodnja |
|
|
|
|
|
Hrvatska |
7,2% |
|
8,1% |
|
|
|
|
|
|
|
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
14. NEKRETNINE, POSTROJENJA I OPREMA (NASTAVAK)
Kapitalizirani interni rad predstavlja sve izravne troškove rada koji se mogu identificirati ili povezati s njima i koji se mogu pravilno dodijeliti izgradnji, preinakama ili ugradnji određenih stavki kapitalne imovine i kao takve se amortiziraju. INA Grupa je kapitalizirala interni rad u 2021. godini u iznosu od 29 milijuna kuna (2020.: 27 milijuna kuna). U 2021. godini INA, d.d. je kapitalizirala interni rad u vrijednosti od 29 milijuna kuna (2020.: 27 milijuna kuna).
Grupa je provjerila ostatak vrijednosti za potrebe obračuna amortizacije imajući u vidu izmijenjenu definiciju ostatka vrijednosti koju donosi MRS 16 i nije bilo potrebe za prilagođavanjem ostatka vrijednosti za tekuću i prethodnu godinu. Korisni vijek za obračun dekomisije je ažuriran kako bi se uskladio sa ekonomskim vijekom polja.
Uprava očekuje da će transakcija prodaje završiti unutar sljedećih dvanaest mjeseci.
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
||||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
||
|
Imovina namijenjena prodaji |
|||||
|
Nekretnine, postrojenja i oprema |
13 |
30 |
- |
7 |
|
|
Imovina klasificirana kao namijenjena prodaji |
13 |
30 |
- |
7 |
|
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
15. ULAGANJA U OVISNA DRUŠTVA (u odvojenim financijskim izvještajima INA, d.d.)
|
INA, d.d. |
||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
|
|
Ulaganja u ovisna društava |
1.826 |
1.827 |
|
INA, d.d. |
||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
|
|
Ulaganja u ovisna društva na dan 1. siječnja |
1.827 |
2.089 |
|
Petrol Rijeka - pripajanje u INA d.d. |
(4) |
- |
|
Holdina Sarajevo d.o.o. - dokapitalizacija |
3 |
2 |
|
INA Adria - pripajanje u INA, d.d. |
- |
(264) |
|
Stanje 31. prosinca 2021. godine |
1.826 |
1.827 |
U 2021. godini evidentirana su sljedeće promjene na ulaganjima u ovisna društva:
Temeljem rješenja Trgovačkog suda od 2. siječnja 2021. godine u knjigama INA, d.d. evidentirano je pripajanje društva Petrol Jurdani d.d.
Dana 1. prosinca 2021. provedeno je povećanje temeljnog kapitala u društvu Holdina Sarajevo d.o.o. uknjižbom vlasništva nad jednom nekretninom. U knjigama INA, d.d. isknjižena je imovina u vrijednosti 100 tisuća kuna, dok je udjel u Holdini Sarajevo povećan za procijenjenu vrijednost 3 milijuna kuna. Razlika od 3 milijuna kuna je priznata unutar ostalih poslovnih prihoda.
Sljedeće promjene na ulaganjima u ovisna društva evidentirane su u 2020. godini:
Temeljem rješenja Trgovačkog suda od 2. siječnja 2020. godine u knjigama INA, d.d. evidentirano je pripajanje društva INA Jadran d.o.o.
Temeljem rješenja Trgovačkog suda od 1. rujna 2020. godine evidentirano je pripajanje društva INA Adria d.o.o. Neto udjel u knjigama INA, d.d. u trenutku pripajanja iznosio je 265 milijuna kuna, te je zatvoren zadržanom dobiti donesenom u knjige INA, d.d. Neto efekt transakcije iznosi 75 milijuna kuna.
Dana 7. listopada 2020. godine provedeno je povećanje temeljnog kapitala u društvu Holdina Sarajevo d.o.o. uknjižbom vlasništva nad jednom nekretninom.
U knjigama INA, d.d. isknjižena je imovina u vrijednosti 0,2 milijuna kuna, dok je udjel u Holdini Sarajevo povećan za procijenjenu vrijednost 2,2 milijuna kuna. Razlika od 2 milijuna kuna je priznata unutar ostalih poslovnih prihoda.
U nastavku su navedena ovisna društva u kojima Društvo ima udjel (*ovisno društvo u izravnom vlasništvu Društva):
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
15. ULAGANJA U OVISNA DRUŠTVA (u odvojenim financijskim izvještajima INA, d.d.) (NASTAVAK)
|
Struktura Grupe |
||||
|
Naziv ovisnog društva |
Osnovna djelatnost |
Mjesto osnutka i poslovanja |
Udjel Grupe u vlasništvu i glasačkim pravima |
|
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
|||
|
Tehnološki servisi |
||||
|
CROSCO, naftni servisi d.o.o. |
Naftni servisi |
Hrvatska |
100% |
100% |
|
Crosco B.V. |
Naftni servisi |
Nizozemska |
100% |
100% |
|
NORDIC SHIPPING LIMITED |
Iznajmljivanje platformi |
Maršalovi otoci |
100% |
100% |
|
SEA HORSE SHIPPING Inc |
Iznajmljivanje platformi |
Maršalovi otoci |
100% |
100% |
|
Rotary Zrt. |
Naftni servisi |
Mađarska |
100% |
100% |
|
CROSCO UKRAINE LLC. |
Naftni servisi |
Ukrajina |
100% |
100% |
|
Crosco S.A. DE C.V. |
Naftni servisi |
Meksiko |
99,90% |
99,90% |
|
ROTARY D&WS S.R.L. |
Naftni servisi |
Rumunjska |
100% |
100% |
|
Turizam |
||||
|
*Hostin d.o.o. |
Gospodarenje nekretninama, turizam |
Hrvatska |
100% |
100% |
|
Pomoćne usluge |
||||
|
STSI Integrirani tehnički servisi d.o.o. |
Tehnički servisi |
Hrvatska |
100% |
100% |
|
*Top Računovodstvo Servisi d.o.o. |
Računovodstvene usluge |
Hrvatska |
100% |
100% |
|
Plavi tim d.o.o. |
Informatičke usluge |
Hrvatska |
100% |
100% |
|
*INA Vatrogasni Servisi d.o.o. |
Vatrogasna djelatnost |
Hrvatska |
100% |
100% |
|
*INA Industrijski Servisi d.o.o. |
Holding |
Hrvatska |
100% |
100% |
|
Proizvodnja i trgovina |
||||
|
*INA MAZIVA d.o.o. |
Proizvodnja i trgovina mazivima |
Hrvatska |
100% |
100% |
|
Trgovina |
||||
|
*INA Slovenija d.o.o. Ljubljana |
Vanjska trgovina |
Slovenija |
100% |
100% |
|
*INA BH d.d. Sarajevo |
Vanjska trgovina |
Bosna i Hercegovina |
100% |
100% |
|
*Holdina d.o.o. Sarajevo |
Vanjska trgovina |
Bosna i Hercegovina |
100% |
100% |
|
*INA d.o.o. Beograd |
Vanjska trgovina |
Srbija |
100% |
100% |
|
*INA Kosovo d.o.o. |
Vanjska trgovina |
Kosovo |
100% |
100% |
|
*Adriagas S.r.l. Milano |
Projektiranje plinovoda |
Italija |
100% |
100% |
|
*INA Crna Gora d.o.o. Podgorica |
Vanjska trgovina |
Crna Gora |
100% |
100% |
|
*PETROL d.d. |
Trgovina |
Hrvatska |
- |
100% |
|
*CROPLIN d.o.o. |
Proizv. plina, distribucija plinovitih goriva |
Hrvatska |
100% |
100% |
|
*INA Maloprodajni servisi d.o.o. |
Obavljanje trgovačkog posredovanja na domaćem i inozemnom tržištu |
Hrvatska |
100% |
100% |
|
*ENERGOPETROL d.d. |
Trgovina na malo gorivima i mazivima |
Bosna i Hercegovina |
88,66% |
88,66% |
|
*INA BL d.o.o. Banja Luka |
Trgovina |
Bosna i Hercegovina |
100% |
100% |
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
15. ULAGANJA U OVISNA DRUŠTVA (u odvojenim financijskim izvještajima INA, d.d.) (NASTAVAK)
Na dan 31. prosinca 2021. i 31. prosinca 2020. godine, Croplin d.o.o. ima vlasnički udjel od 9,1% u Energo d.o.o. Rijeka i od 40% u Plinara Istočne Slavonije d.o.o. Vinkovci.
16. ULAGANJA U PRIDRUŽENA DRUŠTVA I ZAJEDNIČKI POTHVATI
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
|||||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
|||
|
Ulaganja u pridružena društva i zajednički pothvati |
245 |
254 |
245 |
254 |
||
|
245 |
254 |
245 |
254 |
|||
Osim ulaganja navedenih iznad, Društvo ima udjele u drugim društvima, kako slijedi:
|
INA Grupa i INA, d.d. |
|||||
|
Naziv društva |
Djelatnost |
Mjesto osnutka i zemlja poslovanja |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
|
|
Hayan Petroleum Company * |
Operativna kompanija (istraživanje, razvoj i proizvodnja nafte) |
Damask, Sirija |
50% |
50% |
|
|
ED INA d.o.o. Zagreb* |
Istraživanje, razrada i proizvodnja ugljikovodika |
Zagreb, Hrvatska |
50% |
50% |
|
|
Marina Petroleum Company* |
Istraživanje i proizvodnja nafte |
Kairo, Egipat |
50% |
50% |
|
|
TERRA MINERALNA GNOJIVA d.o.o. |
Kupnja i prodaja robe |
Zagreb, Hrvatska |
50% |
50% |
|
|
Belvedere d.d. |
Hotelijerstvo |
Dubrovnik, Hrvatska |
31,80% |
31,80% |
|
|
ELEKTROMETAL d.d |
Instalacija i montaža, proizvodnja vatrootpornih elemenata, distribucija plina |
Bjelovar, Hrvatska |
30,75% |
30,75% |
|
*ulaganja koja su zajednička upravljanja u INA, d.d. i INA Grupa
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
16. ULAGANJA U PRIDRUŽENA DRUŠTVA I ZAJEDNIČKI POTHVATI (NASTAVAK)
Nematerijalno pridružena društva i zajednički pothvati su sljedeća: Hayan Petroleum Company, Belvedere d.d., ED - INA d.o.o. Zagreb, Marina Petroleum Company i ELEKTROMETAL d.d.
Sljedeća tablica u ukupnom iznosu prikazuje financijske podatke o svim pojedinačno nematerijalnim pridruženim društvima i zajedničkim pothvatima u kojima Grupa ima udjele:
|
INA Grupa i INA, d.d. |
|||
|
31. prosinca 2021. |
|
31. prosinca 2020. |
|
|
Ukupna knjigovodstvena vrijednost udjela u pojedinačno pridruženim društvima i zajedničkim pothvatima |
- |
- |
|
|
Udjel Grupe u dobiti nematerijalno pridruženih društava i zajedničkim pothvatima |
- |
- |
|
|
Udjel Grupe u ostaloj sveobuhvatnoj dobiti |
- |
- |
|
|
Udjel Grupe u ukupnoj sveobuhvatnoj dobiti |
- |
- |
|
Temeljem rješenja Trgovačkog suda od 7. listopada 2020. godine dokapitalizirano je društvo Terra mineralna gnojiva d.o.o. u iznosu 100 tisuća kuna.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
16. ULAGANJA U PRIDRUŽENA DRUŠTVA I ZAJEDNIČKI POTHVATI (NASTAVAK)
|
Sažetak izvještaja o financijskom položaju i sveobuhvatnoj dobiti u Terra mineralna gnojiva d.o.o. - konsolidirano (INA, d.d. 50% udjela) |
|||
|
Mjesto osnutka i sjedište poslovanja |
Zagreb, Republika Hrvatska |
Zagreb, Republika Hrvatska |
|
|
2021.* |
2020.* |
||
|
Dugotrajna imovina |
616 |
589 |
|
|
Kratkotrajna imovina |
902 |
894 |
|
|
Dugoročne obveze |
(115) |
(206) |
|
|
Kratkoročne obveze |
(749) |
(590) |
|
|
Neto imovina |
654 |
687 |
|
|
Udio Grupe u imovini |
178 |
187 |
|
|
Goodwill |
67 |
67 |
|
|
Knjigovodstveni iznos ulaganja |
245 |
254 |
|
|
Prihod iz osnovne djelatnosti |
1.521 |
1.423 |
|
|
Dobit iz osnovne djelatnosti |
17 |
330 |
|
|
Neto dobit |
(33) |
346 |
|
|
Neto dobit pripisana Terra mineralna gnojiva d.o.o. nakon nekontrolirajućeg udjela |
(18) |
188 |
|
|
Udio INA, d.d. u dobiti (50%) |
(9) |
94 |
|
|
Udio INA Grupe u dobiti |
(9) |
94 |
|
|
* zadnji dostupni podaci su iz rujna |
|||
17. OSTALA ULAGANJA
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
|||||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
|||
|
Financijska imovina po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka |
10 |
10 |
8 |
8 |
||
|
Depoziti |
7 |
7 |
7 |
7 |
||
|
Dani dugoročni krediti ovisnim društvima |
- |
- |
632 |
752 |
||
|
17 |
17 |
647 |
767 |
|||
Ukupni iznos danih dugoročnih kredita je plasiran ovisnim društvima (vidi bilješku 37).
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
|
INA Grupa |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
|
|
Potraživanje po dugoročnom ugovoru |
517 |
461 |
|
|
Predujmovi za nekretnine, postrojenja i opremu |
281 |
336 |
|
|
Potraživanja po stambenim kreditima |
19 |
28 |
|
|
Predujmovi za nematerijalnu imovinu |
10 |
18 |
|
|
Ostala dugoročna potraživanja |
8 |
- |
|
|
835 |
843 |
||
|
INA, d.d. |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
|
|
Potraživanje po dugoročnom ugovoru |
517 |
461 |
|
|
Predujmovi za nekretnine, postrojenja i opremu |
279 |
334 |
|
|
Potraživanja po stambenim kreditima |
19 |
28 |
|
|
Predujmovi za nematerijalnu imovinu |
10 |
18 |
|
|
Dugoročna potraživanja od ovisnih društava |
9 |
9 |
|
|
834 |
850 |
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
19. DUGOTRAJNA FINANCIJSKA IMOVINA
|
Vlasnički instrumenti |
|||||
|
INA Grupa i INA, d.d. |
|||||
|
Ime društva |
Djelatnost |
Mjesto osnivanja i djelatnosti |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
|
|
Jadranski Naftovod d.d. |
Posjedovanje i upravljanje naftovodom |
Zagreb, Hrvatska |
11,795% |
11,795% |
|
|
OMV Slovenija d.o.o. Koper |
Trgovina naftom i naftnim derivatima |
Koper, Slovenija |
7,75% |
7,75% |
|
|
Plinara d.o.o. Pula |
Distribucija i trgovanje plinovitim gorivima |
Pula, Hrvatska |
49,00% |
49,00% |
|
|
BINA-FINCOM d.d. Zagreb |
Izgradnja autocesta i drugih cesta, uzletišta u zračnim lukama |
Zagreb, Hrvatska |
5,00% |
5,00% |
|
|
HOC Bjelolasica d.o.o. Ogulin |
Rad sportskih objekata |
Ogulin, Hrvatska |
7,17% |
7,17% |
|
|
2021. |
2020. |
||||
|
Stanje na početku godine za Jadranski Naftovod d.d. |
511 |
559 |
|||
|
Priznavanje promjene vrijednosti kroz ostalu sveobuhvatnu dobit, bruto vrijednost |
95 |
(48) |
|||
|
Stanje na kraju godine za Jadranski Naftovod d.d. |
606 |
511 |
|||
|
Ostala ulaganja |
49 |
49 |
|||
|
Stanje ulaganja u dugotrajnu financijsku imovinu na kraju godine |
655 |
560 |
|||
Kao što je objašnjeno u bilješci 37, značajan dio poslovnih prihoda JANAF-a d.d. ostvaren je poslovanjem s INA, d.d.
INA, d.d. i MOL Plc. potpisali su ugovor o preuzimanju OMV-ovog 92,25% udjela u OMV Slovenija d.o.o. Transakcija uključuje 120 benzinskih postaja diljem Slovenije, te veleprodaju preuzete tvrtke. INA, d.d. već ima 7,75% udjela u OMV Slovenija d.o.o. te u skladu sa ugovorom s MOL-om potpisanim 14. rujna 2021. INA, d.d. povećat će svoj udio sa sadašnjih 7,75% na 33%. Transakcija podliježe odobrenja tijela za tržišno natjecanje, koje se očekuje 2022. godine.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
20. ZALIHE
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
||||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
||
|
Roba |
636 |
326 |
588 |
275 |
|
|
Gotovi rafinerijski proizvodi |
530 |
459 |
457 |
419 |
|
|
Sirova nafta |
380 |
251 |
380 |
252 |
|
|
Nedovršena proizvodnja |
286 |
221 |
284 |
219 |
|
|
Sirovine |
175 |
195 |
124 |
150 |
|
|
Rezervni dijelovi i sitan inventar |
139 |
172 |
80 |
84 |
|
|
2.146 |
1.624 |
1.913 |
1.399 |
||
Zalihe se mjere po trošku ili neto utrživoj vrijednosti, ovisno o tome što je niže.
Tijekom 2021. godine, 9 milijuna kuna priznat je kao ukidanje vrijednosnog usklađenja robe za INA Grupu i INA, d.d. (2020.: vrijednosno usklađenje 3 milijuna kuna za INA Grupu i INA, d.d.). Ovo vrijednosno usklađenje i ukidanje vrijednosnog usklađenja robe priznaje se unutar linije „Nabavna vrijednost prodane robe“ u odvojenom i konsolidiranom računu dobiti i gubitka.
21. POTRAŽIVANJA OD KUPACA, NETO
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
||||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
||
|
Potraživanja od kupaca |
2.375 |
1.662 |
1.989 |
1.164 |
|
|
Ispravak vrijednosti potraživanja od kupaca |
(368) |
(456) |
(240) |
(298) |
|
|
2.007 |
1.206 |
1.749 |
866 |
||
Ispravak sumnjivih i spornih potraživanja:
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
||||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
||
|
Stanje na početku godine |
456 |
472 |
298 |
302 |
|
|
Dodatno povećanje ispravka vrijednosti |
12 |
65 |
10 |
64 |
|
|
Otpisano u toku godine |
(43) |
(18) |
(11) |
(10) |
|
|
Naplaćena otpisana potraživanja |
(57) |
(63) |
(57) |
(58) |
|
|
Stanje na kraju godine |
368 |
456 |
240 |
298 |
|
Potraživanja od kupaca, neto u tablici iznad za INA Grupu također uključuju potraživanja od povezanih strana u iznosu od 409 milijuna kuna na dan 31. prosinca 2021. godine, (2020. godine 151 milijuna kuna) sa povezanim stranama izvan INA Grupe (vidi bilješku 37).
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
22. OSTALA POTRAŽIVANJA
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
||||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
||
|
Potraživanja za fer vrednovanje |
48 |
70 |
48 |
70 |
|
|
Više plaćeni porezi |
41 |
31 |
9 |
9 |
|
|
Potraživanja od radilišta u inozemstvu |
35 |
33 |
35 |
33 |
|
|
Potraživanja za predujmove |
8 |
15 |
7 |
14 |
|
|
Ostala potraživanja |
32 |
43 |
19 |
29 |
|
|
164 |
192 |
118 |
155 |
||
23. OSTALA KRATKOTRAJNA IMOVINA
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
||||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
||
|
Predujmovi za carine, pristojbe i druge troškove |
50 |
40 |
23 |
16 |
|
|
Pozitivna fer vrijednost derivativa |
11 |
26 |
11 |
26 |
|
|
Ostala kratkotrajna potraživanja |
4 |
3 |
1 |
1 |
|
|
Dani kratkoročni krediti i depoziti |
2 |
2 |
9 |
20 |
|
|
Nedospjela naplata prihoda |
1 |
5 |
1 |
5 |
|
|
Kratkoročni dio dugoročnih danih kredita |
- |
- |
22 |
20 |
|
|
Ostalo |
11 |
13 |
7 |
10 |
|
|
79 |
89 |
74 |
98 |
||
24. NOVAC I NOVČANI EKVIVALENTI
Novac obuhvaća novac u blagajni i depozite po viđenju.
Novčani ekvivalenti jesu kratkotrajna, visoko likvidna ulaganja koja se mogu brzo konvertirati u poznate iznose novca i podložna su beznačajnom riziku promjena vrijednosti. Depoziti po viđenju su uplaćeni u financijskim institucijama te se mogu povući na zahtjev, bez prethodne obvezne najave te bez naplate naknade.
Kratkoročni depoziti su alocirani do tri mjeseca, no u slučaju potrebe mogu se povući i na zahtjev bez naplate kazne.
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
||||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
||
|
Depoziti po viđenju |
1.184 |
366 |
1.135 |
324 |
|
|
Depoziti do tri mjeseca |
1.389 |
2 |
1.389 |
- |
|
|
Novac u blagajni |
57 |
31 |
49 |
27 |
|
|
Novac i novčani ekvivalenti u izvještaju o financijskom položaju |
2.630 |
399 |
2.573 |
351 |
|
|
Dopuštena prekoračenja |
- |
5 |
- |
- |
|
|
Novac i novčani ekvivalenti u izvještaju o novčanom toku |
2.630 |
404 |
2.573 |
351 |
|
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
25. KRATKOROČNI DIO KORPORATIVNOG IZDANJA OBVEZNICA I OBVEZE PO BANKOVNIM KREDITIMA
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
||||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
||
|
Obveze po bankovnim kreditima |
1.143 |
2.085 |
938 |
1.873 |
|
|
Kratkoročni dio korporativnog izdanja obveznica |
2 |
- |
2 |
- |
|
|
1.145 |
2.085 |
940 |
1.873 |
||
|
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
|||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
||
|
Neosigurani bankovni krediti u USD |
498 |
557 |
498 |
557 |
|
|
Neosigurani bankovni krediti u EUR |
481 |
1.107 |
440 |
1.066 |
|
|
Neosigurani bankovni krediti u HRK |
153 |
402 |
- |
250 |
|
|
Neosigurani bankovni krediti u HUF |
11 |
19 |
- |
- |
|
|
Neosigurano korporativno izdanje obveznica u HRK |
2 |
- |
2 |
- |
|
|
1.145 |
2.085 |
940 |
1.873 |
||
Najznačajniji kratkoročni krediti na dan 31. prosinca 2021. godine su ugovori o kreditnim linijama za financiranje kupovine nafte i naftnih derivata (trade finance) sklopljeni s prvoklasnim svjetskim bankama, ugovori o okvirnim linijama namijenjeni odobravanju kredita te izdavanju bankovnih garancija i akreditiva s bankama u zemlji, te ugovori o kratkoročnim kreditnim linijama s inozemnim kreditorima.
Kratkoročni krediti su ugovoreni kao viševalutne linije uz varijabilne kamatne stope. Kratkoročni krediti INA, d.d. su neosigurani i ne sadrže ugovorene financijske pokazatelje.
Za osiguranje kratkoročnih kreditnih linija ovisnih društava INA Grupe su izdane korporativne garancije INA, d.d.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
26. OBVEZE PREMA DOBAVLJAČIMA, POREZI I DOPRINOSI I DRUGE KRATKOROČNE OBVEZE
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
||||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
||
|
Obveze prema dobavljačima |
2.143 |
1.426 |
1.857 |
1.104 |
|
|
Porez na dodanu vrijednost, trošarine i ostali porezi |
895 |
595 |
788 |
534 |
|
|
Ukalkulirane naknade za bonuse |
162 |
128 |
98 |
85 |
|
|
Obveze za plaće |
151 |
139 |
104 |
94 |
|
|
Obveze za predujmove |
68 |
36 |
62 |
26 |
|
|
Negativna fer vrijednost derivativa |
64 |
116 |
64 |
116 |
|
|
Doprinosi, porez iz i na plaće i prirezi |
43 |
42 |
21 |
20 |
|
|
Naknada za rudnu rentu |
42 |
19 |
42 |
19 |
|
|
Obveze za primljene depozite i kaucije po ponudama |
21 |
12 |
17 |
11 |
|
|
Ukalkulirani troškovi neiskorištenog godišnjeg odmora |
14 |
12 |
3 |
4 |
|
|
Ugovorne obveze |
11 |
22 |
- |
- |
|
|
Obveze za dividende |
- |
585 |
- |
585 |
|
|
Ostalo |
53 |
53 |
41 |
25 |
|
|
3.667 |
3.185 |
3.097 |
2.623 |
||
Po mišljenju Uprave, iskazani iznosi kratkoročnih obveza približni su njihovim fer vrijednostima.
Neto obveze prema dobavljačima također uključuju obveze prema povezanim stranama INA Grupe u iznosu od 151 milijuna kuna na dan 31. prosinca 2021. godine (2020.: 181 milijuna kuna) (vidi bilješku 37).
Ukalkulirani trošak neiskorištenog godišnjeg odmora određen je na temelju stvarnih podataka (broj radnika, neiskorišteni dani, plaće) koji se uzimaju u izračun.
Revizorska naknada za reviziju INA Grupe iznosi 3,4 milijuna kuna za 2021. godinu (2020.: 3 milijuna kuna). U 2021. godini revizor je proveo nerevizijsku uslugu u vezi s izvješćem o dogovorenim procedurama na računima i evidencijama za područje Sahare North Bahariya u iznosu od 0,2 milijuna kuna.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
27. DUGOROČNI DUG
Ugovoreni dugoročni krediti mogu se koristiti u različitim stranim valutama i podliježu različitim kamatnim stopama. Dugoročni krediti INA, d.d. su neosigurani i sadrže ugovorene financijske pokazatelje koji su ispunjeni.
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
|||||||||
|
Svrha duga |
Valuta duga |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
Korporativno izdanje obveznica |
HRK |
1.983 |
|
- |
1.983 |
|
- |
|||
|
Krediti prema povezanim društvima |
- |
|
- |
129 |
|
- |
||||
|
Ukupni dugoročni dug |
1.983 |
- |
2.112 |
- |
||||||
|
Dio koji dospijeva u roku od jedne godine |
- |
- |
- |
- |
||||||
|
Ukupni dugoročni dug |
1.983 |
- |
2.112 |
- |
||||||
Neotplaćeni dug Grupe je kako slijedi:
|
INA Grupa |
Prosječna ponderirana kamatna stopa |
Prosječna ponderirana kamatna stopa |
||||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
|||
|
% |
% |
|||||
|
Korporativno izdanje obveznica u HRK |
0,88 |
- |
1.983 |
- |
||
|
Ukupno |
1.983 |
- |
||||
|
Dio koji dospijeva u roku jedne godine |
- |
- |
||||
|
Ukupni dugoročni dug |
1.983 |
- |
||||
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
27. DUGOROČNI DUG (NASTAVAK)
|
INA, d.d. |
Prosječna ponderirana kamatna stopa |
Prosječna ponderirana kamatna stopa |
||||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
|||
|
% |
% |
|
||||
|
Korporativno izdanje obveznica u HRK |
0,88 |
- |
1.983 |
- |
||
|
Krediti prema povezanim društvima u HRK |
1,50 |
- |
129 |
- |
||
|
Ukupno |
2.112 |
- |
||||
|
Dio koji dospijeva u roku jedne godine |
- |
- |
||||
|
Ukupni dugoročni dug |
2.112 |
- |
Ovi krediti dospijevati će na otplatu kako slijedi:
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
||||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
||
|
Kratkoročni dio dugoročnog duga |
- |
- |
- |
- |
|
|
Dospijeće od jedne do dvije godine |
- |
- |
129 |
- |
|
|
Dospijeće od dvije do tri godine |
- |
- |
- |
- |
|
|
Dospijeće od tri do četiri godine |
- |
- |
- |
- |
|
|
Dospijeće od četiri do pet godina |
1.983 |
- |
1.983 |
- |
|
|
Dospijeće preko pet godina |
- |
- |
- |
- |
|
|
Ukupno |
1.983 |
- |
2.112 |
- |
|
Promjene dugoročnog duga tijekom godine mogu se svesti na sljedeće:
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
||
|
Stanje 1. siječnja 2020. godine |
335 |
335 |
|
|
Novi krediti |
644 |
644 |
|
|
Otplate |
(976) |
(976) |
|
|
Negativne tečajne razlike |
(3) |
(3) |
|
|
Stanje 31. prosinca 2020. godine |
- |
- |
|
|
Stanje 1. siječnja 2021. godine |
- |
- |
|
|
Korporativno izdanje obveznica |
1.983 |
1.983 |
|
|
Novi krediti |
637 |
1.011 |
|
|
Otplate |
(633) |
(878) |
|
|
Negativne tečajne razlike |
(4) |
(4) |
|
|
Stanje 31. prosinca 2021. godine |
1.983 |
|
2.112 |
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
27. DUGOROČNI DUG (NASTAVAK)
KORPORATIVNE OBVEZNICE
U prosincu 2021. godine INA, d.d. je izdala korporativne obveznice u iznosu od 2 milijarde kuna po cijeni izdanja od 99,445%, s kuponom od 0,875% godišnje uz polugodišnju isplatu kamata te konačnim dospijećem 6. prosinca 2026. godine. Namjena predmetnih obveznica je financiranje općih korporativnih potreba, financiranje investicija, potencijalnih akvizicija i djelomično refinanciranje postojećih zaduženja.
ING BANK N.V., LONDON BRANCH
U 2018. godini INA, d.d. je potpisala ugovor o dugoročnom viševalutnom revolving kreditu za opće svrhe financiranja u iznosu od 300 milijuna USD. Kreditori su bankovne grupacije koje zastupaju i međunarodne i domaće banke. Zastupnik je ING Bank N.V., London Branch. Dospijeće kredita je tri godine, s opcijom produženja za 1+1 godinu. U 2019. godini iskorištena je opcija produženja te je krajnji rok dospijeća kredita u iznosu od 300 milijuna USD produžen za jednu godinu. U 2020. godini iskorištena je druga opcija produženja te je krajnji rok dospijeća kredita u iznosu od 255 milijuna USD produžen do 2023. godine. Kredit na 31. prosinca 2021. godine nije bio u korištenju.
Usklada obveza nastalih iz financijske aktivnosti
Tablica u nastavku navodi pojedinosti o promjenama u obvezama koje proizlaze iz financijskih aktivnosti, uključujući i novčane i nenovčane promjene, a za koje INA Grupa i INA, d.d. smatraju da su materijalno značajni. Obveze koje proizlaze iz financijskih aktivnosti su one za koje su novčani tokovi ili budući novčani tokovi klasificirani u konsolidirane i odvojene izvještaje o novčanim tokovima kao novčani tokovi iz financijskih aktivnosti.
|
INA Grupa |
||||||
|
1. siječnja 2021. |
Novčani tok |
Tečajne razlike |
Promjena fer vrijednosti |
Ostalo |
31. prosinca 2021. |
|
|
Kratkoročni krediti |
2.085 |
(988) |
46 |
- |
2 |
1.145 |
|
Dugoročni krediti |
- |
4 |
(4) |
- |
- |
- |
|
Primici od izdanih obveznica |
- |
1.983 |
- |
- |
- |
1.983 |
|
Otplata obveze po najmu |
309 |
3 |
- |
- |
- |
312 |
|
Obveze za dividendu |
585 |
(585) |
- |
- |
- |
- |
|
Derivativi |
116 |
(28) |
- |
(16) |
- |
72 |
|
Ukupna obveza |
3.095 |
389 |
42 |
(16) |
2 |
3.512 |
|
INA, d.d. |
||||||
|
1. siječnja 2021. |
Novčani tok |
Tečajne razlike |
Promjena fer vrijednosti |
Ostalo |
31. prosinca 2021. |
|
|
Kratkoročni krediti |
1.873 |
(988) |
53 |
- |
2 |
940 |
|
Kratkoročni krediti od povezanih strana |
131 |
(97) |
- |
- |
- |
34 |
|
Dugoročni krediti |
- |
4 |
(4) |
- |
- |
- |
|
Primici od izdanih obveznica |
- |
1.983 |
- |
- |
- |
1.983 |
|
Otplata obveze po najmu |
479 |
(34) |
- |
- |
- |
445 |
|
Obveze za dividendu |
585 |
(585) |
- |
- |
- |
- |
|
Derivativi |
116 |
(28) |
- |
(16) |
- |
72 |
|
Ukupna obveza |
3.184 |
255 |
49 |
(16) |
2 |
3.474 |
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
27. DUGOROČNI DUG (NASTAVAK)
|
INA Grupa |
||||||
|
1. siječnja 2020. |
Novčani tok |
Tečajne razlike |
Promjena fer vrijednosti |
Ostalo |
31. prosinca 2020. |
|
|
Kratkoročni krediti |
3.160 |
(1.012) |
(50) |
- |
(13) |
2.085 |
|
Otplata obveze po najmu |
344 |
(35) |
- |
- |
- |
309 |
|
Obveze za dividendu |
623 |
(38) |
- |
- |
- |
585 |
|
Derivativi |
61 |
27 |
- |
28 |
- |
116 |
|
Ukupna obveza |
4.188 |
(1.058) |
(50) |
28 |
(13) |
3.095 |
|
INA, d.d. |
||||||
|
1. siječnja 2020. |
Novčani tok |
Tečajne razlike |
Promjena fer vrijednosti |
Ostalo |
31. prosinca 2020. |
|
|
Kratkoročni krediti |
2.935 |
(1.012) |
(50) |
- |
- |
1.873 |
|
Kratkoročni krediti od povezanih strana |
282 |
(151) |
- |
- |
- |
131 |
|
Otplata obveze po najmu |
531 |
(52) |
- |
- |
- |
479 |
|
Obveze za dividendu |
623 |
(38) |
- |
- |
- |
585 |
|
Derivativi |
61 |
27 |
- |
28 |
- |
116 |
|
Ukupna obveza |
4.432 |
(1.226) |
(50) |
28 |
- |
3.184 |
Nepoštivanje kreditnog aranžmana
Tijekom 2021., kao i 2020. godine ovisna društva INA Grupe i INA, d.d. na vrijeme su platili sve obveze po osnovi primljenih kredita (glavnicu, kamate, naknade) te po toj osnovi nije bilo nikakvih zakašnjenja niti neispunjenja.
28. NAJMOVI
Kao najmoprimac
Kao najmoprimac, Društvo i Grupa su u prijašnjim razdobljima najmove klasificirali kao poslovne ili financijske najmove, temeljem procjene jesu li najmovi prenosili sve rizike i koristi od vlasništva. Prema MSFI-u 16, Društvo i Grupa priznaju imovinu s pravom korištenja i obveze po najmovima za sve najmove osim najmova male vrijednosti i kratkoročne najmove.
Društvo i Grupa imaju ugovore o najmu različitih stavaka imovine kao što su postrojenja, strojevi, vozila i ostala oprema koja se koristi u njenom poslovanju. Najmovi postrojenja i strojeva uglavnom traju između 2 i 20 godina, dok motorna vozila uobičajeno traju do 5 godina. Obveze po najmovima osigurane su vlasnikovim pravom na unajmljenoj imovini. Općenito, Društvo i Grupa su ograničeni za upravljanje i podnajam zakupljene imovine. Nekoliko ugovora o najmu uključuju opcije produljenja i varijabilna plaćanja najma.
Društvo i Grupa također imaju određene najmove strojeva s uvjetima najma od 12 mjeseci ili manje, te najam uredske opreme male vrijednosti. Međutim, Društvo i Grupa su odlučili da neće priznavati imovinu s pravom korištenja i obveze po najmu za najmove male vrijednosti i kratkoročne najmove. Društvo i Grupa priznaju najamnine povezane s tim najmovima linearno kao trošak tijekom trajanja najma.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
28. NAJMOVI (NASTAVAK)
Društvo i Grupa prikazuje imovinu s pravom korištenja iz najma u zasebnim linijama izvještaja o financijskom položaju. Priznata imovina s pravom korištenja odnosi se na sljedeće vrste imovine i kretanja tijekom razdoblja:
|
INA GRUPA |
Zemljišta i zgrade i pripadajuća prava |
Vozila |
Postrojenja, oprema i ostalo |
Ukupno |
|
Stanje 1. siječnja 2020. godine |
100 |
190 |
52 |
342 |
|
Povećanje u razdoblju zbog novih ugovora |
27 |
13 |
(2) |
38 |
|
Amortizacija u razdoblju |
(13) |
(45) |
(14) |
(72) |
|
Ostalo smanjenje (npr. umanjenje vrijednosti, raskid ugovora) |
- |
(3) |
(1) |
(4) |
|
Stanje 31. prosinca 2020. godine |
114 |
155 |
35 |
304 |
|
Povećanje u razdoblju zbog novih ugovora |
64 |
2 |
25 |
91 |
|
Amortizacija u razdoblju |
(16) |
(47) |
(21) |
(84) |
|
Ostalo smanjenje (npr. umanjenje vrijednosti, raskid ugovora) |
(1) |
(3) |
- |
(4) |
|
Stanje 31. prosinca 2021. godine |
161 |
107 |
39 |
307 |
|
|
Zemljišta i zgrade i pripadajuća prava |
Vozila |
Postrojenja, oprema i ostalo |
Ukupno |
|
Stanje 1. siječnja 2020. godine |
318 |
154 |
57 |
529 |
|
Povećanje u razdoblju zbog novih ugovora |
32 |
13 |
(2) |
43 |
|
Amortizacija u razdoblju |
(41) |
(39) |
(18) |
(98) |
|
Ostalo smanjenje (npr. umanjenje vrijednosti, raskid ugovora) |
(1) |
- |
- |
(1) |
|
Stanje 31. prosinca 2020. godine |
308 |
128 |
37 |
473 |
|
Povećanje u razdoblju zbog novih ugovora |
47 |
- |
25 |
72 |
|
Amortizacija u razdoblju |
(43) |
(40) |
(21) |
(104) |
|
Ostalo smanjenje (npr. umanjenje vrijednosti, raskid ugovora) |
- |
(1) |
(2) |
(3) |
|
Stanje 31. prosinca 2021. godine |
312 |
87 |
39 |
438 |
Obveze po najmu
Analiza dospijeća ugovorenih nediskontiranih novčanih tokova na dan 31. prosinca 2021. i 31. prosinca 2020. godine:
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
||||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
||
|
Po ročnosti: |
|||||
|
Obveza unutar 1 godine |
87 |
81 |
106 |
104 |
|
|
Obveza od 1 do 5 godina |
156 |
185 |
251 |
282 |
|
|
Obveza preko 5 godina |
84 |
54 |
105 |
109 |
|
|
Ukupna obveza |
327 |
320 |
462 |
495 |
|
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
28. NAJMOVI (NASTAVAK)
Ukupna knjigovodstvena vrijednost obveze po najmu (uključujući kamatu i glavnicu) u izvještaju o financijskom položaju:
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
||||
|
2021. |
2020. |
2021. |
2020. |
||
|
Obveze po najmu na dan 1. siječnja |
309 |
344 |
479 |
531 |
|
|
Povećanja |
85 |
37 |
71 |
42 |
|
|
Povećanje kamata |
4 |
4 |
5 |
5 |
|
|
Plaćanja |
(86) |
(74) |
(110) |
(101) |
|
|
Tečajne razlike |
- |
(2) |
- |
2 |
|
|
Obveze po najmu na dan 31. prosinca |
312 |
309 |
445 |
479 |
|
|
Po ročnosti: |
|||||
|
Kratkoročne obveze za najam |
84 |
77 |
101 |
100 |
|
|
Dugoročne obveze za najam |
228 |
232 |
344 |
379 |
|
Sljedeći su iznosi priznati u računu dobiti i gubitka:
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
|||||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
31. prosinca 2021. |
|
31. prosinca 2020. |
||
|
Troškovi za razdoblje koji se odnosi na kratkoročne najmove ili najmove imovine male vrijednosti |
75 |
74 |
65 |
62 |
||
|
Amortizacija imovine s pravom korištenja |
84 |
76 |
104 |
98 |
||
|
Kamate za najam imovine s pravom korištenja |
4 |
4 |
5 |
5 |
||
|
163 |
154 |
174 |
|
165 |
||
29. OSTALE DUGOROČNE OBVEZE
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
||||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
||
|
Obveze prema državi za prodane stanove |
10 |
15 |
10 |
15 |
|
|
Ukalkulirani prihod za prodane stanove |
1 |
2 |
1 |
2 |
|
|
Ostale dugoročne obveze |
18 |
16 |
17 |
16 |
|
|
29 |
33 |
28 |
33 |
||
Dugoročne obveze prema državi odnose se na
prodaju stanova zaposlenicima i bivšim zaposlenicima u skladu s državnim
programom (vidi bilješku 18). Prema zakonskim propisima, 65% prihoda od prodaje
stanova plaća se državi po primitku sredstava od strane Društva i Grupe. Prema
zakonu, INA, d.d. nema obvezu doznačiti sredstva prije naplate.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
|
INA Grupa |
Rezerviranja za napuštanje proizvodnih polja |
Rezerviranja za zaštitu okoliša |
Sudski sporovi |
Rezerviranje za obnovljive izvore |
Poticajne mjere |
Ostalo |
Ukupno |
|
Stanje 1. siječnja 2020. godine |
3.086 |
361 |
112 |
12 |
16 |
308 |
3.895 |
|
Godišnji trošak |
- |
55 |
14 |
14 |
143 |
25 |
251 |
|
Utjecaji promjena u procjeni |
16 |
- |
- |
- |
- |
- |
16 |
|
Kamate |
45 |
6 |
- |
- |
- |
- |
51 |
|
Iskorištenje/ukidanje rezerviranja tijekom godine |
(1) |
(95) |
(22) |
(11) |
(114) |
(27) |
(270) |
|
Stanje 31. prosinca 2020. godine |
3.146 |
327 |
104 |
15 |
45 |
306 |
3.943 |
|
Godišnji trošak |
- |
196 |
(9) |
25 |
17 |
57 |
286 |
|
Utjecaji promjena u procjeni |
(134) |
(16) |
- |
- |
(13) |
(12) |
(175) |
|
Kamate |
64 |
4 |
- |
- |
- |
5 |
73 |
|
Rezerviranja tijekom godine |
(8) |
(47) |
(7) |
(14) |
(38) |
(27) |
(141) |
|
Stanje 31. prosinca 2021. godine |
3.068 |
464 |
88 |
26 |
11 |
329 |
3.986 |
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
30. REZERVIRANJA (NASTAVAK)
|
INA, d.d. |
Rezerviranja za napuštanje proizvodnih polja |
Rezerviranja za zaštitu okoliša |
Sudski sporovi |
Rezerviranje za obnovljive izvore |
Poticajne mjere |
Ostalo |
Ukupno |
|
Stanje 1. siječnja 2020. godine |
3.301 |
356 |
7 |
12 |
10 |
304 |
3.990 |
|
Godišnji trošak |
- |
50 |
8 |
14 |
77 |
15 |
164 |
|
Utjecaji promjena u procjeni |
21 |
(7) |
- |
- |
- |
(20) |
(6) |
|
Kamate |
48 |
6 |
- |
- |
- |
5 |
59 |
|
Iskorištenje/ukidanje rezerviranja tijekom godine |
(1) |
(82) |
(12) |
(12) |
(56) |
(4) |
(167) |
|
Stanje 31. prosinca 2020. godine |
3.369 |
323 |
3 |
14 |
31 |
300 |
4.040 |
|
Godišnji trošak |
- |
196 |
7 |
26 |
16 |
17 |
262 |
|
Utjecaji promjena u procjeni |
(156) |
(16) |
- |
- |
(12) |
14 |
(170) |
|
Kamate |
69 |
4 |
- |
- |
- |
5 |
78 |
|
Rezerviranja tijekom godine |
(9) |
(46) |
(3) |
(14) |
(30) |
(24) |
(126) |
|
Stanje 31. prosinca 2021. godine |
3.273 |
461 |
7 |
26 |
5 |
312 |
4.084 |
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
||||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
||
|
Po ročnosti: |
|||||
|
Kratkoročne obveze |
318 |
247 |
243 |
178 |
|
|
Dugoročne obveze |
3.668 |
3.696 |
3.841 |
3.862 |
|
|
3.986 |
3.943 |
4.084 |
4.040 |
||
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
30. REZERVIRANJA (NASTAVAK)
Rezerviranja za napuštanje proizvodnih polja (dekomisija)
Društvo i Grupa evidentiraju rezerviranja nakon početnog priznavanja za sadašnju vrijednost procijenjenih budućih troškova napuštanja proizvodnih naftnih i plinskih objekata nakon prestanka proizvodnje. Procjena rezerviranja se temelji na važećim zakonskim propisima, tehnologiji i razini cijena. Kreira se imovina dekomisije u iznosu ekvivalentnom procijenjenom rezerviranju, koja se također amortizira kao dio kapitalnih troškova imovine. Svaka promjena u sadašnjoj vrijednosti procijenjenih troškova se odražava kao usklađenje rezerviranja i vrijednosti imovine dekomisije. U slučaju da ne postoji povezana imovina, promjena procjene rezerviranja tereti račun dobiti i gubitka.
Na dan 31. prosinca 2021. godine INA, d.d. priznala je rezerviranje za napuštanje 45 proizvodnih naftnih i plinskih polja, 6 neproizvodnih polja, 10 pozitivnih neproizvodnih polja i 356 negativnih neproizvodnih bušotina. Na dan 31. prosinca 2020. godine INA, d.d. priznala je rezerviranje za napuštanje 45 proizvodnih naftnih i plinskih polja, 7 neproizvodna polja, 10 pozitivnih neproizvodnih polja i 357 negativnih neproizvodnih bušotina.
Rezerviranje za zaštitu okoliša
Na dan 31. prosinca 2021. godine rezerviranje za zaštitu okoliša iznose 464 milijuna kuna (31. prosinca 2020.: 327 milijuna kuna). Rezerviranje za zaštitu okoliša odnosi se na procijenjene buduće troškove zbrinjavanja akumuliranog otpada od prethodnih aktivnosti, iskope onečišćenog tla i dovoz zamjenskog materijala tijekom rekonstrukcija maloprodajnih mjesta, te sveobuhvatna istraživanja za utvrđivanje opsega onečišćenja tla i podzemnih voda.
Rezerviranja za zelena prava
Unutar Sustava trgovanja emisijskim jedinicama, postrojenjima INA, d.d. dodijeljene su određene emisijske jedinice besplatno. Emisijske jedinice dodjeljuju se na godišnjoj razini, a zauzvrat INA, d.d. je dužna predati emisijske jedinice jednake verificiranim emisijama. Besplatne emisijske jedinice dodjeljuju se na temelju obrasca Europske komisije koji popunjavaju postrojenja, a koji se dostavlja Ministarstvu zaštite okoliša i prirode svake godine do 31. prosinca tekuće godine za tu istu godinu.
INA, d.d. usvojila je obračun troškova po neto principu na besplatno dodijeljene emisijske jedinice. Dakle, rezerviranje se priznaje samo kad stvarna emisija prekorači dodijeljenu. Rezerviranja za obvezu emisijskih jedinica koje prelaze broj besplatno dodijeljenih emisijskih jedinica umanjuje se kupljenim emisijskim jedinicama. Trošak emisijskih jedinica priznaje se kao ostali materijalni trošak. Detaljno objašnjenje načina rezerviranja te obračunavanja dano je Pravilnikom o upravljanju emisijama stakleničkih plinova i emisijskim jedinicama u INA, d.d.
Emisijske jedinice raspodjeljuje nadležno tijelo, a dodjeljuju se besplatno na razdoblje od jedne godine.
Sudski sporovi
Rezerviranja za sudske sporove se temelje na izvješću pravnog stručnjaka, uzimajući u obzir vrijednosti potraživanja i vjerojatnost odljeva resursa koji će biti potrebni za podmirenje obveze.
Rezerviranje za obnovljive izvore energije
Obnovljivi izvori
energije odnose se na potencijalne troškove usklađivanja s propisima koji
proizlaze iz Zakona o biogorivima za prijevoz, a dodatno su regulirani Uredbom
o posebnoj naknadi za okoliš. Riječ je o posebnoj ekološkoj naknadi koja
proizlazi iz navedenih propisa i sastoji se od djelomično neispunjenih ciljeva
uštede obnovljivih izvora energije i stakleničkih plinova.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
30. REZERVIRANJA (NASTAVAK)
Ostala rezerviranja
Ostala rezerviranja u INA, d.d. u iznosu od 311 milijuna kuna se odnose na rezerviranja za ugovorne obveze za ulaganja u Iran u iznosu od 274 milijuna kuna početno priznate u 2012. godini. INA, d.d. se obvezala po Ugovoru o proizvodnji uložiti određena sredstva. S obzirom na to da su aktivnosti u Iranu obustavljene razlika između ugovorene obveze i stvarno uloženih sredstava evidentirana je na rezerviranjima. Preostala rezerviranja čine rezerviranja za konzervaciju Rafinerije nafte Sisak, rezerviranja za taloge i nepumpabilne zalihe u ukupnom iznosu od 37 milijuna kuna.
31. NAKNADE ZA ODLAZAK U MIROVINU I OSTALE NAKNADE ZAPOSLENICIMA
Sukladno kolektivnom ugovoru Grupa ima obvezu isplaćivanja jubilarnih nagrada, otpremnina i ostalih naknada svojim zaposlenicima. Grupa ima planove definiranih primanja za zaposlenike koji ispunjavaju određene kriterije. Planovima su za zaposlenike predviđene otpremnine za odlazak u mirovinu i to u iznosu 20.000 kuna neto od čega je 12.000 kuna oporezivo. Drugih oblika primanja nakon odlaska u mirovinu nema. Jubilarne nagrade isplaćuju se prema Kolektivnom ugovoru u sljedećim neto iznosima i prema sljedećim godinama ukupnog radnog staža u Društvu i Grupi:
|
Godine neprekinutog radnog staža |
10 |
15 |
20 |
25 |
30 |
35 |
40 i svakih narednih 5 godina |
|
Fiksni iznos - HRK |
1.500 |
2.000 |
2.500 |
3.000 |
3.500 |
4.000 |
5.000 |
Navedeni neto iznosi su u smislu poreznih propisa neoporezivi. Definirani iznosi jubilarnih nagrada su na snazi za Kolektivni ugovor potpisan u 2021. godini.
Neovisni aktuarski stručnjaci obavili su aktuarsku procjenu sadašnje vrijednosti obveza temeljem definiranih primanja na dan 31. prosinca 2021. i 2020. godine. Društvo je s naslova jubilarnih naknada u 2021. godini rezerviralo 12 milijuna kuna, a za troškove redovnih otpremnina 10 milijuna kuna, dok je s naslova jubilarnih naknada u 2020. godini rezerviralo 13 milijuna kuna, a za troškove redovnih otpremnina 7 milijuna kuna.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
31. NAKNADE ZA ODLAZAK U MIROVINU I OSTALE NAKNADE ZAPOSLENICIMA (NASTAVAK)
Sadašnja ukupna vrijednost obveza po definiranim primanjima, povezani troškovi tekućeg i minulog rada određeni su metodom projiciranja temeljenoj na ukupnom broju zaposlenika.
Aktuarske procjene su izvedene na temelju sljedećih glavnih pretpostavki:
|
Procjena na dan |
|||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
||
|
Diskontna stopa |
1,68% |
1,05% |
|
|
Prosječni životni vijek postojećih umirovljenika u vrijeme umirovljenja (u godinama) |
|
||
|
muškarci |
16,70 |
15,55 |
|
|
žene |
19,00 |
19,09 |
|
|
Prosječni životni vijek postojećih radnika u vrijeme umirovljenja (u godinama) |
|
||
|
muškarci |
16,70 |
15,55 |
|
|
žene |
19,00 |
19,09 |
|
Iznosi priznati s naslova plana definiranih primanja u sklopu ostale sveobuhvatne dobiti:
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
||||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
||
|
Trošak rada: |
|
|
|
|
|
|
Trošak tekućeg rada |
6 |
3 |
|
- |
1 |
|
Dio troškova definiranih naknada iskazan u računu dobiti i gubitka: |
6 |
3 |
|
- |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Ponovno mjerenje s naslova definiranih naknada: |
|
|
|
|
|
|
Aktuarski dobici i gubici zbog promjena demografskih pretpostavki |
(4) |
5 |
|
- |
5 |
|
Aktuarski dobici i gubici zbog usklađenja prema iskustvu |
5 |
(10) |
|
3 |
(6) |
|
Dio troškova definiranih naknada iskazan u računu dobiti i gubitka i ostaloj sveobuhvatnoj dobiti |
1 |
(5) |
|
3 |
(1) |
|
Ukupno |
7 |
(2) |
|
3 |
- |
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
31. NAKNADE ZA ODLAZAK U MIROVINU I OSTALE NAKNADE ZAPOSLENICIMA (NASTAVAK)
Promjene sadašnje vrijednosti obveza s naslova definiranih primanja tijekom razdoblja:
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
||||
|
|
2021. |
2020. |
|
2021. |
2020. |
|
Na dan 1. siječnja |
68 |
77 |
|
19 |
22 |
|
Trošak tekućeg rada |
6 |
3 |
|
- |
1 |
|
Aktuarski (dobici) ili gubici |
|
|
|
|
|
|
Aktuarski dobici i gubici zbog promjena demografskih pretpostavki |
(4) |
5 |
|
- |
5 |
|
Aktuarski dobici i gubici zbog usklađenja prema iskustvu |
5 |
(10) |
|
3 |
(6) |
|
Isplaćena primanja |
(4) |
(7) |
|
- |
(3) |
|
Zaključno stanje obveze po definiranim primanjima |
71 |
68 |
22 |
19 |
|
32. UPLAĆENI I UPISANI KAPITAL
|
INA Grupa i INA, d.d. |
|||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
||
|
Izdane i uplaćene: |
|||
|
10 milijuna dionica (vrijednost svake dionice iznosi 900 kuna) |
9.000 |
9.000 |
|
33. REZERVE FER VRIJEDNOSTI
|
INA Grupa i INA, d.d. |
|||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
||
|
Početno stanje |
202 |
241 |
|
|
Povećanje/(smanjenje) nastalo po osnovi vrednovanja dugotrajne financijske imovine (Janaf) |
95 |
|
(48) |
|
Pripadajući odgođeni porez |
(17) |
|
9 |
|
Konačno stanje |
280 |
|
202 |
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
34. OSTALE REZERVE
Rezerve Društva i Grupe odnose se na akumulirane viškove i manjkove, revalorizaciju nekretnina, postrojenja i opreme te pozitivne i negativne tečajne razlike nastale do 1993. godine. Nekoliko je godina hrvatsko gospodarstvo bilo pod utjecajem hiperinflacije, a do 31. prosinca 1993. godine niti Društvo, niti Grupa nisu bili predmetom revizije. Zbog tih razloga nije bilo moguće raščlaniti rezerve Društva i Grupe na dan 31. prosinca 1993. godine na sastavne dijelove.
Promjene na rezervama tijekom godina bile su kako slijedi:
|
INA Grupa |
Združene rezerve na dan 31. prosinca 1993. godine |
Rezerve nastale tečajnim razlikama |
Rezerve za obveze po definiranim naknadama |
Ostale rezerve |
Ukupno |
|
Stanje 1. siječnja 2020. godine |
492 |
600 |
51 |
447 |
1.590 |
|
Promjene tijekom 2020. godine |
- |
(60) |
2 |
(3) |
(61) |
|
Stanje 31. prosinca 2020. godine |
492 |
540 |
53 |
444 |
1.529 |
|
Promjene tijekom 2021. godine |
- |
32 |
1 |
- |
33 |
|
Stanje 31. prosinca 2021. godine |
492 |
572 |
54 |
444 |
1.562 |
|
INA, d.d. |
Združene rezerve na dan 31. prosinca 1993. godine |
Rezerve nastale tečajnim razlikama |
Rezerve za obveze po definiranim naknadama |
Ostale rezerve |
Ukupno |
|
Stanje 1. siječnja 2020. godine |
27 |
859 |
43 |
285 |
1.214 |
|
Promjene tijekom 2020. godine |
- |
(43) |
- |
- |
(43) |
|
Stanje 31. prosinca 2020. godine |
27 |
816 |
43 |
285 |
1.171 |
|
Promjene tijekom 2021. godine |
- |
43 |
(3) |
- |
40 |
|
Stanje 31. prosinca 2021. godine |
27 |
859 |
40 |
285 |
1.211 |
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
||
|
Zadržana dobit / (Akumulirani gubici) |
Zadržana dobit / (Akumulirani gubici) |
||
|
Stanje 1. siječnja 2020. godine |
207 |
1.273 |
|
|
Transfer |
(2) |
- |
|
|
Prijenos sa zadržane dobiti na zakonske rezerve |
(30) |
(33) |
|
|
Prenesena dobit donesena zakonskim spajanjem |
- |
75 |
|
|
Gubitak tekuće godine |
(1.138) |
|
(933) |
|
Isplaćene dividende |
(623) |
|
(623) |
|
Stanje 31. prosinca 2020. godine |
(1.586) |
(241) |
|
|
Dobit tekuće godine |
1.312 |
1.273 |
|
|
Stanje 31. prosinca 2021. godine |
(274) |
1.032 |
Na redovnoj godišnjoj skupštini dioničara INA, d.d. održanoj 18. lipnja 2021. godine gubitak za 2020. godinu u iznosu od 933 milijuna kuna pokriven je iz zadržane dobiti prethodnih godina u visini od 692 milijuna kuna, a preostali gubitak u iznosu od 241 milijun kuna prenosi se u akumulirani gubitak i pokrit će se u narednim razdobljima.
Na redovnoj godišnjoj skupštini dioničara INA, d.d. održanoj 26. kolovoza 2020. godine dobit za 2019. godinu u iznosu od 656 milijuna kuna je raspoređena u zakonske rezerve u iznosu od 33 milijuna kuna, zadržanu dobit u iznosu od 92 tisuće kuna i isplatu dividende u iznosu od 623 milijuna kuna (tj. 62,27 kuna po dionici).
36. NEKONTROLIRAJUĆI UDJELI U REZULTATU OVISNIH DRUŠTAVA
|
INA Grupa |
||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
|
|
Stanje na početku godine |
13 |
12 |
|
Udjel u dobiti za godinu |
2 |
1 |
|
Stanje na kraju godine |
15 |
13 |
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
36. NEKONTROLIRAJUĆI UDJELI U REZULTATU OVISNIH DRUŠTAVA (NASTAVAK)
Udio dionica i udjela Energopetrol d.d.:
|
Udio dionica i udjela Energopetrola u manjinskom vlasništvu: |
|||
|
Ime |
Zemlja osnutka i rada |
2021. |
2020. |
|
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine |
Federacija Bosne i Hercegovine |
7,61% |
7,61% |
|
Mali dioničari |
3,73% |
3,73% |
|
U tablici ispod prikazane su financijske informacije za ovisno društvo Energopetrol d.d. koje ima značajni nekontrolirajući udjel u INA Grupi. Prikazani iznosi za Energopetrol d.d. su prije interkompanijskih eliminacija.
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
|||
|
Energopetrol d.d. |
Energopetrol d.d. |
|||
|
Dugotrajna imovina |
|
193 |
205 |
|
|
Dugoročne obveze |
|
53 |
75 |
|
|
Kratkotrajna imovina |
|
53 |
45 |
|
|
Kratkoročne obveze |
|
123 |
121 |
|
|
Prihod iz osnovne djelatnosti nakon datuma stjecanja |
429 |
321 |
||
|
Dobit razdoblja nakon datuma stjecanja |
|
17 |
8 |
|
|
Ukupni sveobuhvatni dobitak razdoblja nakon datuma stjecanja |
17 |
8 |
37. POSLOVNI ODNOSI S POVEZANIM STRANAMA
Društvo ima dominantan položaj u Republici Hrvatskoj u istraživanju i proizvodnji nafte i plina, preradi nafte te prodaji plina i naftnih proizvoda. Zbog strateškog položaja Društva u hrvatskom gospodarstvu znatan se dio njezina poslovanja i poslovanja njenih ovisnih društava odnosi na poslove s Vladom Republike Hrvatske, njezinim ministarstvima i agencijama te društvima u većinskom vlasništvu Republike Hrvatske.
Transakcije između INA, d.d. i njenih ovisnih društava kao povezanih strana eliminirane su prilikom konsolidacije. Transakcije između INA, d.d. i drugih društava u sastavu Grupe te drugih povezanih strana prikazane su u nastavku.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
37. POSLOVNI ODNOSI S POVEZANIM STRANAMA (NASTAVAK)
Tijekom godine, INA Grupa evidentirala je sljedeće transakcije s povezanim stranama:
|
INA Grupa |
Prihodi od prodaje |
Nabava robe/usluga iz odnosa s povezanim stranama |
|
|||||||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
|||||||
|
Udio u društvu priznatom kao dugotrajna financijska imovina |
|
|
|
|
|
|||||
|
JANAF d.d. Zagreb |
5 |
5 |
|
70 |
59 |
|||||
|
Vladajuće društvo |
|
|
|
|
|
|||||
|
MOL Nyrt. |
1.881 |
1.508 |
|
1.146 |
800 |
|||||
|
Društvo koje kontrolira vladajuće društvo |
|
|
|
|
|
|||||
|
Tifon d.o.o. |
623 |
380 |
7 |
9 |
||||||
|
MOL Serbia d.o.o. |
187 |
5 |
- |
- |
||||||
|
MOL Slovenija d.o.o. |
45 |
32 |
- |
11 |
||||||
|
MOL Petrochemicals Co. Ltd. |
34 |
57 |
9 |
8 |
||||||
|
SLOVNAFT, a.s. |
9 |
- |
232 |
120 |
||||||
|
Petrolszolg Kft. |
3 |
- |
- |
- |
||||||
|
MOL-LUB Kft. |
1 |
1 |
1 |
2 |
||||||
|
MOL Norge AS |
1 |
1 |
- |
- |
||||||
|
MOL Commodity Trading Kft. |
- |
42 |
22 |
13 |
||||||
|
Geoinform Kft. |
- |
1 |
1 |
- |
||||||
|
MOL Azerbaijan Ltd. |
- |
- |
882 |
662 |
||||||
|
IES - Italiana Energia e Servizi S.p.A |
- |
- |
12 |
- |
||||||
|
||||||||||
Transakcije između INA Grupe i povezanih strana na datum izvještaja o financijskom položaju:
|
INA Grupa |
Potraživanja od povezanih strana |
Obveze prema povezanim stranama |
||||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
|||
|
Udio u društvu priznatom kao dugotrajna financijska imovina |
|
|||||
|
JANAF d.d. Zagreb |
|
1 |
- |
|
4 |
2 |
|
Vladajuće društvo |
|
|
|
|
||
|
MOL Nyrt. |
|
253 |
67 |
|
79 |
88 |
|
Društvo koje kontrolira vladajuće društvo |
|
|
|
|
|
|
|
Tifon d.o.o. |
|
71 |
5 |
|
2 |
3 |
|
MOL Commodity Trading Kft. |
|
54 |
75 |
|
54 |
80 |
|
MOL Serbia d.o.o. |
24 |
- |
- |
- |
||
|
MOL Slovenija d.o.o. |
|
3 |
1 |
|
3 |
- |
|
SLOVNAFT, a.s. |
|
2 |
- |
|
7 |
3 |
|
Petrolszolg Kft. |
|
1 |
- |
|
- |
- |
|
MOL Petrochemicals Co. Ltd. |
|
- |
2 |
|
1 |
3 |
|
MOL Norge AS |
|
- |
1 |
|
- |
- |
|
MOL Fleet Solutions Kft |
|
- |
- |
|
3 |
- |
|
Geoinform Kft. |
|
- |
- |
|
1 |
- |
|
IES - Italiana Energia e Servizi S.p.A |
|
- |
- |
|
- |
1 |
|
MOL Austria GmbH |
- |
- |
- |
1 |
||
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
37. POSLOVNI ODNOSI S POVEZANIM STRANAMA (NASTAVAK)
INA, d.d. je osigurala kredite po stopama usporedivima s onima koje prevladavaju u transakcijama po tržišnim uvjetima. Krediti od krajnje strane koja ima kontrolu nisu osigurani instrumentima naplate.
Tijekom godine, INA, d.d. evidentirala je sljedeće transakcije s povezanim stranama:
|
INA, d.d. |
Prihodi od prodaje |
Nabava robe/usluga iz odnosa s povezanim stranama |
||||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
|||
|
Povezana društva |
||||||
|
Holdina d.o.o. Sarajevo |
2.274 |
1.404 |
2 |
- |
||
|
INA Crna Gora d.o.o. Podgorica |
350 |
254 |
- |
- |
||
|
INA Slovenija d.o.o. Ljubljana |
114 |
69 |
- |
- |
||
|
STSI, Integrirani tehnički servisi d.o.o. |
25 |
23 |
438 |
442 |
||
|
Plavi tim d.o.o. |
13 |
13 |
89 |
84 |
||
|
CROSCO, naftni servisi d.o.o. |
11 |
10 |
295 |
212 |
||
|
INA Maloprodajni servisi d.o.o. |
8 |
7 |
325 |
306 |
||
|
INA MAZIVA d.o.o. |
4 |
4 |
55 |
62 |
||
|
Top Računovodstvo Servisi d.o.o. |
3 |
4 |
39 |
37 |
||
|
INA Vatrogasni Servisi d.o.o. |
3 |
3 |
78 |
79 |
||
|
Hostin d.o.o. |
1 |
1 |
- |
- |
||
|
INA Adria B.V. |
- |
3 |
- |
- |
||
|
Adriagas S.r.l. Milano |
- |
- |
2 |
2 |
||
|
INA d.o.o. Banja Luka |
- |
- |
1 |
1 |
||
|
INA Kosovo d.o.o. |
- |
- |
1 |
- |
||
|
Udio u društvu priznatom kao dugotrajna financijska imovina |
||||||
|
JANAF d.d. Zagreb |
1 |
1 |
69 |
59 |
||
|
Vladajuće društvo |
||||||
|
MOL Nyrt. |
1.761 |
1.334 |
1.076 |
714 |
||
|
Društvo koje kontrolira vladajuće društvo |
||||||
|
Tifon d.o.o. |
621 |
379 |
7 |
9 |
||
|
MOL Serbia d.o.o. |
187 |
5 |
- |
- |
||
|
MOL Slovenija d.o.o. |
40 |
26 |
- |
- |
||
|
MOL Petrochemicals Co. Ltd. |
34 |
57 |
7 |
5 |
||
|
SLOVNAFT, a.s. |
9 |
- |
228 |
118 |
||
|
MOL Norge AS |
1 |
1 |
- |
- |
||
|
MOL Commodity Trading Kft. |
- |
43 |
22 |
13 |
||
|
MOL Azerbaijan Ltd. |
- |
- |
882 |
662 |
||
|
IES - Italiana Energia e Servizi S.p.A |
- |
- |
12 |
7 |
||
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
Transakcije između INA, d.d. i povezanih strana na datum izvještaja o financijskom položaju:
|
INA, d.d. |
Potraživanja od povezanih strana |
Obveze prema povezanim stranama |
||||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
|||
|
Povezana društva |
||||||
|
Holdina d.o.o. Sarajevo |
151 |
115 |
2 |
- |
||
|
INA Crna Gora d.o.o. Podgorica |
48 |
33 |
- |
- |
||
|
INA Slovenija d.o.o. Ljubljana |
13 |
7 |
- |
- |
||
|
INA Beograd d.o.o. |
9 |
8 |
- |
- |
||
|
STSI, Integrirani tehnički servisi d.o.o. |
4 |
5 |
104 |
104 |
||
|
Plavi tim d.o.o. |
3 |
3 |
22 |
22 |
||
|
CROSCO, naftni servisi d.o.o. |
2 |
3 |
55 |
28 |
||
|
INA MAZIVA d.o.o. |
2 |
2 |
12 |
11 |
||
|
INA Maloprodajni servisi d.o.o. |
1 |
1 |
37 |
43 |
||
|
Top Računovodstvo Servisi d.o.o. |
- |
1 |
4 |
1 |
||
|
INA Vatrogasni Servisi d.o.o. |
- |
- |
11 |
5 |
||
|
Adriagas S.r.l. Milano |
- |
- |
- |
1 |
||
|
Udio u društvu priznatom kao dugotrajna financijska imovina |
||||||
|
JANAF d.d. Zagreb |
- |
- |
4 |
3 |
||
|
Vladajuće društvo |
||||||
|
MOL Nyrt. |
225 |
30 |
62 |
64 |
||
|
Društvo koje kontrolira vladajuće društvo |
||||||
|
Tifon d.o.o. |
71 |
5 |
2 |
3 |
||
|
MOL Commodity Trading Kft. |
54 |
75 |
54 |
80 |
||
|
MOL Serbia d.o.o. |
24 |
- |
- |
- |
||
|
MOL Slovenija d.o.o. |
3 |
- |
3 |
1 |
||
|
SLOVNAFT, a.s. |
2 |
- |
7 |
2 |
||
|
MOL Petrochemicals Co. Ltd. |
- |
2 |
- |
2 |
||
|
MOL Norge AS |
- |
1 |
- |
- |
||
|
Geoinform Kft. |
- |
- |
- |
- |
||
|
IES - Italiana Energia e Servizi S.p.A |
- |
- |
- |
1 |
||
Potraživanja od INA, d.d. iskazana su umanjena za ispravak vrijednosti za sumnjiva i sporna potraživanja.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
Zajmovi prema i od povezanih strana:
|
INA, d.d. |
Potraživanja po danim kreditima prema povezanim stranama |
Obveze po kreditima prema povezanim stranama |
||||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
|||
|
Povezana društva |
||||||
|
Hostin d.o.o. |
385 |
405 |
- |
- |
||
|
INA Crna Gora d.o.o. Podgorica |
135 |
140 |
- |
- |
||
|
CROSCO, naftni servisi d.o.o. |
85 |
132 |
- |
- |
||
|
Energopetrol d.d. |
33 |
60 |
- |
- |
||
|
INA Slovenija d.o.o. Ljubljana |
18 |
19 |
- |
- |
||
|
INA MAZIVA d.o.o. |
8 |
- |
- |
35 |
||
|
Holdina d.o.o. Sarajevo |
- |
19 |
- |
- |
||
|
STSI, Integrirani tehnički servisi d.o.o. |
- |
19 |
8 |
- |
||
|
INA BH d.d., Sarajevo |
- |
2 |
- |
- |
||
|
INA Industrijski Servisi d.o.o. |
- |
- |
59 |
15 |
||
|
INA Maloprodajni servisi d.o.o. |
- |
- |
31 |
25 |
||
|
INA Vatrogasni Servisi d.o.o. |
- |
- |
26 |
26 |
||
|
Plavi tim d.o.o. |
- |
- |
14 |
5 |
||
|
Adriagas S.r.l. Milano |
- |
- |
12 |
12 |
||
|
Top Računovodstvo Servisi d.o.o. |
- |
- |
8 |
9 |
||
|
Croplin d.o.o. |
- |
- |
5 |
3 |
||
|
Petrol d.d. |
- |
- |
- |
1 |
||
Transakcije zaštite s povezanim društvom:
|
INA Grupa i INA, d.d. |
Rashod od transakcija zaštite - neto efekt |
|||||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
|||||
|
Društvo koje kontrolira vladajuće društvo |
||||||
|
MOL Commodity Trading Kft. |
218 |
224 |
||||
Depoziti do tri mjeseca s povezanim stranama:
|
INA Grupa i INA, d.d. |
Depoziti do 3 mjeseca |
|||||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
|||||
|
Vladajuće društvo |
||||||
|
MOL Nyrt. |
1.278 |
- |
||||
Proizvodi su s povezanim stranama prodavani i kupovani po uobičajenim cijenama Grupe, umanjenima za popuste i rabate ovisno o odnosima između strana.
Kod prodaje naftnih proizvoda povezanim stranama, INA, d.d. ne traži instrumente osiguranja plaćanja, osim u slučaju prodaje na inozemnim tržištima, a sukladno Zakonu o deviznom poslovanju.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
37. POSLOVNI ODNOSI S POVEZANIM STRANAMA (NASTAVAK)
Naknade ključnim članovima rukovodstva
Naknade isplaćene direktorima i drugim ključnim rukovoditeljima tijekom godine:
|
INA, d.d. |
|||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
||
|
Kratkoročna primanja |
44 |
30 |
|
|
Otpremnine |
7 |
1 |
|
|
Ukupno |
51 |
31 |
|
Gore prikazani iznosi uključuju primanja članova Uprave i direktora organizacijskih jedinica druge i treće razine.
Brojni ključni članovi rukovodstva u INA, d.d. ili ovisnim društvima, na poziciji su u drugim društvima INA Grupe, što dovodi do kontrole ili značajnog utjecaja među društvima.
38. UGOVORNE OBVEZE
Društvo i Grupa imaju neke trajnije poslovne i financijske obveze koje su dio redovnog poslovanja, a uključuju:
· obveze istraživanja i razvoja proizašle temeljem ugovora o zajedničkoj proizvodnji;
· istražne radove na bušotinama u inozemstvu;
· obveze po ugovoru za kupnju plina (take or pay), transporta i prodaje plina;
· činidbene garancije, akreditive i ostala jamstva s hrvatskim i inozemnim bankama;
· dovršenje izgradnje određene imovine.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
38. UGOVORNE OBVEZE (NASTAVAK)
Obveze po ugovoru za transport plina
Na dan 31. prosinca 2021. godine buduće ugovorne obveze za transport plina sklopljen s dobavljačem LNG Hrvatska, PPD Vukovar i Met Austria do 1. siječnja 2023. godine iznose 37 milijuna kuna, od 1. siječnja 2023. do 1. siječnja 2027. iznose 56 milijuna kuna i od 1. siječnja 2027. do 31. prosinca 2039. iznose 181 milijun kuna.
Na dan 31. prosinca 2020. godine buduće ugovorene obveze za transport plina sklopljene s dobavljačem PPD Vukovar i Met Austria do 1. listopada 2021. godine su iznosile 27 milijuna kuna.
Obveze po ugovoru za kupnju plina (Take or pay)
INA, d.d. je zaključila ugovor o obveznoj kupnji plina (Take or pay). Obveza se odnosi na jednogodišnji ugovor o uvozu prirodnog plina koji je potpisan za plinsku godinu. Ovim ugovorom INA, d.d. će nabaviti količine plina potrebne za pokriće nedostatnih količina u prodajnom portfelju. Na dan 31. prosinca 2021. godine buduće ugovorne obveze za prirodni plin sklopljene s Met Austria, do 1. siječnja 2023. godine iznose ukupno 366 milijuna kuna.
Na dan 31. prosinca 2020. godine buduće ugovorne obveze za prirodni plin sklopljene s Met Austria, do 1. listopada 2021. godine iznosile su 73 milijuna kuna.
Grupa ima različite ugovore o najmu koji još nisu započeli na dan 31. prosinca 2021. godine. Buduća minimalna plaćanja najma po neotkazivim poslovnim najmovima izvan INA Grupe su kako slijedi:
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
||||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
||
|
unutar 1 godine |
16 |
32 |
14 |
22 |
|
|
između 1 - 5 godina |
32 |
56 |
31 |
37 |
|
|
48 |
88 |
45 |
59 |
||
Nedospjele ugovorne obveze po poslovnom najmu na dan 31. prosinca 2021. godine su ugovorene od strane INA, d.d. u iznosu od 45 milijuna kuna. Na dan 31. prosinca 2020. godine su ugovorene obveze od strane INA, d.d. iznosile 59 milijuna kuna.
Garancije
Grupa jamči ispunjenje činidbe prema
određenim ugovorima. Ukupna vrijednost garancija po ugovorima prema trećim
stranama u iznosi 286 milijuna kuna, što je maksimalni iznos kojem je Grupa
izložena. U slučaju neispunjavanja obveza, uvjeti iz ugovora sadrže maksimalnu
naknadu trećoj strani. Na temelju očekivanja na kraju izvještajnog razdoblja,
Grupa smatra da ne očekuje povećanje obveza. Ugovorno dospijeće temelji se na
najranijem datumu na koji se od Grupe može zahtijevati naplata.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
39. NEPREDVIĐENE OBVEZE
Zaštita okoliša
Osnovne djelatnosti Društva i Grupe, koje čine istraživanja, proizvodnja nafte i plina, prijevoz, rafinerijska prerada, proizvodnja i otprema derivata, po svojoj prirodi mogu imati učinak na okoliš, u smislu ispuštanja onečišćujućih tvari u tlo, vodu i zrak. Društvo i Grupa sukladno zakonima i obvezama koji iz njih proizlaze, uredno bilježe, prate i izvještavaju o ispuštanjima u okoliš.
Zaštita okoliša jedan je od najvećih imperativa našeg doba. Poslovanje je, bez obzira na veličinu, položaj i djelatnost, doraslo izazovima te postavlja standarde kroz ambicioznu ustrajnost i djela kako bi se smanjio ekološki otisak i integrirala održivost u osnovne djelatnosti. U promjenjivom zakonskom okruženju, kontinuirano se procjenjuje utjecaj na poslovanje kako bi se identificirale najisplativije mjere za usklađivanje sa sve strožim zakonskim zahtjevima. Primjenom takvih mjera u proizvodnji i preradi nafte smanjujemo naš utjecaj na okoliš. Istovremeno, poboljšavamo izvještavanje, provedbu i primjenu zahtjeva zaštite okoliša na svim organizacijskim razinama.
U 2021. godini ishođena je okolišna dozvola za Rafineriju nafte Rijeka te je prihvaćena implementacija integriranog upravljanja emisijama SOx i NOx („bubble“ koncept) u rafineriji, pri čemu se usklađuje sa jednom graničnom vrijednosti emisije za SOx i jednom za NOx umjesto usklađivanja svakog izvora emisije pojedinačno. Također, ishođena je i okolišna dozvola za Objekte frakcionacije Ivanić-Grad, a za ostala dva postrojenja postupak revizije okolišnih dozvola i dalje je u tijeku. Temeljna izvješća za rafinerije također su izrađena po fazama sukladno zahtjevu nadležnog tijela.
Europski sustav trgovanja emisijskim jedinicama (eng. European Union Emissions Trading System, EU ETS) jedan je od temeljnih mehanizma Europske unije u borbi protiv klimatskih promjena. Unutar Sustava, dio emisijskih jedinica (jedna emisijska jedinica = 1 tona CO2) se dobiva besplatno te one služe za „pokrivanje“ emisija iz prethodne godine. Ukoliko postrojenje ima manjak emisijskih jedinica u odnosu na verificirane emisije, ostatak kupuje na tržištu putem dražbi. Kako bi se postigao ukupni cilj EU-a za smanjenje emisije stakleničkih plinova do 2030. godine, organizacijske jedinice obuhvaćene EU ETS-om moraju smanjiti svoje emisije. Sva četiri INA ETS postrojenja usklađena su sa pravilima 4. razdoblja trgovanja emisijama stakleničkih plinova koje je važeće od 2021. do 2030. godine. Smanjena je količina besplatno dodijeljenih emisijskih jedinica zbog smanjenja povijesne razine aktivnosti i primjene strožih referentnih vrijednosti. Također, u 4. razdoblju EU ETS-a očekuje se značajno povećanje cijene emisijske jedinice.
Društvo i Grupa nastavili su s implementacijom najboljih dostupnih tehnologija, ulaganjem u obnovljive izvore energije (instalirane su dvije manje solarne elektrane) i projekte energetske učinkovitosti. Također, odlukom o ulaganju u projekt nadogradnje rafinerije Rijeka (kompleks DCU), rafinerijsko će poslovanje biti dugoročno isplativije i održivije.
Rezerviranja u zaštiti okoliša
Obveze u području rezerviranja za
zaštitu okoliša su obveze Društva za remedijaciju i sanaciju onečišćenja
uzrokovanih njenim aktivnostima. Mogu se podijeliti u dvije kategorije, a to su
rezerviranja za zaštitu okoliša i nepredviđene obveze. Rezerviranja za zaštitu
okoliša priznaju se kad su procjene stanja okoliša ili čišćenja vjerojatni, a
priznati iznos najbolja je procjena potrebnih izdataka. U slučaju dugoročne
obveze priznaje se sadašnja vrijednost procijenjenih budućih izdataka.
Karakteristične aktivnosti na koje se odnose rezerviranja za zaštitu okoliša su
procjena utjecaja onečišćenja tla i podzemnih voda, provedba remedijacije,
provedba nadzornih aktivnosti u cilju dugoročne kontrole stanja na lokaciji te
sanacija onečišćenja, odnosno uklanjanje otpada generiranog tijekom prošlih
aktivnosti. Tromjesečno se provodi pregled i ažuriranje rezerviranja za zaštitu
okoliša.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
39. NEPREDVIĐENE OBVEZE (NASTAVAK)
Zaštita okoliša (nastavak)
Rezerviranja u zaštiti okoliša (nastavak)
Na dan 31. prosinca 2021. godine u INA, d.d. rezerviranja za zaštitu okoliša iznosila su 267 milijuna kuna, a za INA Grupu 464 milijuna kuna, dok su s 31. prosincem 2020. godine u INA, d.d. rezerviranja za zaštitu okoliša iznosila 323 milijuna kuna, a za INA Grupu 327 milijuna kuna.
Nepredviđene obveze na dan 31. prosinca 2021. godine na razini INA, d.d. procijenjene su u iznosu od 335 milijuna kuna, a na razini INA Grupe u iznosu od 536 milijuna kuna, dok su nepredviđene obveza na dan 31. prosinca 2020. godine na razini INA, d.d. bile procijenjene u iznosu od 340 milijuna kuna, a INA Grupe u iznosu od 542 milijuna kuna. Ovi procijenjeni iznosi nepredviđenih obveza nisu evidentirani, jer je vrijeme nastanka događaja nesigurno i nema pouzdanih podataka o onečišćenju.
Grupa je izložena različitim sudskim sporovima. Sljedeći sporovi se smatraju nepredviđenim obvezama, stoga u financijskim izvještajima nije priznato rezerviranje.
GWDF
U sporu iniciranom od strane GWDF Partnership Gesellschaft Bürgerlicher Rechts i GWDF Limited, Cipar protiv INA-Industrija nafte, d.d. i INA-Naftaplin International Exploration, Channel Islands, pred Trgovačkim sudom u Zagrebu, tužitelj traži naknadu štete u iznosu od približno 60 milijuna kuna nastale zbog neutemeljenog prestanka pregovora. Dana 10. ožujka 2016. godine je donesena presuda, a tužiteljev zahtjev odbijen je u cijelosti. Na prvostupanjsku presudu tužitelj se žalio u cijelosti dana 18. ožujka 2016. godine. Presudom Vrhovnog trgovačkog suda od 7. studenoga 2018. godine odbijena je žalba tužitelja te je potvrđena prvostupanjska presuda, a čime je spor pravomoćno okončan. Tužitelji su dana 10. siječnja 2019. godine protiv pravomoćne presude Visokog trgovačkog suda podnijeli izvanredni pravni lijek, (reviziju) Vrhovnom sudu Republike Hrvatske. Trgovački sud u Zagrebu dana 23. rujna 2019. tuženicima je dostavio primjerak navedene revizije tužitelja te su tuženici zatim podnijeli odgovor na reviziju dana 3. listopada 2019. Od tada nije bilo promjena, čeka se odluka Vrhovnog suda Republike Hrvatske.
EKO MEDIA d.o.o.
U rujnu 2012. godine INA, d.d. je sklopila ugovor s EKO MEDIA d.o.o. EKO MEDIA d.o.o. nije uspjela redovito izvršavati svoje obveze. INA, d.d. je raskinula ugovor s EKO MEDIA d.o.o. na početku 2014. godine. Dana 19. prosinca 2014. godine EKO MEDIA je podnijela tužbu protiv INA, d.d. uz specifikaciju tužbenog zahtjeva na iznos od 106 milijuna kuna. INA, d.d. je podnijela službeni odgovor na tužbu EKO MEDIE te protutužbu u kojoj je istaknula prigovor prijeboja po osnovi stjecanja bez osnove te zatražila izdavanje privremenih mjera zabrane upotrebe reklamnih ploča. Prvostupanjski postupak je u tijeku i provedeno je financijsko vještačenje kojim je utvrđena visina dugovanja društva EKO MEDIA d.o.o. u trenutku raskida ugovora. Provedeno je financijsko vještačenje radi utvrđenja visine izmakle dobiti koja je predmet tužbenog zahtjeva. S obzirom na to da je nad društvom EKO MEDIA d.o.o. otvoren stečajni postupak, podnesena je prijava tražbine u stečajni postupak, dok je u parničnom postupku utvrđen prekid pa potom formalni nastavak postupka te je prvostupanjski postupak i dalje u tijeku.
.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
39. NEPREDVIĐENE OBVEZE (NASTAVAK)
Sudski sporovi (nastavak)
Predmeti Belvedere (uključujući i tužbu CLEOSTONE)
INA, d.d. i Belvedere d.d. su 2005. godine sklopili Sporazum o javnobilježničkom osiguranju tražbine zasnivanjem fiducija na nekretninama Belvedere d.d. radi osiguranja povrata zajma. S obzirom na to da zajam nije vraćen, INA, d.d. je pokrenula postupak prodaje nekretnine, i ista je prodana društvu ViIa Larus d.o.o., a iz čega se INA, d.d. namirila u iznosu od 24 milijuna kuna na ime glavnice i ugovorne kamate.
Zbog navedenog je tužitelj pokrenuo postupak radi proglašenja ugovora o kupoprodaji nekretnine ništetnim, kao i postupak radi ukidanja klauzule ovršnosti na Sporazumu o zasnivanju fiducija. Postupak radi poništenja ugovora o kupoprodaji nekretnine je prvostupanjski okončan u korist INA, d.d. te je povodom žalbe tužitelja takva odluka prvostupanjskog suda postala i pravomoćna nakon što je Visoki trgovački sud RH odbio žalbu tužitelja i potvrdio presudu. Vrhovni sud Republike Hrvatske je odbio reviziju tužitelja. Postupak radi ukidanja klauzule ovršnosti je okončan u prvom stupnju u korist INA, d.d. Povodom žalbe tužitelja, Visoki trgovački sud RH je odbio žalbu i potvrdio prvostupanjsku presudu.
Belvedere – 24 milijuna kuna , 018-11/17
Tužitelj je podnio tužbu Trgovačkom sudu u Zagrebu sa zahtjevom za povratom primljenih sredstava s osnove kupoprodaje „Hotela Belvedere“ tvrdeći da je prodaja nekretnina na kojima je INA, d.d. imala založno pravo – fiduciju, nezakonita. Tužitelj tvrdi da INA, d.d. nije imala pravo namiriti svoje potraživanje prodajom nekretnine, jer se tužitelj nalazio u krizi u trenutku plasiranja zajma, pa da se time zapravo radi o zajmu kojim se nadomješta kapital, a koji se onda u stečajnom postupku namiruje kao tražbina nižeg isplatnog reda. Također je izneseno da je javni bilježnik povrijedio druge zakonske propise. Dan je odgovor na tužbu u kojem su osporeni navodi tužitelja odnosno da se ne radi o zajmu kojim se nadomješta kapital. Održano je pripremno ročište kao i saslušanja na kojima su saslušani svjedoci. Prvostupanjski sud je donio presudu u korist tužitelja protiv koje je izjavljena žalba. Povodom žalbe INA-e, žalbeni sud je preinačio prvostupanjsku presudu na način da je odbio tužbeni zahtjev tužitelja u cijelosti. Tužitelj je podnio prijedlog za dopuštenje za podnošenje revizije.
Belvedere – 220 milijuna kuna, 018-14/17
Tužitelj je podnio tužbu Trgovačkom sudu u Zagrebu sa zahtjevom za naknadom štete tvrdeći da je INA, d.d. tužitelju nanijela štetu prodajom njegovih nekretnina na kojima je imala založno pravo – fiduciju, čime je tužitelj onemogućen u nastavku poslovanja.
Tužitelj tvrdi da se šteta ogleda u činjenici da se radilo o zajmu
kojim se nadomješta kapital a koji se onda u stečajnom postupku namiruje kao
tražbina nižeg isplatnog reda. INA, d.d. je dala odgovor na tužbu u kojem je
osporila sve navode tužitelja kako po osnovi tako i visini, te istaknula da je
naplata predmetne tražbine bila osigurana razlučnim pravom koje vjerovniku u
stečaju daje pravo na odvojeno namirenje. Sud je na prvom ročištu odredio
prekid postupka do okončanja postupka 018-11/17.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
39. NEPREDVIĐENE OBVEZE (NASTAVAK)
Sudski sporovi (nastavak)
RSG Europe Service Limited - INA i Manšped d.o.o., NŠ-13/21, 21 milijun kuna
Tužba je podnesena 4. kolovoza 2021. godine Trgovačkom sudu u Rijeci. Tužitelj kao osiguratelj brodara broda FIDELITY potražuje naknadu štete (regres) za ukupno isplaćeni iznos po nagodbama koje je sklopio s RH, Istarskom županijom i drugim pravnim i fizičkim osobama zbog šteta koje su im nastale uslijed izlijevanja goriva s broda FIDELITY u more u Raškom zaljevu 22. lipnja 2018. godine. Tužbom se tvrdi da su INA, d.d. kao koncesionar za opskrbu goriva u Luci Raša i MANŠPED d.o.o. kao podizvođač (vozar) INA, d.d. uzrokovali štetu jer da je INA, d.d. angažirala MANŠPED kao svog podizvođača koji da nije posjedovao koncesiju ili koncesijsko odobrenje za obavljanje navedenih usluga, a niti ovlaštene i stručne (osposobljene) djelatnike koji bi bili sposobni izvršiti isporuku pogonskog goriva za brod FIDELITY, čime da su prilikom isporuke brodskog pogonskog ulja (goriva) prekršili odredbe Pravilnika i počinili opisanu štetu, a što da je utvrđeno u Izvješću Lučke kapetanije Pula od 20. srpnja 2018. godine.
Odgovor na tužbu je podnesen 17. prosinca 2021. godine Trgovačkom sudu u Rijeci. Odgovorom na tužbu osporava se u cijelosti tužbeni zahtjev jer činjenično stanje ukazuje na odgovornost posade broda, tj. na osiguranika tužitelja. Pripremno ročište zakazano je za 31. ožujka 2022. godine.
Radni sporovi u Energopetrolu d.d.
Pred Općinskim sudom u Sarajevu, 449 tužitelja je pokrenulo više radnih sporova protiv društva Energopetrol, a za koje su, ovisno o izgledu za uspjeh u sporu kao i pravnom osnovu potraživanja, u financijskim izvještajima rezervirani iznosi od 10% i 30% ukupnog potraživanja.
Tužitelji potražuju ukupan iznos od 80 milijuna kuna na ime glavnice, 63 milijuna kuna na ime poreza i doprinosa, te 14 milijuna kuna na ime zakonskih zateznih kamata. Tužbe su podnesene u razdoblju od 2018. do 2019. godine, a tužbom tužitelji traže isplatu razlike plaća po Granskom kolektivnom ugovoru i isplatu po osnovu diskriminacije za radnike koji nisu tužili, za razdoblje od 2014. godine do 2020. godine.
U predmetima 65 0 Rs 704245 18 Rs (387 tužitelja) i 65 0 Rs 704589 18 Rs (1 tužitelj), donesene su prvostupanjske presuda u korist Energopetrola, a na koje su izjavljene žalbe od strane tužitelja.
U preostala 2 predmeta, a koja su prekinuta do okončanja predmeta „103“, očekujemo da će Sud nastaviti postupak obzirom da je Kantonalni sud u Sarajevu donio presuda u predmetu „103“ i to u korist Energopetrola.
MOL Plc. i INA c/a Federacija Bosne i Hercegovine (FBIH)
MOL Plc. i INA, d.d. uključeni su u arbitražu protiv FBIH pred Međunarodnom trgovačkom komorom u Zürichu.
Tužba INA/MOL:
Tužba Konzorcija proizlazi iz navodnog kršenja
izjava i jamstava temeljem Ugovora o dokapitalizaciji s FBIH s obzirom na
navodnu (ne)usklađenost Energopetrola s radnim zakonodavstvom FBiH. Osporavani
iznos, prema Zadaći arbitražnog suda od 20. travnja 2020., iznosi 22 milijuna EUR
(plus sporedne tražbine, poput zahtjeva za zakonske kamate i pravne troškove).
Ipak, na dan 31. ožujka 2020. sudski postupci su još u tijeku u iznosu od 27
milijuna EUR u odnosu na koje podnositelj zahtjeva nastavlja tužbu radi
donošenja deklarativne odluke.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
39. NEPREDVIĐENE OBVEZE (NASTAVAK)
Sudski sporovi (nastavak)
MOL Plc. i INA c/a Federacija Bosne i Hercegovine (FBIH) (nastavak)
Protutužba FBIH:
FBIH tvrdi da MOL/INA nisu izvršile svoju obvezu ulaganja u Energopetrol u skladu sa Ugovorom o dokapitalizaciji.
FBIH traži od suda da naloži MOL-u/INI-i "solidarno ulaganje u iznosu od 93 milijuna KM (odnosno 47 milijuna EUR) u Energopetrol d.d. Sarajevo, tj. (i) osiguranje sredstava u odgovarajućem iznosu, uključujući, bez ograničenja, kredite, ulaganja u stvarima i druga financijska sredstva koja će se odraziti na pasivu i/ili kapitalni dio bilance Energopetrola d.d. Sarajevo (sve bez razvodnjavanja udjela tuženika u Energopetrolu d.d. Sarajevo) i (ii) osigurati primjenu ovih sredstava na projekte i svrhe navedene u članku XII Ugovora o dokapitalizaciji i Dodatku 16 (Plan ulaganja) Ugovora o dokapitalizaciji u roku od 365 dana od dana donošenja arbitražne presude".
FBIH također traži da MOL i INA "solidarno plate tuženiku 31 milijun KM (što odgovara 16 milijuna EUR) plus kamatu od 5% godišnje od 28. ožujka 2010. do potpune i konačne uplate tog iznosa te postoji prilično nepotkrijepljena druga protutužba u iznosu od 30 milijuna KM (15 milijuna EUR) plus kamata od 5% godišnje od 30. ožujka 2010. do potpune i konačne isplate predmetnog iznosa.
Dokazno saslušanje je održano u tjednu 22. studenog 2021. u Zürichu. Sud će vjerojatno odlučiti o sljedećim koracima arbitražnog postupka nakon ocjene podnesaka stranaka prije (i na) ročištu u prvoj fazi razdvojenog postupka. Nije isključeno da će sud donijeti zasebnu odluku bilo na pravnoj osnovi (nekih ili svih) protutužbi koje je podnio tuženik ili na metodi i uputama strana za daljnje podneske u drugoj fazi postupka, u dokaznoj fazi za kvantitet (tužbu odnosno protutužbu).
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
40. FINANCIJSKI INSTRUMENTI I UPRAVLJANJE RIZICIMA
Upravljanje rizikom kapitala
Primarni cilj INA Grupe u upravljanju kapitalom, je osiguranje zdravih kapitalnih pokazatelja u svrhu podrške svim poslovnim aktivnostima te maksimiziranja vrijednosti svih dioničara, kroz optimiranje stanja između dužničkog i vlasničkog kapitala.
Struktura kapitala INA Grupe se sastoji od dužničkog dijela koji uključuje primljene zajmove i kredite objavljene u bilješkama 25. i 27. umanjene za novac u blagajni i stanja na računima u bankama te kratkoročne utržive vrijednosnice (tzv. neto dug) i vlasničke glavnice, koja obuhvaća upisani kapital, rezerve, zadržanu dobit i nekontrolirajuće udjele, objavljene u bilješkama 35. i 36.
INA Grupa analizira strukturu kapitala kvartalno. U sklopu pregleda, promatra se cijena kapitala i rizici povezani sa svakom klasom kapitala. Interno se utvrđuje maksimalni koeficijent financiranja INA Grupe.
Koeficijent financiranja na kraju izvještajnog razdoblja:
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
||||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
||
|
Dug: |
3.128 |
2.085 |
2.923 |
1.873 |
|
|
Izdane obveznice |
1.983 |
- |
1.983 |
- |
|
|
Kratkoročni krediti |
1.145 |
2.085 |
940 |
1.873 |
|
|
Kratkoročne utržive vrijednosnice |
(17) |
(78) |
(17) |
(78) |
|
|
Novac i novčani ekvivalenti |
(2.630) |
(399) |
(2.573) |
(351) |
|
|
Neto dug |
481 |
1.608 |
333 |
1.444 |
|
|
Ukupno kapital |
10.782 |
9.357 |
11.722 |
10.331 |
|
|
Ukupni kapital i neto dug |
11.263 |
10.965 |
12.055 |
11.775 |
|
|
Koeficijent financiranja |
4% |
15% |
3% |
12% |
|
Dug obuhvaća obveze po kratkoročnim zajmovima i kreditima (bez derivativa i ugovora o financijskim garancijama), kako je navedeno u bilješkama 25 i 27.
Ukupni kapital čine kapital, rezerve, zadržana dobit ili preneseni gubitak te nekontrolirajući udjeli kojima INA Grupa upravlja kao kapitalom.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
40. FINANCIJSKI INSTRUMENTI I UPRAVLJANJE RIZICIMA (NASTAVAK)
Kategorije financijskih instrumenata
|
Knjigovodstvena vrijednost |
|||||
|
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
|||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
||
|
Financijska imovina |
|
||||
|
Novac i novčani ekvivalenti |
2.630 |
399 |
2.573 |
351 |
|
|
Krediti i potraživanja |
3.098 |
2.342 |
3.420 |
2.733 |
|
|
Dugotrajna financijska imovina |
655 |
560 |
655 |
560 |
|
|
Pozitivna fer vrijednost derivativa |
11 |
26 |
11 |
26 |
|
|
Utržive vrijednosnice |
60 |
78 |
59 |
78 |
|
|
Financijska imovina po fer vrijednosti kroz račun dobiti i gubitka |
9 |
9 |
8 |
8 |
|
|
Financijske obveze |
|||||
|
Izdane obveznice |
1.983 |
- |
1.983 |
- |
|
|
Obveze po kreditima |
1.145 |
2.085 |
1.069 |
1.873 |
|
|
Obveze po najmu |
312 |
309 |
445 |
479 |
|
|
Obveze prema dobavljačima |
2.143 |
1.426 |
2.138 |
1.450 |
|
|
Negativna fer vrijednost derivativa |
64 |
116 |
64 |
116 |
|
Ciljevi upravljanja financijskim rizicima
INA Grupa kontinuirano nadgleda i upravlja financijskim rizicima. Sukladno internim postupcima upravljanja, INA, d.d. i konsolidirana ovisna društva INA, d.d. upravljaju i održavaju na prihvatljivoj razini rizik robnih cijena, tečajni i kamatni rizik, omogućavajući da se postignu strateški ciljeve uz zaštitu buduće financijske stabilnosti i fleksibilnosti INA Grupe. INA, d.d. integrira financijske rizike koristeći analize scenarija i analize osjetljivosti, koje mogu uključivati promjene u pojedinim kotacijama, ali i značajne promjene eksternog okruženja kao što je to bio slučaj u 2020. i 2021. godini. Analizom financijskih rizika kvantificiraju se njihovi učinci na cjelokupno poslovanje INA Grupe te se odabiru odgovarajuće mjere s ciljem minimiziranja negativnih učinaka. Izvještaj o izloženosti financijskim rizicima redovito se podnosi višem menadžmentu.
Općenitim pristupom, INA, d.d. pretpostavlja poslovne aktivnosti kao dobro balansiran integrirani portfelj i ne štiti pojedine elemente svoje izloženosti financijskim rizicima u tijeku uobičajenog poslovanja. Time INA, d.d. aktivno upravlja svojom izloženosti financijskim rizicima u sljedeće svrhe:
· na korporativnom nivou – održavanje financijskih pokazatelja, zaštita izloženosti velikim novčanim transakcijama, itd.;
· na nivou poslovne djelatnosti – smanjenje izloženosti promjenama tržišnih cijena u slučaju promjena uobičajenih poslovnih aktivnosti (npr. planirano redovno zaustavljanje rafinerijskih postrojenja u svrhe remonta).
Riznica INA, d.d. obavlja financijske aktivnosti za INA, d.d., koordinira financijsko poslovanje INA Grupe na domaćem i međunarodnim financijskim tržištima te prati i upravlja financijskim rizicima vezanim uz poslovne aktivnosti INA Grupe. Najvažniji rizici, zajedno s metodama korištenim za upravljanje tim rizicima opisani su u nastavku.
INA Grupa u vrlo ograničenoj mjeri koristila je derivativne (izvedene) instrumente za upravljanje financijskim rizicima. Derivativni financijski instrumenti, regulirani su potpisivanjem ISDA (International Swaps and Derivatives Association) Ugovora s drugim ugovornim stranama. INA Grupa ne koristi derivativne financijske instrumente u špekulativne svrhe.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
40. FINANCIJSKI INSTRUMENTI I UPRAVLJANJE RIZICIMA (NASTAVAK)
Tržišni rizici
Upravljanje rizicima robnih cijena
Promjenjivost cijena sirove nafte i plina je prevladavajući element u poslovnom okruženju INA Grupe. INA Grupa je kupac nafte koja se najčešće kupuje kratkoročnim aranžmanima u dolarima po trenutno važećoj cijeni na tržištu. Potrebne količine prirodnog plina u 2021. godini INA Grupa je uvozila po cijenama formiranim na spot tržištu i denominiranim u eurima.
Uz istraživanje i proizvodnju, te rafinerijsku preradu, jedna od temeljnih djelatnosti INA, d.d. je marketing i prodaja rafinerijskih proizvoda i prirodnog plina. Cijena naftnih derivata se formirala tjedno na tržišnim principima, omogućavajući brže reagiranje na promjene tržišnih cijena.
Sukladno internim postupcima upravljanja kako bi zaštitila izloženost financijskim rizicima na korporativnom nivou i nivou poslovne djelatnosti, INA, d.d. ima na raspolaganju terminske, swap i opcijske instrumente. U 2021. godini INA, d.d. je zaključila kratkoročne swap transakcije s ciljem zaštite promjena u zalihama, perioda za određivanje cijena, rafinerijske marže i izloženosti ugovorima s fiksnim cijenama. Ove transakcije su inicirane s ciljem smanjenja izloženosti potencijalnim oscilacijama cijena tijekom razdoblja smanjenja zaliha u rafinerijama, te zbog usklađivanja perioda za određivanje cijene prilikom kupovine sirove nafte i derivata s periodom prerade nafte i periodom za određivanje prodajne cijene derivata.
Na dan 31. prosinca 2021. i 31. prosinca 2020. godine nema fer vrijednosti s osnova zaštićenih transakcija vezanih uz cijenu robe.
Upravljanje tečajnim (valutnim) rizikom
Kako INA Grupa posluje i u Hrvatskoj i u inozemstvu, mnoge transakcije određuje i obavlja u stranoj valuti, pa je tako i INA, d.d. izložena rizicima promjene valutnih tečajeva.
INA Grupa ima neto dugu izloženost u dolarima i eurima, te neto kratku kunsku izloženost operativnih novčanih tokova. Načelno, za upravljanje valutnim rizikom kojemu je INA Grupa izložena primjenjuje se prirodna zaštita od rizika koja se temelji na načelu da bi kombinacija valuta u portfelju duga trebala odražavati valutnu poziciju slobodnog novčanog toka INA Grupe. Nadalje, kako bi se izbjegla prevelika izloženost kretanju pojedinačne valute (tj. američkog dolara), INA, d.d. primjenjuje pristup portfelja prilikom odabira kombinacije valuta u portfelju duga.
INA, d.d. može koristiti međuvalutni swap kako bi prilagodila kombinaciju valuta u portfelju duga. Na 31. prosinca 2021. i 31. prosinca 2020. godine nije bilo otvorenih međuvalutnih transakcija.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
40. FINANCIJSKI INSTRUMENTI I UPRAVLJANJE RIZICIMA (NASTAVAK)
U idućoj tablici su prikazani knjigovodstveni iznosi monetarne imovine i monetarnih obveza INA Grupe i INA, d.d. u stranoj valuti na izvještajni datum.
|
INA Grupa |
|||||
|
Obveze |
Imovina |
||||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
||
|
Iznos denominiran u valuti EUR |
1.167 |
1.566 |
|
1.678 |
490 |
|
Iznos denominiran u valuti USD |
1.161 |
1.027 |
|
803 |
613 |
|
2.328 |
2.593 |
|
2.481 |
1.103 |
|
|
INA, d.d. |
|||||
|
Obveze |
Imovina |
||||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
||
|
Iznos denominiran u valuti EUR |
1.073 |
1.290 |
|
2.000 |
740 |
|
Iznos denominiran u valuti USD |
1.137 |
1.007 |
|
726 |
579 |
|
2.210 |
2.297 |
|
2.726 |
1.319 |
|
Analiza osjetljivosti na valutni rizik
INA Grupa je uglavnom izložena valutnom riziku promjene tečaja kune u odnosu na tečaj dolara i tečaj eura, zbog trgovanja naftom i plinom na međunarodnom tržištu te denominacije dugovnog portfelja INA Grupe u navedenim valutama.
U idućoj tablici analizirana je osjetljivost INA Grupe i INA, d.d. na slabljenje tečaja kune od 10% na dan 31. prosinca 2021. godine (jednaka stopa osjetljivosti korištena u prethodnom razdoblju) u odnosu na relevantne strane valute. Prethodne stope osjetljivosti su stope koje predstavljaju procjenu rukovodstva o uobičajenim promjenama valutnih tečajeva. Analiza osjetljivosti uključuje monetarnu imovinu i monetarne obveze u stranim valutama. Analiza osjetljivosti uključuje samo otvorene novčane stavke u stranoj valuti i njihovo preračunavanje na kraju razdoblja temeljem postotne promjene valutnih tečajeva. Negativan broj pokazuje smanjenje dobiti ako se kuna u odnosu na predmetnu valutu promijenila za gore navedene postotke. U slučaju obrnuto proporcionalne promjene vrijednosti kune u odnosu na predmetnu valutu, utjecaj na dobit bio bi jednak i suprotan.
|
INA Grupa |
|||||
|
Utjecaj valute USD |
Utjecaj valute EUR |
||||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
||
|
Dobit/(Gubitak) |
(36) |
(41) |
|
51 |
(108) |
|
(36) |
(41) |
|
51 |
(108) |
|
|
INA, d.d. |
|
|
|
|
|
|
Utjecaj valute USD |
|
Utjecaj valute EUR |
|||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
|
|
Dobit/(Gubitak) |
(41) |
(43) |
|
93 |
(55) |
|
(41) |
(43) |
|
93 |
(55) |
|
Izloženost promjeni tečaja prikazanih valuta za 10%
najvećim dijelom povezana je sa stanjem obveza prema dobavljačima i primljenih
kredita iskazanim u američkim dolarima (USD) i eurima (EUR).
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
40. FINANCIJSKI INSTRUMENTI I UPRAVLJANJE RIZICIMA (NASTAVAK)
Upravljanje rizikom kamatnih stopa
Zbog činjenice da društva INA Grupe u pravilu koriste izvore financiranja s promjenjivim kamatnim stopama, INA Grupa je izložena riziku promjene kamatnih stopa.
INA Grupa ne špekulira s kretanjem kamatnih stopa, stoga prvenstveno odabire promjenjivu kamatnu stopu. Međutim, kod nekih instrumenata i određenih makro okruženja, postoji mogućnost odabira fiksne kamatne stope, odnosno odabira duljih kamatnih razdoblja. Na primjer, u prosincu 2021. INA, d.d. je izdala obveznice uz fiksni kupon.
INA, d.d. sukladno internim postupcima upravljanja, može koristiti kamatne swap transakcije kako bi upravljala relativnim nivoom izloženosti kamatnom riziku novčanog toka povezanim s promjenjivim kamatnim stopama. Na dan 31. prosinca 2021. godine nije bilo otvorenih kamatnih swap transakcija.
Analiza osjetljivosti na kamatni rizik
Analiza osjetljivosti u nastavku temeljena je na izloženosti riziku promjene kamatnih stopa na datum izvještaja o financijskom položaju. Za obveze vezane za promjenjivu kamatnu stopu analiza je izrađena uz pretpostavku da je iznos obveza iskazanih na datum bilance vrijedio tijekom cijele godine. Povećanje ili smanjenje kamatnih stopa za 50 ili 200 baznih poena koristi se u internom izvještavanju o riziku kamatne stope i predstavlja procjenu menadžmenta o razumnoj mogućoj promjeni kamatnih stopa.
U slučaju povećanja/smanjenja kamatne stope za 200 baznih poena, uz pretpostavku stabilnih ostalih varijabli, došlo bi do sljedećih promjena u kamatnim rashodima INA Grupe i INA, d.d.
|
INA Grupa |
INA, d.d. |
||||
|
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
31. prosinca 2021. |
31. prosinca 2020. |
||
|
Utjecaj promjene kamatne stope kratkoročnih kredita |
23 |
42 |
19 |
37 |
|
|
Ukupna promjena: |
23 |
42 |
19 |
37 |
|
U slučaju povećanja kamatnih stopa za 200 baznih poena, kamatni rashodi INA Grupe do 2021. godine bi se povećali za 23 milijun kuna, dok bi pri povećanju za 50 baznih poena povećanje iznosilo 6 milijuna kuna (2020. godine povećanje za 42 milijuna kuna pri povećanju kamatnih stopa za 200 baznih poena, odnosno 10 milijuna kuna pri povećanju za 50 baznih poena).
Istovremeno, kamatni rashodi INA, d.d. do 2021. godini bi se povećali za 19 milijuna kuna u slučaju povećanja kamatnih stopa za 200 baznih poena, dok bi povećanje iznosilo 5 milijuna kuna pri povećanju od 50 baznih poena (2020. godine povećanje za 37 milijuna kuna pri povećanju kamatnih stopa za 200 baznih poena, odnosno za 9 milijuna kuna pri povećanju za 50 baznih poena). Ekvivalentno smanjenje kamatnih stopa rezultiralo bi smanjenjem kamatnih rashoda u istim iznosima.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
40. FINANCIJSKI INSTRUMENTI I UPRAVLJANJE RIZICIMA (NASTAVAK)
INA Grupa je izložena rizicima promjene cijene glavnice koji proizlaze iz vlasničkih udjela. Vlasnički udjeli se drže iz strateških razloga, a ne radi trgovanja.
Analize osjetljivosti iznesene u nastavku su određene na temelju izloženosti cjenovnom riziku glavnice na izvještajni datum.
Da su cijene glavnice bile 10 % više:
· to ne bi utjecalo na dobit tekuće godine zaključno na 31. prosinca 2021. godine, budući da su vlasnički udjeli svrstani u kategoriju raspoloživih za prodaju;
· ostale rezerve INA, d.d. u glavnici bile bi više za 61 milijuna kuna kao posljedica promjena fer vrijednosti dionica raspoloživih za prodaju.
U slučaju smanjenja za 10% utjecaj na glavnicu bio bi jednak i suprotan.
Prodajom robe i usluga kupcima na odgodu plaćanja nastaje kreditni rizik, rizik od neplaćanja odnosno neizvršenja ugovornih obveza od strane kupaca INA Grupe. Dospjela, a nepodmirena potraživanja od kupaca negativno utječu na likvidnost INA Grupe, a dospjela ispravljena potraživanja negativno utječu i na financijski rezultat INA Grupe. Sukladno važećim internim postupcima upravljanja u poslovanju s kupcima provode se aktivnosti u cilju zaštite od rizika naplate potraživanja. Kupci se svrstavaju u skupine rizičnosti prema financijskim pokazateljima poslovanja i dosadašnjem poslovanju s INA Grupom te se za svaku skupinu primjenjuju odgovarajuće mjere zaštite od kreditnog rizika. Za kategorizaciju kupaca uglavnom se koriste podaci iz službenih financijskih izvještaja kupaca te se pribavljaju ocjene neovisnih bonitetnih kuća. Analiza izloženosti i kreditno ocjenjivanje kupaca provodi se kontinuirano te se kreditna izloženost prati i kontrolira kroz kreditne limite koji se provjeravaju najmanje jednom godišnje. U 2021. upravljanje kreditnim rizicima bilo je pod posebnim naglaskom, uzimajući u obzir očekivano smanjenje likvidnosti tržišta uzrokovanu pandemijom COVID-19. INA Grupa od kupaca prikuplja instrumente osiguranja plaćanja, gdje god je to moguće, a u svrhu minimiziranja mogućih kreditnih rizika uslijed neizvršenja plaćanja ugovornih obveza.
INA Grupa kontinuirano prati svoju izloženost prema kupcima s kojima posluje, kao i njihovu kreditnu sposobnost u svrhu smanjenja rizika naplate potraživanja (vidi bilješku 21).
INA Grupa posluje s velikim brojem kupaca različite djelatnosti i veličine. Dio prodaje roba na odgodu odnosi se na državne institucije i kupce u državnom vlasništvu, te vlasništvu lokalne samouprave, koji ne dostavljaju instrumente osiguranja plaćanja. Od ostalih kupaca kao instrument osiguranja plaćanja uglavnom se prikupljaju zadužnice, kao najzastupljeniji instrument osiguranja plaćanja na hrvatskom tržištu. Ujedno se koriste bankovne garancije i osiguranje potraživanja, dok se od inozemnih kupaca kao instrument osiguranja plaćanja najčešće pribavljaju akreditivi, u manjem broju bankovne i korporativne garancije, a u iznimnim slučajevima i mjenice.
INA Grupa nema značajniju kreditnu izloženost koja
nije pokrivena instrumentima osiguranja plaćanja, osim prema državnim tijelima
i poduzećima u državnom vlasništvu, te vlasništvu lokalne samouprave, kao i
prema kupcima temeljem pojedinih koncesijskih ugovora u inozemstvu.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
40. FINANCIJSKI INSTRUMENTI I UPRAVLJANJE RIZICIMA (NASTAVAK)
Odgovornost za upravljanje rizikom likvidnosti snosi Uprava, koja postavlja odgovarajući okvir za upravljanje rizikom likvidnosti, s ciljem upravljanja kratkoročnim i dugoročnim zahtjevima financiranja i likvidnosti. INA Grupa upravlja rizikom likvidnosti održavanjem i korištenjem adekvatnih rezervi i kreditnih linija, uz praćenje dospijeća potraživanja i obveza. Na operativnoj razini unutar INA Grupe, cash poolom se dodatno postiže optimizacija likvidnosti.
Politika INA Grupe je osigurati dovoljno vanjskih izvora financiranja s ciljem postizanja odgovarajuće razine raspoloživih okvirnih linija radi osiguranja likvidnosti INA Grupe kao i investicijskih potreba.
Dana 31. prosinca 2021. godine INA Grupa je imala ugovorenih i raspoloživih kratkoročnih linija u iznosu od 3.620 milijuna kuna (srednji tečaj HNB-a) isključujući dozvoljena prekoračenja i kreditne linije za financiranje kupovine nafte i derivata.
Dana 31. prosinca 2021. godine INA Grupa je imala ugovorenih i raspoloživih dugoročnih kreditnih linija u iznosu od 1.993 milijuna kuna (srednji tečaj HNB-a).
Sukladno poslovnim potrebama i industrijskoj praksi, INA, d.d. ima ugovorene kratkoročne kreditne linije (trade finance) s prvoklasnim bankovnim grupacijama u svrhu kupovine nafte i derivata. Na dan 31. prosinca 2021. godine stanje ugovorenih i raspoloživih kratkoročnih kreditnih linija za kupovinu sirove nafte i derivata iznosilo je 6.610 milijuna kuna (srednji tečaj HNB-a) za INA Grupu.
Za detalje glavnih vanjskih izvora sredstava INA Grupe vidi bilješke 25 i 27.
S ciljem diversifikacije izvora financiranja te osiguranja dostatnog stupnja likvidnosti i financijske stabilnosti INA, d.d. kontinuirano razmatra različite mogućnosti financiranja i od strane drugih kreditora te je u prosincu 2021. izdala 2 milijarde kuna obveznica s dospijećem od 5 godina i fiksnim kuponom.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
40. FINANCIJSKI INSTRUMENTI I UPRAVLJANJE RIZICIMA (NASTAVAK)
Tablice u nastavku prikazuju dospijeća ugovornih obveza INA Grupe i INA, d.d. iskazanih u izvještaju o financijskom položaju na kraju razdoblja. Analiza je izrađena na temelju nediskontiranih novčanih odljeva po financijskim obvezama na datum dospijeća. Tablica uključuje novčane tokove po glavnici i kamatama.
|
INA Grupa |
|||||
|
do 1 mj. |
od 1 do 12 mj. |
od 1 god. |
nakon 5 god. |
Ukupno |
|
|
31. prosinca 2021. |
|||||
|
Beskamatne obveze |
1.918 |
816 |
24 |
- |
2.758 |
|
Kamatne obveze |
568 |
661 |
2.133 |
79 |
3.441 |
|
2.486 |
1.477 |
2.157 |
79 |
6.199 |
|
|
31. prosinca 2020. |
|||||
|
Beskamatne obveze |
2.126 |
427 |
28 |
1 |
2.582 |
|
Kamatne obveze |
1.034 |
1.129 |
178 |
53 |
2.394 |
|
3.160 |
1.556 |
206 |
54 |
4.976 |
|
|
INA, d.d. |
|||||
|
do 1 mj. |
od 1 do 12 mj. |
od 1 god. |
nakon 5 god. |
Ukupno |
|
|
31. prosinca 2021. |
|||||
|
Beskamatne obveze |
1.927 |
613 |
24 |
- |
2.564 |
|
Kamatne obveze |
569 |
504 |
2.355 |
102 |
3.530 |
|
2.496 |
1.117 |
2.379 |
102 |
6.094 |
|
|
31. prosinca 2020. |
|||||
|
Beskamatne obveze |
1.958 |
420 |
27 |
1 |
2.406 |
|
Kamatne obveze |
1.036 |
1.067 |
272 |
107 |
2.482 |
|
2.994 |
1.487 |
299 |
108 |
4.888 |
Beskamatne obveze INA, d.d. do jednog mjeseca najvećim dijelom sastoje se od obveza prema dobavljačima u iznosu od 1.857 milijuna kuna za 2021. godinu (1.104 milijuna kuna u 2020. godini).
Beskamatne obveze INA, d.d. duže od pet godina odnose se na obveze prema državi za otkup stanova i odgođeni prihod od prodanih stanova.
U kamatnim obvezama prikazane su obveze s osnove kratkoročnih i dugoročnih kredita te najmova.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
40. FINANCIJSKI INSTRUMENTI I UPRAVLJANJE RIZICIMA (NASTAVAK)
Fer vrijednost financijskih instrumenata
Metode procjene i pretpostavke u određivanju fer vrijednosti
Fer vrijednosti financijske imovine i financijskih obveza se određuju kako slijedi:
· fer vrijednost financijske imovine i financijskih obveza kojima se trguje na aktivnim likvidnim tržištima, pod standardnim uvjetima, određuje se prema cijenama koje kotiraju na tržištu;
· fer vrijednost ostale financijske imovine i ostalih financijskih obveza određuje se u skladu s modelima za određivanje cijena, a na temelju analize diskontiranih novčanih tokova koristeći cijene iz poznatih transakcija na tržištu i cijene koje se nude za slične instrumente;
· fer vrijednost derivativnih instrumenata se izračunava koristeći izlistane cijene. Gdje takve cijene nisu dostupne, koristi se analiza diskontiranih novčanih tokova primjenom važeće krivulje prinosa za razdoblje trajanja instrumenata kod neopcijskih derivativa, dok se za opcijske derivative koriste modeli za utvrđivanje cijena opcija. Terminski valutni ugovori se vrednuju koristeći kotirane forward tečajeve i krivulje prinosa izvedene iz kotiranih kamatnih stopa po ugovorima sa sličnim dospijećem. Kamatni swapovi se vrednuju po sadašnjoj vrijednosti procijenjenih budućih novčanih tokova i diskontiraju na temelju važećih krivulja prinosa izvedeni iz kotiranih kamatnih stopa.
U tablici su analizirani financijski instrumenti koji su nakon prvog priznavanja svedeni na fer vrijednost, razvrstani su u tri skupine ovisno o dostupnosti pokazatelja fer vrijednosti:
· 1. razina dostupnih pokazatelja – pokazatelji fer vrijednosti su izvedeni iz (neusklađenih) cijena koje kotiraju na aktivnim tržištima za identičnu imovinu i identične obveze;
· 2. razina dostupnih pokazatelja – pokazatelji fer vrijednosti su izvedeni iz drugih podataka, a ne iz kotiranih cijena iz 1. razine, a odnose se na promatrano sredstvo ili obvezu (tj. njihove cijene) ili neizravno (izvedeni iz cijena) i
· 3. razina pokazatelja – pokazatelji izvedeni primjenom metoda vrednovanja u kojima su kao ulazni podaci korišteni podaci o imovini ili obvezama koji se ne temelje na dostupnim tržišnim podacima (nedostupni ulazni podaci).
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
40. FINANCIJSKI INSTRUMENTI I UPRAVLJANJE RIZICIMA (NASTAVAK)
Pokazatelji fer vrijednosti priznati u izvještaju o financijskom položaju
|
INA GRUPA i INA, d.d. |
||||||||
|
31. prosinca 2021. |
||||||||
|
Razina 1 |
Razina 2 |
Razina 3 |
Ukupno |
|||||
|
Financijska imovina po fer vrijednosti |
||||||||
|
Dugotrajna financijska imovina |
606 |
- |
- |
606 |
||||
|
Utržive vrijednosnice |
59 |
- |
59 |
|||||
|
Pozitivna fer vrijednost derivativa |
- |
11 |
- |
11 |
||||
|
Financijske obveze po fer vrijednosti |
||||||||
|
Korporativne izdane obveznice |
- |
1.983 |
- |
1.983 |
||||
|
Negativna fer vrijednost derivativa |
- |
64 |
- |
64 |
||||
|
31. prosinca 2020. |
||||||||
|
Razina 1 |
Razina 2 |
Razina 3 |
Ukupno |
|||||
|
Financijska imovina po fer vrijednosti |
||||||||
|
Dugotrajna financijska imovina |
511 |
- |
- |
511 |
||||
|
Utržive vrijednosnice |
78 |
- |
78 |
|||||
|
Pozitivna fer vrijednost derivativa |
- |
97 |
- |
97 |
||||
|
Financijske obveze po fer vrijednosti |
||||||||
|
Negativna fer vrijednost derivativa |
- |
116 |
- |
116 |
||||
Tijekom godine se nisu obavljali transferi između razina dostupnih pokazatelja 1 i 2.
· Financijski instrumenti na razini 1
Fer vrijednost financijskih instrumenata na razini 1 uključuju dionice JANAF-a klasificirane kao ulaganja raspoloživa za prodaju i utržive vrijednosnice za koje je vrijednost određena prema cijenama koje kotiraju na tržištu. Tržište se smatra aktivnim ako su cijene koje kotiraju trenutne i redovito dostupne.
· Financijski instrumenti na razini 2 i 3
Fer vrijednost financijskih instrumenata kojima se ne trguje na aktivnom tržištu je određena metodama vrednovanja.
Posebne metode vrednovanja korištene za vrednovanje financijskih instrumenata uključuju:
· Fer vrijednost zaštićenih transakcija vezanih uz cijenu robe se izračunava na temelju ostvarenih povijesnih kotacija od Plattsa i tržišnih terminskih kotacija temeljnih roba.
· Fer vrijednost ugrađenih terminskih ugovora u stranoj valuti je utvrđena na osnovi trenutačnih tržišnih tečajeva stranih valuta na datum izvještaja o financijskom položaju te je ugrađeni derivativ vrednovan kao razlika kumulativnog indeksa inflacije između ugovornog eskalatora inflacije i inflacije u državi u kojoj je ugovor izvršen.
Navedene metode vrednovanja koriste tržišne podatke uvijek kada su dostupni te se oslanjaju na specifične procjene subjekta što je manje moguće. Ako su svi značajni ulazni podaci potrebni za fer vrednovanje instrumenata dostupni, instrument je uključen u razinu 2. Ako se jedan ili više značajnih ulaznih podataka ne temelji na dostupnom tržišnom podatku, instrument je uključen u razinu 3.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
41. DOGAĐAJI NAKON DATUMA BILANCE
INA, d.d. ulazi u novu istražnu koncesiju u Egiptu
INA, d.d. je dodijeljena istražna dozvola na koncesiji East Bir El-Nus (Blok WD-8), koja se nalazi na području Zapadne pustinje u Egiptu. Nastavak je to aktivnosti Ina, d.d. na tom ključnom inozemnom tržištu za Društvo kada je riječ o istraživanju i proizvodnji nafte i plina.
U novu istražnu koncesiju INA, d.d. ulazi kao partner s udjelom od 50 %, dok ostalih 50 % ima Energean, društvo koja će biti i operator. U sljedećem razdoblju Energean i INA, d.d. finalizirat će ugovor o koncesiji s egipatskom vladom te Egipatskom nacionalnom naftnom kompanijom, a prije stupanja na snagu potvrditi ga treba i egipatski parlament.
U natječajnoj ponudi INA, d.d. i Energean obvezali su se na izvođenje 2D seizmičkog snimanja na području od 180 km² i 3D snimanja na području od oko 200 km², nakon čega je planirana izrada najmanje dviju istražnih bušotina.
Sukob Rusije i Ukrajine
Uprava kontinuirano istražuje i procjenjuje moguće učinke trenutne geopolitičke situacije, međunarodnih sankcija i drugih mogućih ograničenja na lanac opskrbe i poslovne aktivnosti INA Grupe, uzrokovane ruskom invazijom na Ukrajinu koja je započela 24. veljače 2022. godine.
Izloženost INA Grupe prema Rusiji i Ukrajini ne zahtijeva bilo kakve prilagodbe ovih financijskih izvještaja na dan 31. prosinca 2021. godine, te se ne očekuje da će ugroziti kontinuitet poslovanja Grupe.
INA - INDUSTRIJA NAFTE, d.d.
Bilješke uz financijske izvještaje (nastavak)
Za godinu završenu na dan 31. prosinca 2021. godine
(svi iznosi su prikazani u milijunima kuna)
42. ODOBRENJE FINANCIJSKIH IZVJEŠTAJA
Financijske izvještaje usvojila je Uprava i odobrila njihovo izdavanje dana 16. ožujka 2022. godine.
Potpisali u ime Društva i Grupe 16. ožujka 2022. godine:
|
|
Sándor Fasimon, Predsjednik Uprave INA, d.d.
|
|
|
Niko Dalić, član Uprave Ferenc Zoltán Horváth, član Uprave
|
|
|
Barbara Dorić, član Uprave Darko Markotić, član Uprave
|
|
József Farkas Simola, član Uprave